Alíkovina

Blíží se Vánoce...

vydáno  •  Kultura · Vánoce · Čtenáři píší Alíkoviny
Neustále se díváte do kalendáře a počítáte, kolik dnů zbývá do Vánoc? Abych se přiznala, já ano. Tohle mi ale usnadnil adventní věnec se svíčkami, na kterém už tři hoří. A víte vůbec, proč ho každoročně rozsvěcíme?

Hotový adventní věnec, © Marek Burza

Adventní věnec
Zvyk používání adventního věnce je starý přibližně 150 let. První měl podobu dřevěného kola od vozu. V roce 1839 poprvé pověsil kněz Johann Hinrich Wichern před Vánocemi od stropu dřevěný kruh se svícemi - po jeho obvodu bylo celkem 23 svící, z toho 4 velké bílé a 19 malých červených, tedy jedna na každý den do Štědrého dne. Denně během krátké pobožnosti, nejprve v polední přestávce a později za svítání, byla zapálena jedna svíce.

Tradiční barva adventního věnce je však červená a zelená. Červená připomíná krev Kristovu, prolitou za spásu světa, obě barvy pak symbolizují život. Jako ozdoba se používají také jablíčka. Od času ráje jsou plody života - kulaté jako věnec sám a dobré jako Boží přízeň.

Proč slavíme vánoce?
24. prosince se slaví narození Ježíše Krista. V době sčítání lidu v římské říši se odebral Josef z Nazaretu do judského Betléma, aby se tu zaregistroval s Marií, která v té době čekala dítě. Když tam byli, naplnily se jí dny, kdy měla porodit. I porodila syna a položila jej do jeslí, protože v zájezdním útulku nebylo pro ně místo.

Tuto událost připomíná každoroční stavění betlémů nejrůznějších velikostí a z nejrůznějších materiálů.

Vizitka autorky článku na Alíkovi avrilka510

Autor:

Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (25)

Příspěvek z 20. prosince 2008 ve 21:40.
SaKuRa---XD--- v něm napsal:

waNoCe

Steyne jsou na tom nejlepčii darky néé???

Příspěvek z 20. prosince 2008 ve 12:30.
tk94 v něm napsal:

SOUHLAS

VÁNOCE JSOU V KAŽDÉM Z NÁS..........
ANO TOT JE PRAVDA ....VÁNOCE JSOU SVÁTKY KLIDU,TAK SI JE UŽIJTE JEK NEJVÍC MŮŽETE

Příspěvek z 19. prosince 2008 ve 23:04.
Katunka99 v něm napsal:

Vánoce

Zajímavý článek10