Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Bratr a sestra - kámoši nebo věční nepřátelé?

  vydáno  •  Alík radí dětem · Rodina
  Mám bráchu. Je už to vlastně chlap. Táta od dvou dětí. Nikdy mi neřekl "mám tě rád". Tedy... ne přímo do očí. Není na takové ty řečičky. Ale já ho miluji. Úplně jinou láskou, než kohokoliv jiného. Sourozenecká láska znamená fakt jiný level.

  Ilustrační fotografie - Sourozenci, bratr, sestra, © Profimedia.cz

  Nevím, jak přesně vyjádřit citové pouto, které vznikne mezi sourozenci. Upletený provaz z prvních krůčků, společného dětství, vzájemného hašteření a pak jistoty, že můžu kdykoliv zavolat a brácha řekne jednoduchou větu - "no tak jo, já přijedu".

  Jako malé děti jsme hodně soupeřily a spíše se rvaly, než si hrály. Pamatuji si i moment, kdy jsem bratra vytočila tak, že mi dal pár facek. Já zase vyprávěla rodičům, že zlobí ve škole a občas si hodně věcí přidala a vymýšlela neuvěřitelné historky a žalovala na něho...

  poradna alík radí dětem

  A poradí i těm, kteří právě řeší sourozenecké spory. Zjistíte, jak si usmířit starší ségru, jak urovnat hádku s bráchou a co platí na malého žalobníčka.

  Když dostal brácha první motorku, já vyfasovala jen horské kolo a náš vztah se tím moc nezlepšil. Nedovoloval mi kamarády z jeho party, do kterých jsem se opakovaně zamilovávala. Denně naznačoval, jak jsem nemožná, příšerná, děsná... a snad nikdy nic nepochválil.

  A pak šel na vojnu. No jo, můj brácha byl ještě na vojně. A najednou se mu hrozně hodily dopisy od ségry, telefonáty, návštěvy, balíčky. Vyprávěl mi o všem, co se tam děje, provolala jsem s ním všechno kapesné. A když se vrátil, poprvé jsme se pevně objali a zjistili, že ten samostatný rok byl pro nás vlastně strašný.

  Mohla bych tu psát o tom, jak jsme spolu jeli vodu, chodili na plesy a povídali pod širákem. Oba jsme dospěli a zjistili, že mít sourozence je prostě něco, co se nedá nahradit. Pavel, tak se můj brácha jmenuje, je už velký. Má své dva syny a ti se také občas hádají a rvou a trápí. Ale také se mají moc rádi, jako všichni bráchové.

  Jaké to je

  Štěpán, 14 let
  Můj brácha je mladší o tři roky. Připadá mi hodně ulítlý a jeho nápady moc nechápu. Často mi leze na nervy a jsou dny, kdy bych ho nejraději zazdil. Jenže o víkendu si spolu můžeme zahrát fotbálek, chodí mi fandit na utkání a mezi lavičkama řve nejvíc ze všech. Neumím si bez něj představit zápas. Já ho mám vlastně rád.

  Sára, 11 let
  Mám starší ségru a nesnáším ji. S ničím mi nepomůže, jen na mě křičí. Žaluje rodičům. Já bych brala být jedináček.

  Iveta, 8 let
  Nemám sourozence, ale moc bych chtěla. Je to tak šílený - být sám!

  Sourozenci

  • nežijí vedle sebe, přesto o sobě stále vědí
  • nemusí se vzájemně poslouchat, ale občas přijmou dobrou radu druhého
  • mají společné rodiče, vzpomínky, přátele
  • někdy spolu nekamarádí, ale jejich láska je přesto pevná jako skála

  Přemýšlím, co pro mě můj bratr vlastně znamená. Jak nejlépe popsat tu naši spojitost. On umí dobře mlčet, poslouchat, když brečím a nechci nic slyšet. Pohledem mi říct, ať se nebojím, že pomůže, když bude potřeba. Brácha je pevný bod v mém životě.

  Už zapomínám na naše boje, hádky, křivdy a řádění. Pojí nás desítky dnů, kdy jsme spolu marodili na rozloženém gauči a pili lipový čaj. Prázdniny, kdy mě učil jezdit na kole a já jeho plavat pod vodou. Strašidelné večery, kdy já se bála a on nechal svítit lampičku až do rána...

  Latinské přísloví (myslím si, že platí i pro sestry):
  Bratr mající oporu v bratru je jako opevněné město.

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (54)

  karolinahav v něm napsal:

  Reakce na karolinahav:

  chtěla bych se opravit:ještě jednu sestru které je 20

  karolinahav v něm napsal:

  já taky

  já mám sestru která je 17,bráchu kterýmu 33,druhýho bratra tomu je 45 a ještě jednu sestru které je 0 a jsem ráda že je mám2610

  Příspěvek z 8. července 2010 v 11:41.
  black-pearl v něm napsala:

  Reakce na Martís:

  Mám o deset let staršího bráchu. Často jsem mu hodně sprostě nadávala a nikdy jsem se neuměla prát jen jako, takže vždy dostal přímý zásah a on mě přesto nikdy doopravdy neuhodil a když jsem byla mimčo nedal mě z rukou, celou noc u mě proležel, když jsem měla záchvaty kašle a rodiče byli pryč, ale teď je poslední dobou hodně nešťastnej. Člověk mu nemůže jen tak říct ,,Mám tě ráda," protože vždycky zrudne a je v rozpacích, ale vím, že když k němu přijdu a zapnu film, který máme oba rádi, dám mu celou svou čokoládu a nebo jsem s ním prostě jen v kuchyni, je mu líp, protože ví, že má ségru, na kterou se může vždy spolehnout. Věřte mi, že bych ho za nic na světě nevyměnila.10