Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Bojíte se bouřky?

  vydáno  •  Příroda · Počasí · Bezpečnost · Léto · Povodně
  Tak co, bojíte se bouřky? Možná se budete divit, ale správná odpověď je "ano". Ano, za určitých okolností je třeba se bouřky do jisté míry bát. Tedy ne, tak jako váš pes, při prvním zahřmění zalézt pod postel, nebo strčit hlavu pod polštář. Ale určitou opatrnost při bouřce je zapotřebí dodržovat.

  Pohled na ostrov Korčula s blesky - Poloostrov Pelješac-Orebič., © Jan Válka

  Bouřka se u nás vyskytuje hlavně v létě, za určitých teplotních a vlhkostních poměrů v atmosféře, zejména když je hodně teplo a vlhko. A přináší široký výběr nebezpečných jevů.

  Běžné bouřky je většinou mají v takové intenzitě, že existující ochrany jsou dostatečné. Ale někdy se vyskytnou obzvlášť silné bouřky , které jsou opravdu nebezpečné.

  Asi nejnápadnějším projevem bouřky jsou blesky. Jsou to elektrické výboje vyvolané elektrickým napětím několika set miliónů voltů (pro srovnání, v zásuvce je 220 V, v tramvajových drátech je 600 V).

  Bouřka nad OlomoucíElektrický proud, který prochází při blesku, je přibližně 20 000 až 50 000 ampérů. (Pro srovnání, elektrickým vařičem nebo žehličkou prochází 5 až 10 A, žárovkou 70W asi 0,3 A a na zabití člověka stačí 0,1 A). Z těchto čísel je vidět, že přímý zásah blesku může zabít kohokoli nebo zničit cokoli.

  Vodivé předměty spojené vodivě se zemí odvedou elektrický náboj blesku do země, aniž by blesk způsobil vážnější škody. Proto se domy a jiné objekty opatřují hromosvody. Nevodivé nebo špatně vodivé předměty se však působením blesku silně zahřejí a mohou začít hořet.

  Kromě přímého zásahu blesku však ještě působí elektrická indukce. Při rychlých změnách elektrického proudu v blesku dochází k rychlým změnám elektromagnetického pole v okolí a ve vodičích vzniká indukované elektrické napětí.

  Proto se jisté účinky blesku projevují i ve vodičích, které nejsou přímo zasaženy bleskem, například v telefonních nebo elektrických vedeních. Elektrické napětí vznikající tímto způsobem není ani zdaleka tak vysoké jako napětí blesku, ale přesto může poškodit některá citlivější zařízení.

  Bleskům neutečete

  - Co je to blesk?
  - Výzkum blesků
  - Detekce blesků
  - Vědci a blesky
  - Jak se chránit před bleskem

  ČtěteZDE

  Jestliže tedy jste při bouřce doma, je vhodné vypnout počítač a odpojit modem od telefonní sítě. Při obzvlášť blízké bouřce není vhodné se přidržovat hromosvodu, sice odvádí blesky do země, ale přesto je v okamžiku zásahu blesku pod napětím. Pokud jste venku a nemůžete se schovat do solidního objektu s hromosvodem, vyhýbejte se nejnebezpečnějším místům.

  Není vhodné trávit bouřku na vrcholu kopce nebo na horském hřebenu. Není ani vhodné se opírat o skálu nebo o skalní stěnu, protože v případě úderu blesku do té skály rovněž dostanete elektrickou ránu dostačující pro zabití. Jste-li na horách, nebývá bezpečné se při bouřce přidržovat kovových řetězů nebo zábradlí.

  Je-li k dispozici jeskyně, pak záleží na její velikosti. Vyhýbejte se maličkým jeskyním, kde se téměř dotýkáte stropu. Při úderu blesku do skály pak bude elektrický náboj procházet nejen stěnami jeskyně, ale i od stropu k podlaze jeskyně přes vaše tělo. Dostatečně velká jeskyně je lepší, ale nesmíte sedět u stěny, která je při úderu blesku nebezpečná.

  Je-li ve vašem okolí přístřešek například autobusové zastávky, podívejte se, z jakého je materiálu. Má-li vodivou, například plechovou střechu a nevodivou konstrukci, pak se jí radši vyhněte. Je-li celá kovová, je to lepší, ale v takovém případě se radši nedotýkejte jejích kovových částí a radši se přikrčte, abyste hlavou moc nečněli k té kovové stříšce. Kovová stříška na nevodivé konstrukci může vlivem elektrické indukce dát elektrickou ránu i v případě, kdy blesk neuhodí přímo do ní, ale někde v okolí.

  Další nebezpečný jev, vyskytující se v bouřkách, je vítr. Při většině bouřek jde o vítr, který třeba zvedá prach nebo papíry a mlátí špatně zavřenými okny. Ale občas při zvlášť silných bouřkách může poškozovat střechy, vyvracet stromy, přenášet poměrně těžké předměty, případně i poškozovat a trhat elektrická vedení. Největší náraz větru přichází často poměrně náhle. Nacházíte-li se v lese nebo poblíž stromů, je zde nebezpečí jejich pádu - byly již případy zabití padajícími stromy při bouřce.

  Následky bouřky v ChrudimiPři bouřce se také vyskytují lijáky hodně intenzivní, ale krátce trvající. Ve většině případů při nich jen důkladně zmoknete. Ale když se takový liják například zastaví na místě a trvá místo několika minut hodinu, napadne tolik vody, že například malý potůček stoupne o několik metrů a zbourá několik domů ve vesnici. Přitom to celé trvá jen několik málo hodin, na rozdíl od povodní na velkých řekách, kde bývá dost času na varování a evakuaci.

  Když jste při bouřce venku, neschovávejte se například do malých jeskyní blízko potoka. Při bouřce může potok stoupnout za pár minut a jeskyni rychle zaplavit.

  Při bouřce se někdy vyskytují kroupy. Někdy poškodí úrodu nebo poškodí střechy či auta. Ale i u nás se vzácně vyskytují kroupy s průměrem kolem 10 centimetrů. To je docela dost, že?

  Není tedy nutné při každé bouřce schovávat hlavu pod peřinu, ale je vhodné vědět, že při bouřce je zapotřebí si dávat pozor a že občas se i u nás vyskytují bouřky dost nebezpečné.

  Autor:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (6)

  Příspěvek z 13. září 2008 v 8:47.
  hanickamontana v něm napsal:

  bojím se jako pes

  Nesnáším bouřku,vždycky kdyš začne bouřka zavírám všechny okna a lezu do obíváku protože v obíváku to tam nejde tak hodně slyšet a moc tam nefouká!Bojim bojim111175318

  Příspěvek z 7. července 2008 v 10:53.
  keka v něm napsal:

  keka

  doma mi bouřka nevadí ale venku mám oparavdu strach hlavně pod stanem9

  Příspěvek z 24. června 2008 v 19:56.
  AdulkaTrest v něm napsal:

  Strašně