Alíkovina

Bojíš se nové školy či gymplu?

vydáno  •  Čtenáři píší Alíkoviny
Hodně dětí to určitě zná. Velmi často se lidé stěhují a děti musí přestoupit na novou školu. Máš strach z nové školy?

Barbora Chvátalová (uprostřed) a její spolužáci během supervize s klinickou psycholožkou Barborou Valkovou na oddělení 23 Psychiatrické kliniky FN Brno, © iDNES.cz

Moc dobře to znám na vlastní kůži. Taky jsem musela přestoupit na novou školu a musela jsem se začlenit do nového kolektivu. Ještě víc mi to ztěžovalo to, že jsem nechodila do školky a v 1. třídě jsem nikoho neznala. 

První den v nové škole je asi nejtěžší. Hned ty první dny jsem se zkusila připojit k nějaké skupince nebo oslovit spolužáka. Byla jsem milá a přátelská a zkusila jsem si popovídat.

Když si padnete do oka, hned se máš s kým bavit. Pokud budeš moc tichý/á a nikoho třeba neoslovíš, bude to mnohem těžší. Některé děti jsou velmi tiché, pokud jsi taky ten typ, tak se neboj, musíš sebrat odvahu a oslovit někoho. Pořád lepší než sedět mlčky v lavici a koukat na děti, které se baví, chichotají...

Taky pomáhá, když třeba najdeš někoho se společným zájmem (koníčkem). Příklad: hraješ fotbal a Honza ho hraje taky. Když takhle navážeš rozhovor třeba o fotbalu a zaujmeš dotyčného, můžou se z vás stát přátelé a potom být i v nějaké skupince.

Autorka:

Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (1)

Příspěvek z 25. dubna 2015 v 15:27.
ANIČKA1515 v něm napsala:

Já taky jsem se přestěhovala a půjdu na gympl nebo do jiný školy
13 27


25