Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Bojíte se menstruace?

  vydáno  •  zdraví · vztahy
  Na úvod bych chtěla říct, že nejsem žádná odbornice, ale o tomto tématu vím docela dost, tak akorát na článek. Budu zde používat celkem 3 pojmy: menstruace, menses a měsíčky. Znamenají tu samou věc.

  Výrobci dámských hygienických pomůcek přichází každý rok s novými inovacemi. A to jak u vložek, tak i tampónů., © Profimedia.cz

  Proč máme měsíčky?

  Bez nich by neodcházela výstelka dělohy, netvořila by se vajíčka a  ženě by se nemohlo narodit dítě.

  Jak menstruace začíná?

  Velmi často začíná menstruace prvním dnem tak, že ráno na toaletě zjistíš, že "špiníš". Toaletní papír po močení vypadá, jako by moč měla nahnědlou barvu. Pokud si toho nevšimneš, najdeš později na kalhotkách nějakou hnědou skvrnku, která vypadá, jako by ses špatně utřela. Je to zaschlá krev, která časem mění barvu z červené na hnědou. Nemáš se čeho bát.

  V poradně jsem se setkala s obavami, že menses přijde ve škole. Je to takový zákon schválnosti, ale může začít i doma, v autobuse, prostě kdekoliv. Zpravidla první příznaky poznáš ráno, na toaletě.

  Není to ovšem tak, že najednou vyteče plno krve. Menstruace začíná zpravidla po kapkách a trvá několik hodin až celý den, než začne naplno. I zde ale existují výjimky, jak se dočteš v diskuzi pod článkem.

  Co v situaci, když jsi ji dostala ve škole?

  Pravděpodobně sis toho všimla na záchodě. Smotej kousek toaletního papíru a dej si ho do kalhotek, nic více se nedá dělat. Prosit učitelku se ti asi nebude chtít, že? Raději nos do školy jednu rezervní vložku, někde v tajné kapse.

  V jakém věku to dostanu?

  Menstruace přichází přibližně od 10 let, nejpozději v 16 letech. Ale menstruaci může mít i devítiletá, záleží na vyspělosti i na genetice. Cyklus trvá přibližně měsíc, průměrná doba cyklu je 28 dní, proto „měsíčky “. Samotná doba krvácení se pohybuje mezi 3-5 dny. Ale i v tomto případě platí, že tomu může být u každého jinak. Měsíčky končí asi v padesáti letech, opět je to individuální.

  Potřebuješ podporu

  Možná patříš mezi ty holky, které odvahou překonají všechny kluky v okolí, ale... říct o menses mámě? Nikdy!

  Chyba. Nemáš se proč stydět, každá žena jednou začínala menstruovat a máma nejlépe pochopí, jak se v podobné situaci cítíš. Je dobré mámě o tom, že již menstruuješ, říct. Pomůže ti vysvětlit  základy hygieny, doporučí oblíbenou značku vložek, podpoří tě v případě, že menstruace bude silná nebo ji budou doprovázet křeče.

  Nevíš jak? Zkus použít některou z následujících vět, pokud tě nic nenapadne:
  „Mami, máme doma nějaké vložky?“
  „V kolika letech ti začaly měsíčky?“
  „Prosím tě, kolik stojí vložka?“
  atd.

  Jakou má barvu?

  Normální krev bývá červená, ale jakou barvu má tahle krev? Vždyť v kalhotkách vypadala jako hnědá... Překvapivě červenou. Často se tvrdí, že je ošklivě tmavá a že hnusně smrdí. To se může stát pouze v případě, že zanedbáš základní hygienu a vložky pravidelně neměníš nebo v případě nemoci.

  V průběhu menstruace můžeš občas na vložce nalézt části odloučené sliznice, vypadá jako tmavě červený až černý hlen, chceš-li "krvavá nudle". Může být různě velká. Je to naprosto normální a není třeba se ničeho bát.

  Bolí menstruace?

  Normální dívky menstruaci prožívají normálně a berou ji jako běžnou součást svého života. Kvůli menstruaci není potřeba odkládat žádné ze svých povinností či zálib.

  Menstruaci mohou v prvních dnech doprovázet lehké bolesti či křeče a to zejména v případech, kdy před menstruací prostydneš v oblasti kolem břicha a zad. Břicho, podbřišek, stehna - zkus ohřívací láhev nebo teplou sprchu.

  Jen ve velmi výjimečných případech je menstruace skutečně bolestivá.

  Jak má správně probíhat hygiena v době menstruace?

  Před termínem menstruace nos intimky, dají ti signál, kdy menstruace přichází. Jakmile začneš krvácet, začni nosit vložky. Vložky měň pravidelně, podle síly krvácení.

  V prvních dnech, kdy je krvácení silnější, je potřeba vložky měnit vložky často, někdy i po hodině. Ničemu neuškodí, když budeš zejména zpočátku sílu svého krvácení sledovat pravidelnými návštěvami na toaletě. Později vystačíš i se čtyřmi vložkami na den a jednou na noc.

