Boloňský psík
Jsou to pejsci malého vzrůstu dorůstají do výše 25-31cm. Každý pes je jinak vysoký, psi jsou obvykle vyšší než feny. Jsou malí, bílí, roztomilí a taky strašně hraví. Tento článek bude o tom, jak se o takového pejska dobře starat, ale také o cvičení psů prostě o všem co o takové rase musíte vědět, než si ji pořídíte.
Když pejsek přijde poprvé do nového bytu, nechte ho si všechno očuchat. Než si ale takového pejska pořídíte, musíte mu přichystat pár základních věcí, jako např. misku na vodu popřípadě granule, hadřík na čištění tlapek, když se přijde zvenku. Boloňáčci také mají rádi různé polštářky, takže budou určitě rádi, když nějaký budou mít. Pro pejska je také důležitý odpočinek, takže pelíšek by také pro pejska neuškodil, nebo alespoň košík, ale není to nutné. Když pejska chcete naučit chodit ven, je důležité ho za všechno chválit a když udělá nějakou tu loužičku doma, tak je potřeba ho za to pokárat. První dny je potřeba s pejskem chodit po 30-45 minutách. Ven byste také měli nosit sáček na exkrementy.
Cvičení psů
Každý pes by měl umět 6 základních povelů a to sedni, lehni, ke mně, pac, zůstaň a aport. Tyto povely je nutné psa učit od malička. Povel aport je psa nejlépe učit venku. Házet můžeme psovi klacek popřípadě míček. Péče o boloňského psíka není složitá, ale i přesto je třeba pejska na tuto péči odmalička zvykat. První věc kterou by měl pes každý den zažít, je mytí chloupků pod očima. Postup je snadný. Namokříme si čistý kapesník nebo odličovací tampon, potom opatrně projedeme chloupky pod očima a je to hotovo. Každý den také hřebenem uhladíme srst psa, při větší srsti je potřeba psa déle a pečlivěji učesat. Také prohlédneme uši, očistíme čumáček pejska a umyjeme čistým hadříkem bříško. Jo, a taky se podíváme na tlapičky, jestli v nich nemá pejsek něco zabodnutého. Když chcete chodit s vaším Boloňáčkem na výstavy tak ho NESTŘÍHEJTE! Častým parazitem jsou také blechy. Nejlépe fungují tablety. Je to novinka, tak jestli bude mít Váš pejsek blechy, tak tabletku určitě doporučuju. Tablety jsou jen dostupné u veterinářů. Při podávání tablet na blechy by se měl pes častěji odčervovat (dobu odčervení upřesní Váš veterinární lékař). Důležité je pejska také odčervovat.
Štěňata ve věku 15 dnů se do 2 měsíců se odčervují každé 2 týdny. Ve věku 2 až 6 měsíců odčervení každý měsíc. Dospělí psi 2x za rok (může být i častěji). Pes by se měl také očkovat. Od narození do 2 měsíců co 2 týdny. Od 2 měsíců co měsíc. Dospělí psi potom jednou až dvakrát za rok.
Teď závěrečný test:
- Co by měl mít připravené než si ho pořídíte?
- Do jaké výše dorůstá toto plemeno?
- Co mají boloňáčci rádi?
- Jaké jsou základní povely, které by měl znát každý pejsek?
- Jaký je častý parazit u psů?
Správné odpovědi:
- Misku na vodu, hadřík na očišťování tlapek, hřeben.
- Dorůstá mezi 25-31cm.
- Polštářky
- Sedni, lehni pac, zůstaň, ke mně a aport.
- Blechy