Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Branná – zámek Kolštejn

  vydáno  •  cestování

  Jednou v sobotu, o letních prázdninách, jsme si vyjeli na můj dlouho vysněný výlet na zámek Kolštejn do Branné a chtěla bych vám napsat, jak se mi to líbilo a co všechno nám pan průvodce ukázal. Pokud máte rádi zámky, tak se vám článek určitě bude líbit.

  Branná zámek, © marbo1212

  S rodinou a s tátovým dlouholetým kamarádem jsme jeli jednou o letních prázdninách v sobotu v 8 hodin do Branné na zámek Kolštejn. Byli jsme tam v 9 hodin a já jsem dostala chuť na zmrzlinu. Poblíž byla kavárna, tak jsem si tu zmrzlinu koupila a k tomu jsem si dala ještě máslové trubičky. Nedaleko zámku byla socha s Ježíšem Kristem a kašna s vodou – to se mi moc líbilo, tak jsem si to vyfotila.

  Kašna

  Ježíš kristus

  Chvíli jsme poseděli na lavičkách a pak jsme si šli koupit vstupenky. V 9:30 jsme měli skupinovou prohlídku zámku, která trvala hodinu. Bylo nás v té skupině celkem dost. První, co nám pan průvodce ukazoval, byla zříceninu hradu. Šli do různých místností, kde nám ukazoval 11 rodů, které se tam za posledních 700 let vystřídaly, a také nám ukazoval obrazy z dávných dob, ke kterým říkal i historii.

  Erby rodů

  Potom jsme šli do místnosti, kde jsme si mohli odpočinout, a já jsem si z okna vyfotila kostel sv. Michaela Archanděla, který se mi strašně moc líbil.

  Nádherný kostel sv. Michaela Archanděla

  Další místnost byla ta, kde můžou ubytovat hosty. Byla tam koupelna se sprchovým koutem a umyvadlem, postel a skříně – bylo to velmi krásné. Pak jsme šli ven, kde byl na dveřích dřevěný páv, o kterém nám průvodce také něco řekl. Pán, který nás doprovázel, se s námi v 10:46 rozloučil a popřál nám hezký den. Poté jsme šli v zámku do kavárny, kde jsme si všichni dali vídeňský párek s hořčicí a Kofolou. V 11:50 už jsme nasedli do auta a vyjeli domů.

  Historie zámku:
  Zámek Kolštejn byl založen rodem Wustehubůz ve 14. století. Koncem 16. století byl opuštěn a od roku 1964 je považován za kulturní památku. Nejstarší písemná zmínka o zámku Kolštejn pochází z roku 1325. Zámek byl postaven někdy v letech 1308–1310, po vymření Přemyslovců. Ve 30. letech 14. století patřil zámek českému králi Janu Lucemburskému, který jej v roce 1339 daroval Pertoldu z Lipé. Stojí na skalnatém útesu nad řekou v Branné v nadmořské výšce 630 metrů. Konají se zde svatby a oslavy.

  Více informací o historii zámku si můžete přečíst zde: https://chateaugoldenstein.com/prohlidky-a-historie-zamku/

  Prohlídka zámku se mi velmi líbila a hodně mi připomněla středověk. Moc se mi líbila úžasná atmosféra, skvělé prostředí a skvělí lidé. Ze všeho nejvíce mě zaujal kostel sv. Michaela Archanděla. Jsem ráda, že jsem tam byla na výletě, proto tento výlet doporučuji všem, kteří mají rádi zámky. Určitě se tam zajeďte podívat!

  Autorka:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (2)

  Příspěvek z 8. října 2020 v 15:35.
  Kubik111 v něm napsal:

  >X<-ok:-)

  Příspěvek z 8. října 2020 v 5:06.
  tygřice8 v něm napsala:

  Krásný článek! :-):->:-D