Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Brášky jsem se dřív i bál, teď mu už rozumím

  vydáno  •  zdraví · handicap · rodina
  Je tomu už pár let, co mi moje maminka řekla, že můj starší bráška Vojta je postižený. Já jsem to dřív nevěděl, ale už jako malému mi bylo divné, že si ubližuje, bije se hračkami, celé noci prokřičí. Rodiče seděli vedle mě a povídali mi o bráškovi.

  Grant Prahy - Jak se žije postiženým, především dětem, v dnešní Praze , © Milan Jaroš

  Bude vždycky jiný. Narodil se předčasně z dvojčat, oba to byli chlapečci a ten druhý nám po třech týdnech umřel. Vojtíškovi se nedařilo dobře, dostával epileptické záchvaty, oslepl na obě oči. Jak nám rostl, projevila se i mentální porucha a autismus. Autista je člověk, který se chová trochu jiným způsobem. Například Vojta nesnáší hlasité zvuky, bojí se cizích lidí, napije se jen ze své skleničky, neobleče si neznámé oblečení, nikdy si nesedne na cizí židli.

  Pokud byste něco takového po něm chtěli, začne příšerně křičet a dá to velikou práci ho uklidnit. Někdy se nám to ani nepodaří, musí potom dostat uklidňující léky. Brášky jsem se dřív i bál. Postupem času jsme si ale na sebe zvykli, dokážu odhadnout jeho chování. Když si chce hrát, vymýšlím mu pohádku, můžeme hrát i polštářovou bitku, smějeme se spolu. Rád poslouchá písničky.

  Pokud nemá náladu, dávám na něj pozor, aby si neublížil, třeba se i nepokousal. Půjčuje mi svoje hračky, on mi na oplátku ničí ty moje. Jenom je mi trochu líto, že Vojtíšek nemá žádné kamarády, cizích lidí se hodně bojí. Já ale cítím, že mě má rád a nejsem doma sám.

  Autismus a epilepsie - co to znamená?

  Autismus je vývojové duševní postižení. Autisté mají problémy při jednání s jinými lidmi, často vyhledávají samotu a vytváří si vymyšlené světy a kamarády. Mohou mít potíže s mluvením, ale někdy naopak "mluví jako kniha". Dokáží se upnout k nějakému koníčku a vyhledávat si o něm veškeré informace - z malého autisty tak může být "odborník" na noční oblohu či dinosaury. Rušivá je pro ně každá změna prostředí nebo zavedeného řádu.

  Epilepsie je onemocnění mozku, které se projevuje záchvaty. Při nich může postižený člověk upadnout na zem a svíjet se v křečích, kterým nemůže zamezit. Někdy i ztrácí vědomí. Záchvat může trvat i několik minut.

  Autor: (8 let)

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (43)

  Příspěvek z 12. dubna 2012 v 18:13.
  Fifinka45 v něm napsal:

  Chudáčku

  Chápu Tě.Ve třídě máme taky kluka co je postižený.
  Tvého brášky je mi opravdu líto27

  Příspěvek z 9. dubna 2012 ve 13:11.
  Tejulinka v něm napsala:

  Páni

  Napsat tohle, to chce odvahu a tu ty máš. Je mi to moc líto a jsi skvělý brácha. Dž se. S pozdravem

  tejulinka.

  Příspěvek z 3. dubna 2012 v 6:48.
  Bruklin600 v něm napsal:

  DÍK

  72626262626262626262626262626262626262626267