  Pokud budeš měnit vložku, pamatuj, že v žádném případě nesmíš odhodit použitou vložku do toalety. Mohla bys vložkou ucpat odpad. 

  Použitou vložku sroluj a zabal do obalu od čisté vložky, případně měj po ruce igelitový sáček. Pak vložku odhoď do koše.

  Každý den se osprchuj, nekoupej se ve vaně. V době menses je sliznice podrážděná, takže (špinavá) voda by neprospěla, snadno by mohlo dojít k zánětu. Kromě toho, vana by vypadala jako z hororu Chichichichi (kniha Zuby nehty, po přečtení jsem si v koupelně vždy rozsvítila).

  Totéž platí o koupání na veřejných koupalištích a v moři. Obecně platí, že se nedoporučuje, právě kvůli zvýšené pravděpodobnosti zánětu. Nicméně většina žen řeší koupání s menstruací pomocí tampónů.

  Tampóny?

  Pokud při menstruaci zvolíš tampón, pamatuj na tyto důležité zásady: vyndavej tampón až když je nasáklý. Když se vyndá po krátké době nebo není příliš silné krvácení, může být vytahování bolestivé.

  Varování!

  Pokud tě trápí časté záněty, výtoky či svědění, tampóny bys rozhodně používat neměla.

  Černá můra: Protečená krev

  Ať nám reklama tvrdí cokoliv, žádná vložka, tampon či kalíšek není stoprocentní. Ano, je to noční můra každé dospívající i dospělé ženy. Protečená krev na oblečení.

  Ačkoliv ti podobná nehoda může připadat jako konec světa, jedná se o banalitu, kterou v různé míře několikrát za život prožije každá žena.

  Dobré je s takovou situací počítat a připravit se na ni. V době menstruace můžeš mít po ruce vždy náhradní oblečení, prádlo, punčocháče, kalhoty či sukni. Můžeš si je nechat v šatně, nikdo o nich nemusí vědět. Dodají ti pocit klidu a jistoty.

  Praktická rada:

  Pokud dojde k nehodě a krev proteče na prádlo, zkus prádlo nejprve propláchnout studenou (ano, studenou!) vodou, teprve pak použij prášek či mýdlo.

  Jak odložit menstruaci?

  Obecně platí: použij rozum. Jakkoliv měnit řád, který si stanovila sama příroda, je pěkný nesmysl. Samozřejmě to věda již umí. Nicméně nic by nemělo být důležitější než zdraví a přirozený běh věcí. Chystáš se na prázdniny, na dovolenou k moři? Spočítej si včas datum a domluv se s rodiči tak, aby menstruace neohrozila tvé plány.

  Kolik stojí vložky?

  Záleží na druhu, kvalitě a velikosti balení. Malé, tzv. intimky, seženeš tak po dvou korunách za kus. Nejkvalitnější asi 8 Kč za kus. Mamka ti na ně pravděpodobně dá peníze, pokud nemáš kapesné. Vložek je mnoho druhů, s výběrem by ti měl pomoct dospělý, ideálně máma.

  Obecně platí, že čím větší je počet kapiček na obalu, tím vsáknou silnější menstruaci. Ty, co mají hodně kapek, se hodí na silné krvácení nebo na noc. Tenčí (intimky) se mohou používat při výtoku, v počátcích menstruace či na jejím konci.

  Co když menstruace přestala?

  Zejména zpočátku může být menstruace nepravidelná. Pokud nemáš důvod domnívat se, že jsi těhotná, pak se nemusíš ničeho obávat. Dalším důvodem nepravidelné menstruace může být nevhodná či nedostatečná strava.

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (~ 300)

  Příspěvek z 17. června 2021 v 5:53.
  Gigisuška v něm napsala:

  Je mi 10 a mám ji 5 tlapek

  Příspěvek z 15. června 2021 ve 21:02.
  Killercow v něm napsala:

  Nedělej to, budeš mít jen zdravotní problémy, když používáš toáleťák...

  Příspěvek z 15. června 2021 ve 20:58, upravený vzápětí.
  Anonym_anonym v něm napsala:

  Já to mamce neřikala..neni mi příjemné o tom s ní mluvit+nejlepší vztah taky nemáme. Menstruaci mám slabou a krátkou, takze to jde celkem dobře skrýt. Místo hygienických pomůcek používám toaletni papír,bohatě mi stačí+pomůcky na menstruaci jsou zbytečně předražené,a pro mě nepohodlné. Když proteču, hold když jsem doma sama na tom chvíli nechám působit sůl a pak to na tajno vyperu. Žádné příznaky taky nemám, takže dobrý. Když to dostanu a máme se jít někam koupat do bazénu, koupaliště atd. .. tak si jakoby 'omylem' zapomenu plavky, nebude se mi chtít apod. .. nikde není zákonem prohlášeno, že dcera musí své matce nutně říct o menstruaci. Je to naše věc.