Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Bodíky snadno a rychle? Aneb jak psát do Alíkovin

  vydáno  •  Co nového u mě!
  Tak to jsem tedy fakt nečekal. Zatímco v minulosti zabloudil na mou adresu sotva tak jeden článek za měsíc, od startu nové podoby tohoto webu (19. června 2008), jsem vašimi příspěvky doslova zavalen. V poště jich je nejméně stovka a přibývají další a další. A s nimi i řada dotazů, které se pokusím v tomto článku zodpovědět.

  © Alík

  "Ahoj Alíku, jak jsi psal, že za článek do Alíkovin můžu získat 3 000 bodíků, tak bych taky chtěla nějaký článek napsat. Ale nevím o čem, aby to lidi zaujalo. A nevím kde mám zajímavé věci sehnat. Prosím napiš. Tvoje koki

  Ahoj Alíku. V úvodu na nového Alíka píšeš, že body se dají získat zasláním článku do Alíkovim na mailovou adresu. Já se chci zeptat co to má být za článek. Jako třeba něco, na co chci ostatní upozornit (třeba ochrana zvířat), nebo zjistit něco o mém městě a dostat to na papír, nebo udělat třeba pár rozhovorů s lidma (jako třeba na téma: co si myslíš o ....). Mě takhle psát baví, jenže nevím, jak myslíš, že by to mělo vypadat. Prosím odepiš. Terka"


  Alíkoviny - formulář na odesílání článkůTady je formulář na zasílání článků do Alíkovin.

  Stačí, když klikneš na tento nápis: Čtenáři píší Alíkoviny.

  Důrazně upozorňuji, že články opravdu nesmí být kradené (kopírované, opisované)! Pokud někdo takový článek do Alíkovin pošle, hrozí mu trestné body. Více v článku Trestné body za ukradený článek!


  Milá koki, Terko i všichni ostatní. Nejlepší je psát o tom, o čem aspoň trochu něco víš. V žádném případě nestojíme o opisování (kopírování, čili vlastně kradení) cizích textů. To už se, bohužel, také stalo. Raději trochu méně dokonalý, ale vlastní text.

  Často si čtenáři Alíkovin stěžují, že se v nich stále píše o hlavním městě Praze. Takže velkou šanci mají všichni, kteří mohou napsat o něčem jiném. Zkuste se zamyslet nad svým okolím z pohledu kamarádů, kteří vaše město neznají. Připravte pozvánku a představení nejzajímavějších míst! Nemusí to být nutně jen historické památky či muzea (i když i o tom se dá vypátrat leccos zajímavého). Existují i technické či přírodní památky.

  Máte ve škole spolužáka – spolužačku, jehož úspěchy přesahují hranice města? Zvítězil v nějaké olympiádě či jiné soutěži? Pak s ním udělejte rozhovor. „Dělat“ rozhovor s Ewou Farnou tak, že z jejího webu zkopírujete odpovědi na všem dobře známé věci, není příliš šťastné.

  Každého zajímá něco trochu jiného. Kdyby všechny zajímalo to samé, byla by to nuda. I proto jsou Alíkoviny rozděleny podle témat. Uvnitř každého tématu jsou ještě další menší témata. Třeba příroda je rozdělena ještě na rostliny, zvířata, počasí, vesmír. Nahlédněte do Alíkovin a hledejte, o čem se tam třeba ještě nepsalo, co vám tam chybí a o čem vy byste mohli něco ostatním říct nového, zajímavého.

  Jak mám poslat článek do Alíkovin? Janulak

  O tom informujeme v textu Co jsou to bodíky?. Konkrétně je tam psáno: Články posílejte prostřednictvím formuláře Čtenáři píší Alíkoviny. O tom, zda bude článek zveřejněn, rozhoduje redakce Alík.cz na základě kritérií jako jsou atraktivnost tématu, zpracování apod. 

