Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Bitva s Janem Žižkou

  vydáno

  Zkuste si, jaké to je, bojovat po boku Jana Žižky.

  z minulých ročníků budyňské bitvy, © Jan Melichar

  Je ráno a mě vzbudí cinkání. Vyjdu ven z jeskyně a vidím bojovníky, jak spolu cvičí. „Zítra bude bitva!“ volá na mě Jan Žižka. „Připrav se.“ Dojdu si pro zbraně a začnu cvičit s ostatními.
  Druhý den nemůžu spát. Pořád se mi zdají sny, kde bojuji a prohrávám. Vůbec mi to nejde. Už je to tady! Velký den. Slyším, jak někdo bubnuje na buben. Vyjdu ven. Všichni vycházejí se zbraněmi v ruce. Co když nezaútočím správně? Co když mě někdo zabije?
  Už je vidím. Nepřátelé se k nám ženou zleva, otočím se, ale ne i zprava, dokonce i zepředu. S Janem Žižkou nemůžeme prohrát, vždy si zvolí správnou taktiku a způsob boje.
  Zaujmout svůj postoj, vytasit meč a je to tady. Nečekaný výpad zleva nepřítele trochu překvapí, ale nevzdává se. Všichni mají pořádné brnění a ostré meče. My máme obyčejné oblečení. „To dáš,“ povzbuzuje mě Jan Žižka. Když se otočím, vidím, že také bojuje, s někým na koni.
  Nepřítel se pořád nevzdává a mě už začínají bolet všechny svaly v těle, nevydržím bojovat celou věčnost.
  „Nééé!“ vykřiknu, když zakopnu o něčí botu, která byla jen tak pohozená na zemi. Tvrdý pád dozadu mi málem vyrazí dech. Nepřítel se ke mně přibližuje. Podívám se mu do obličeje. Zle se na mě šklebí. Pomalu zvedá meč a míří mi jím na hruď.
  Když vtom se zakolébá, převáží se a spadne na zem. V zádech má zabodnutý nůž. „Vstávej!“ Jan Žižka mi zachránil život. Rychle se zvednu a zamířím do jeskyně. Nepřátelé se stahují. Vyhráli jsme! Tak tohle se musí oslavit. Moje první bitva a úspěšná.
  „No tak dělej, vstávej!“ ale ne, zase musím jít do školy.

  Autorka:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (2)

  Příspěvek z 29. května 2017 v 0:23.
  Pandicorn v něm napsala:

  Zajímaví článekR^

  Příspěvek z 26. května 2017 ve 12:29.
  dennisvet v něm napsala:

  Zajímavý a neokoukaný nápad na článek, jen bych více zvýraznila, že už jde o jiný děj, např. hned na začátku začneš popisovat jeden den a zčista jasna je druhý den a boj. Zkus příště jednotlivé doby více rozepsat a rozumně ukončit, aby byl doopravdy vidět ten přechod dějů. To samé platí u konce, tam by neuškodilo popsání nějaké radosti a podobně, ne jen skočit ze snu do reality :).
  Poslední poznámka je k přímé řeči - a to myslím, jak Žižka ve tvém příběhu mluví, tak tak by to ve skutečnosti nebylo ;).

  Přeju spoustu zajímavých snů, výher a dalších psaní.
  Niana