Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Blog.cz končí...

  vydáno  •  internet

  Na srdci blogu a i mezi blogery na Blog.cz se šíří smutná novina, že Blog.cz ukončuje svoji aktivitu. Pojďme si zavzpomínat na vývoj tohoto webu.

  Administrace Blogu.cz, © Morell

  Českou blogovou scénou nyní otřásá smutná zpráva. Blog.cz totiž k datu 16. 8. 2020 definitivně končí. Jako jiné skvělé projekty, byl poslední dobou velmi poruchový a nespolehlivý. Takže se jeho majitelé rozhodli, že ho definitivně ukončí, o jeho záchranu zjevně zájem nemají.

  Pro mne osobně už to tak šokující není, z Blogu.cz jsem odešla už loni, kdy se mezi blogy důsledkem chyby promíchávaly obrázky, komentáře i články se ztrácely a začaly se objevovat mouchy s přihlašováním. Už tehdy nefungoval autorský klub, blog dne také ne. Reklamní zátěž též odváděla lidi pryč na jiné platformy. Prostě to už loni dobíhalo setrvačností.

  Jak to ale začalo? Na Blog.cz jsem si webovku založila na základce, tehdy byl Blog.cz nejspíš jedinou a tedy první platformou pro webové stránky zadarmo. Chtěla jsem vhodné neutrální jméno, které neuškodí i při měnícím se zájmu. Bílá hvězda byla skvělou volbou a tak mi vznikla stránka: bila-hvezda.blog.cz.

  Tato stránka pod mýma rukama rostla 9 let a měla stále lepší vzhled. Na prvním si pamatuji, že byl jen zelený ve dvou odstínech a na obrázku nahoře byly rozmazané paprsky hvězdy, velice lehká grafika, ale slušelo to. Tehdy se z mé klávesnice rodily hlavně povídky na téma Startrek a Starwars, někdy i Hvězdná brána se přimíchala.

  Během let se ale mé zájmy stáčely k fantazy a hned k několika druhům magie. Tak se měnil i obsah povídek. Nadšení do Pána prstenů brzy začalo více a více určovat můj směr zájmu a mé poslední povídky jsou hlavně fantazy, i když nepopřu, že mezihvězdné cestování se v mé tvorbě stále objevuje, v té či oné formě. Také mě občas napadlo okomentovat nějakou zajímavou zprávu, stále mám v paměti stávku dopravců, která svou ekologičností stokrát překonala jakýkoliv Den Země. Všichni si totiž mysleli, že budou zácpy, a tak vytáhli kola. Silnice zely prázdnotou a kdo musel někam jet, dostal se všude s nezvyklou lehkostí.

  Nemohu také zapomenout na úžasné debaty blogerů tady na Alíkovi. Nakreslila jsem podle naší party i obrázek.

  Blogaři u stolečku

  Tehdy se hodně weby spřátelovaly a vyměňovaly si odkazy, což je užitečné dodnes. Někteří dělali pro ostatní nové vzhledy pro jejich weby a dělaly se na přání i články. Teď už z toho moc nezbývá, ale blogovací scéna ještě dlouho mrtvá nebude.

  ...jen už budeme muset dál jít bez Blogu.

  Autorka:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (10)

  maggiesimspons v něm napsala:

  Na blog.cz byl můj první blog. Co ale nechápu je to, že když to končí, tak proč neudělají nový?

  DžungaráčekChlupáček v něm napsala:

  Je to škoda. Také jsem měla pár blogů no a moje kamarádka má taky blog.

  Příspěvek z 24. července 2020 v 15:27, upravený po 3 minutách.
  –MM– v něm napsal:

  Přijde mi, že celý ekosystém dětského a náctiletého blogování tak, jak si na něj vzpomínáte, žije i nyní, akorát se převtělil do fenoménu youtuberů. Stejné nadšení, stejné pomíjivé trendy, stejné nepochopení ze strany většiny dospělých. :-)

  Možná by šlo namítat, že psaní textů je kreativnější činnost než natáčení videospotů, ale u obojího platí, že základní činnost je snadná, ale kvalitní je pracná.

  Větší rozdíl je v tom, že u blogů asi nikoho nenapadlo, že by autor skvělých textů měl dostávat provizi z reklamy, kterou mu Nova oblepí jeho literární dílo, zatímco youtubeři můžou fungovat víc komerčně (takže i začátečníci to můžou dělat s vidinou zbohatnutí, nikoliv z uměleckého přesvědčení).

  morčátka: Alík neskončí nikdy. ;-)
  Blog.cz byl mnoho let provozovaný bez vize, zatímco Alík.cz je provozovaný s mnohaletou vizí do budoucna. :-D