  Do začátku prosince 2008 bylo možné zasílat člány na e-mailovou adresu k tomu určenou. Bohužel, příliš často něco chybělo - titulek, vaše přezdívka nebo se stalo, že text byl tak krátký, že nemohl být jako článek vůbec použit. Proto jsme zasílání na e-mail nahradili formulářem. Ten vám neumožní odeslat článek dříve, než vyplníte všechny potřebné údaje. Pro zasílání článků využívejte výše zmíněný formulář.

  Chci přidat k článku fotky. Jak to mám udělat?

  Posílejte jen články! Pokud k nim máte i fotografie, nezahlcujte, prosím, poštu. Pouze u článku uveďte, že byste měli i fotografie. Nevkládejte fotky do textu, pak jdou na webu špatně použít. Máte-li fotografií více, můžete vytvořit fotogalerii na rajce.net a poslat na ni odkaz. Album je pak možné vložit do článku jako minigalerii.

  Jak to vypadá si můžete prohlédnout třeba tady:
  Vítejte na nové podobě stránek Alík.cz! 

  Jak alba zakládat a co udělat pro to, aby se objevila i v přehledu alb na Alíkovi, se dozvíte tady: fotoalba z Rajčete na Alíkovi.

  Psali jste, že za články se získají bodíky. Chtěl bych se zeptat, jak má článek vypadat, co má obsahovat a tak. Hermionka02

  Článek by měl vypadat tak, aby zaujal čtenáře. Nesmí mu chybět titulek, pokud možno zajímavý. Další důležitou částí takového článku je úvod. Právě začátek článku často rozhoduje o tom, jestli si čtenář dá práci a bude číst dál. Zkuste ho nalákat, aby byl zvědavý a chtěl ve čtení pokračovat.

  A pak už je tu zbytek článku. Celý text by měl být dlouhý nejméně 1 000 znaků (včetně mezer).

  Jak by měl být článek dlouhý?

  Nejdřív se mi chtělo napsat „tak akorát“. Po té, co jsem se probral prvními příspěvky a viděl, že je někdo schopný poslat i dva řádky (a říkat tomu článek), musím stanovit nejmenší délku článku, aby mohl být vůbec vidět. Vždyť dva řádky se vejdou do úvodu. A co by pak čekalo na čtenáře uvnitř? Jedinou výhodou takového textu by bylo, že by ho měli všichni rychle přečtený…

  Články by měly být dlouhé nejméně 1 000 znaků, maximálně 6 000 znaků. Delší jedině ve výjimečných případech. Delší články by měly být rozdělené nejen na odstavce, ale mít třeba i mezititulky. To jsou vlastně takové menší nadpisy uvnitř článku. Určitě jste si jich někde v novinách nebo časopisech všimli.

  Jak zjistím délku textu?

  V textovém editoru zjistíš délku textu v nabídce Nástroje/ počet slov. Je tam uveden nejen počet slov, ale také počet řádků a znaků (s mezerami a bez nich). A protože každé písmo může být jinak veliké, a tudíž zabere různý počet řádků, doporučuji pro orientaci těm, kteří si nejsou jisti, právě počet znaků. Díky novému formuláři na vkládání článků nemusíš délku textu hlídat - ohlídá se "sám" a upozorní, pokud by byl text příliš krátký a nebo naopak, příliš dlouhý.

  Když pošlu článek do Alíkovin za jak dlouho se dozvím, jestli se zveřejní nebo ne??? Winky13

  To záleží na mnoha okolnostech. V současné chvíli je kvůli přechodu na novou podobu webu velmi vytížen nejen Alík, ale i všichni jeho pomocníci. Navíc, protože vše začíná, chodí příspěvků více. Je potřeba je pročíst. Pokud je na první pohled jasné, že z nějaké důvodu příspěvek do Alíkovin přidat nelze (například text je zkopírován z jiného webu, čili vlastně ukraden, nebo není zajímavý), pak se snažíme dát autorovi zprávu, že to v žádném případě nepoužijeme.

