Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Bramboráky, podsady a knedlíky

  vydáno  •  Doma a ve světě · Volný čas venku · Cestování · Skauti
  Možná vám přijde divné, co mohou mít bramboráky společného s podsadami a knedlíky. Právě tyhle české speciality budou propagovat zástupci českých skautů na mezinárodním skautském jamboree. Téměř tři stovky kluků a děvčat z celé republiky se ve čtvrtek 26. července 2007 sešlo poblíž Karlova mostu, aby z parníku vyzdobeného skautskými šátky naposledy zamávali Praze.

  Skautka z České republiky nabízí svým zahraničním kamarádům k ochutnání bramborák., © archiv

  Jamboree (čti džemborí) je indiánským slovem vyjadřujícím slavnost, hlasité radovánky a hry většího počtu spřízněných lidí, kteří přišli z různých stran. Proto je převzal v roce 1920 zakladatel skautingu, Lord Robert Baden-Powell (1857 – 1941), když sezval skauty celého světa k prvnímu velkému setkání do londýnské haly Olympia.

  Co znamenají olympijské hry pro sportovní svět, to je Jamboree pro svět skautingu. Každé čtyři roky se setkávají zástupci skautů a skautek z téměř všech zemí světa, aby společně po dobu deseti dnů tábořili, pracovali, soutěžili, sportovali a navázali přátelství na celý život. Předchozí jamboree se uskutečnilo v roce 2003 v thajské provincii Chonburi, na přímořské pláži Sattahip.

   XXI. světové skautské jamboree se koná ve Velké Británii (hrabství Essex) v Hyllands Parku, od 27. července do 8. srpna 2007. Kluci a děvčata z různých koutů České republiky se tu setkají se 40.000 skautů z celého světa. Tedy téměř celého.

  Skauting chybí pouze v šesti státech světa: v Andoře, Číně, na Kubě, v Severní Koreji, Laosu a v Barmě. Vznikl v roce 1907 v Anglii, odkud se rychle rozšířil do pěti kontinentů. Čeští účastníci jamboree prošli výběrem, při němž museli prokázat jazykové znalosti i schopnost týmové spolupráce, hru na hudební nástroj, znalost lidových tanců či řemesel a další dovednosti nezbytné pro úspěšnou reprezentaci své země a Junáka.

  Anglie nebyla zvolena pro letošní jamboree náhodou. Právě tady se v roce 1907, tedy přesně před sto lety, skauting narodil. Začátky hnutí, které dnes existuje ve 214 zemích světa a má téměř 40 milionů členů začaly nenápadně – dvacet chlapců se pod vedením britského generála Roberta Baden-Powella utábořilo na anglickém ostrůvku Brownsea. Zásluhou učitele Antonína Benjamina Svojsíka (1876 – 1938) vznikla skautská organizace nazvaná Junák i v českých zemích.


  Další informace o letošním jamboree najdeš na těchto stránkách:
  eng.thejamboree.org
  www.skaut.cz/jamboree2007

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (1)

  aljaška v něm napsal:

  junak

  skatin je prostě o tom  um et vystupovat,chovat se a  pomáhat.někdo proživá dobrodružství v knížkach  nekdo do opravdy252616