Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Božena Němcová – spisovatelka národního obrození

  vydáno  •  Historie

  Dnes slavíme výročí úmrtí slavné české spisovatelky Boženy Němcové. Zemřela před 159 lety, s jejími díly se ale setkáváme až dosud. Pojďme si o ní říct něco víc, pohodlně se usaďte, začínáme...

  Božena Němcová, © Radumaru

  Božena Němcová byla slavná česká spisovatelka, ať už pohádek, povídek nebo i knih. Narodila se ve Vídni roku 1820, v dnešním Rakousku. Nejprve se jmenovala Barbora Novotná, později získala příjmení Panklová, když si její matku Terezii Novotnou vzal Johann Pankl. Poté se přestěhovali do Ratibořic, kam se za nimi přestěhovala i babička Magdaléna Novotná.

  Zajímavost:
  Božena Němcová se tedy doopravdy jmenovala Barbora Novotná a později Barbora Panklová. Jako malá byla pokřtěna a v dospělosti přijala jméno Božena, proto o ní v tomto článku budu psát jako o Boženě.;-)

  Babička Magdaléna malou Boženku hodně ovlivnila, Boženka měla babičku ráda, v dospělosti pak o ní napsala i knihu. Již v 17 letech ji rodiče provdali za úředníka finanční stráže Josefa Němce, odtud získala příjmení Němcová. Manželství s ním však nebylo šťastné, Josef byl drsný a zlý muž, nerespektoval přání své krásné ženy, byl o řadu let starší a kvůli jeho politickým názorům byl často vyhazován ze zaměstnání.

  Rodina se rozrostla o 4 děti a začaly se projevovat známky nouze a chudoby. Situace v rodině se stále zhoršovala, Božena onemocněla a jako úplný vrchol zemřel její syn Hynek. Božena se dala do čtení a začala pomalu tvořit i svá vlastní literární díla. Byla pod dohledem tajné policie, žádala o pomoc své přátele, ale někteří nejenže jí nepomohli, ale naopak se postavili proti ní.

  V roce 1855 dokončila své nejznámější dílo – knihu Babička, symbolizující život na venkově. Vytvořila také další zajímavá díla, například Baruška, Divá Bára, Pohorská vesnice nebo V zámku a podzámčí. V její tvorbě jsou často viditelné znaky vztahů mezi chudými a bohatými.

  Božena Němcová žila celkem smutný život, ve stresu a o hladu. Na konci života jí byla diagnostikována rakovina a tuberkulóza, na tyto nemoci také roku 1862 v pouhých 41 letech zemřela.

  Zajímavost:
  Božena Němcová je vyobrazena i na české bankovce. Víte, jakou hodnotu tato bankovka má?

  Zavzpomínejme na ni a zapalme si třeba svíčku. Můžete si také přečíst nějakou z knížek od ní, pokud doma máte. Pokud nemáte a máte rádi audiotéku a našetřeno pár kaček, můžete si koupit audioknihu Babička v katalogu dárků.

  Všem přeji pěkný den.

  Související dárek:

  Autor: (12 let)
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (17)

  Příspěvek z 26. ledna v 8:29.
  Sisi1 v něm napsala:

  Souhlasím s vikiliki

  Příspěvek z 22. ledna v 6:38.
  vikiliky v něm napsala:

  Taky jsem Babičku celou přečetla a myslím si, že na dvanáctiletého kluka to Kubík napsal moc pěkně.

  Příspěvek z 21. ledna ve 21:25.
  VHanka v něm napsala:

  verbum ok