  Ozýváme se i v případě, že stačí nějaká drobnost upravit. Pokud článek zveřejníme, dáme autorovi vědět. Ale přidávat budeme skutečně jen texty, které budou zajímavé pro ostatní čtenáře. Největší šanci na úspěch tedy má opravdu to, co napíšete vy sami a o čem se ještě v Alíkovinách nepsalo a nebo psalo jinak.

  Při množství článků, které posíláte, může být čekání na zveřejnění delší. Buďte, prosím, trpěliví. Proto není dobré poslat pozvánku na akci, která se koná zítra… Případné pozvánky posílejte nejlépe týden či deset dní dopředu. Nemůžeme však zaručit, že je zveřejníme. Alíkoviny by neměly být náhradou kulturních programů.

  Ale nemělo by to být zkopírované z webu města. Určitě je možné vaše město představit vašimi slovy a pak k tomu informaci o nějaké zajímavé akci doplnit. Určitě se hodí dát odkaz na další zdroj informací pro ty, které to zajímá.

  Nejčastější chyby: mezery, mezery a zase mezery!!!

  Velmi často chybujete v mezerách. Dokonce snad víc, než v pravopise. Chybí vám mezery za interpunkčními znaménky, tedy čárkami, tečkami, otazníky či vykřičníky. Naopak jedna mezera před těmito znaménky bývá občas napsána navíc.

  • Správně: Velmi často chybujete v mezerách. Dokonce snad víc, než v pravopise.
  • Špatně: Velmi často chybujete v mezerách . Dokonce snad víc,než v pravopise.

  U špatného příkladu si všimněte mezery před tečkou první věty a naopak vynechané mezery za čárkou ve větě druhé. Možná si řeknete, že je to „maličkost“, ale nemáme, kdo by to opravoval a navíc naučit se toto pravidlo není o nic složitější než pravopis.

  Kromě hrubek a překlepů se stává, že ve dvou větách za sebou opakujete stejná slova. Napsat zajímavý článek JE PRÁCE a pokud chcete, aby byl zveřejněn v Alíkovinách, pak je potřeba mu trochu času věnovat. Třeba i opakovaně. Skvělá metoda je přečíst si napsaný text nahlas, nebo si ho pročíst s kamarádem, kamarádkou. Ti vám nejlépe řeknou, co jim tam přebývá a co naopak chybí.

  Zatímco do školy taháky nepatří, při psaní pro Alíka je takové nahlédnutí do slovníku vhodné. Vysvětlení mnoha jevů, s kterými si třeba nebudete jistí, najdete v Jazykové poradně Ústavu pro jazyk český.

  Kolik bodíků a za co?

  Za zaslání původního (vlastního) článku, který bude zveřejněn v Alíkovinách získá uživatel 500 - 3 000 BODÍKŮ. Články, které posíláte jsou rozdílné úrovně a proto jsme museli přistoupit k určitému rozmezí bodíků, které za ně budeme udělovat.

  Články posílejte prostřednictvím formuláře Čtenáři píší Alíkoviny. O tom, zda bude článek zveřejněn, rozhoduje redakce Alík.cz na základě kritérií jako jsou atraktivnost tématu, zpracování apod.

  Další informace o možnostech získávat BODÍKY si můžete přečíst když si v pravé horní části stránky kliknete na počet bodíků, které máte. A nebo přímo kliknutím na text Co jsou to bodíky?

  Autor: (8 let)
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (~ tisíc)

  Příspěvek z 2. listopadu 2013 v 11:26.
  daminka v něm napsala:

  kino

  Ahoj kolikrát už ste byli v koně já 5x

  Příspěvek z 5. října 2013 v 9:35.
  TeryJan v něm napsala:

  Reakce na verca2:

  To bych taky ráda věděla23

  Příspěvek z 5. října 2013 v 9:34.
  TeryJan v něm napsala:

  dostali jste uz ty bodiky?

  No jateda ne. Není vám to divny?