Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Brigády, když ti ještě není 15

  vydáno  •  volný čas venku
  Venčení psů, uklízení, zalévání zahrad. Typické přivýdělky pro nás, kterým ještě nebylo patnáct. Ale co zkusit něco jiného?

  Vlastnoručně utržené jablko vždycky chutná lépe. , © Profimedia.cz

  Rada, kterou dostanete snad od každého člověka zní: Zeptej se sousedů, u známých. Tedy v tom lepším případě. Jindy vám budou říkat, že peníze vlastně nepotřebujete. Jenže uklízet někomu v bytě, když váš pokoj vypadá jako po výbuchu? Navíc málokdo svěří něco dítěti. Nezbývá, než pustit se do toho sami.

  1. Pokud žijete ve větším městě, můžete si zkusit přivydělat na ulici. Vezměte si kytaru (či jiný hudební nástroj) nebo klidně jen svůj hlas. Pokud už chcete takto vystupovat, doporučuji si napsat na kus papíru na co chcete peníze a připojit poděkování, kdyby vám chtěl někdo něco dát. Pokud si říkáte, že nemáte na nic talent popřemýšlejte, co děláte ve svém volném čase a jaké jsou vaše koníčky.

  2. Zkuste se domluvit na nějaké benzínce, jestli tam nemůžete umývat okna autům, která tam zastaví. Opět doporučuji vyrobit si cedulku a když na ni napíšete vtipný slogan, můžete si zajistit práci (na mé stál nápis: Nechte mě Vám umýt okna, šetřím na kytaru. Kupodivu to zabralo). Pokud se vás zeptají, kolik za to chcete peněz, nechte to na nich a řekněte, že suma, kterou chtějí zaplatit, závisí na nich. Kolikrát pak budete překvapeni, že dostanete více, než byste čekali. Bohužel ale existují i lidé, kteří dají jen pár korun, takže musíte být rádi za každou korunu. 

  3. Využijte toho, že váš pejsek umí nějaké triky a znovu vyražte do ulic. Máte dvě možnosti:
  a) budete dělat triky a necháte na kolemjdoucích, jestli vám něco dají nebo b) zkusit to můžete i s jedním trikem, např. papír s nápisem: „Za 5 Kč udělám sud.“ Ten dejte pejskovi na krk. Pes však musí být klidný a nebát se lidí, nepomáhá ani když kouše nebo nedokáže vydržet hodinu na jednom místě. 

  4. I z ovoce můžeš hodně vytěžit. Pokud máte v okolí ovocné stromy, můžeš z nich něco sesbírat. Nasbírané ovoce pak můžeš prodat ve škole nebo známým. Z vlastní zkušenosti můžu říct, že nejlépe se prodávají věci, které jen tak v obchodě nenajdete. Třešně, višně nebo třeba borůvky či jiné lesní ovoce.

  A jeden tip na závěr:
  Vždy se usmívejte a chovejte příjemně. Lidé spíš zaplatí milému člověku než někomu, kdo se ustavičně mračí. Navíc pokud vás příště potkají, můžou zaplatit i více právě proto, že si vás zapamatovali v dobrém.

  Autorka:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (13)

  Příspěvek z 18. února 2018 v 16:25.
  Zbyněk11111 v něm napsal:

  Hej alik já mám našetřitřeno už 6400kc . A chodím na brigádu dostávám na hodinu 70kc

  Příspěvek z 29. dubna 2015 v 16:52.
  Himym v něm napsala:

  povoleni

  Víš že musíš mít povolení? Ach bože to by nenapadlo ani mého 8leteho bratra!

  Příspěvek z 17. dubna 2015 v 7:14.
  pepa_z_depa v něm napsal:

  Mýt auta na benzinu...
  Je NEZÁKONNÉ POKUD TI NEBYLO 15

  Kdo to psal?