Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Brněnská zoo se rozloučí s medvíďaty, nahradil je jedovatý korovec

  vydáno  •  Škola a poznání · Volný čas venku · Zvířata · Valentýn · ZOO
  S brněnskou zoo se na svatého Valentýna rozloučí medvídek Tom, hned o den později odjede do nového domova i jeho bratr Bill. Návštěvníci zoologické zahrady se však mohou těšit na nový přírůstek: vzácného korovce jedového.

  Korovec jedový, © Zoo Brno

  Páreček korovců přicestoval ve středu do Brna ze skotského Edinburghu a ještěři jsou prvními jedovatými živočichy v Zoo Brno.

  Velké úskalí čekalo zoology v souvislosti s přepravou korovců. Letecké společnosti totiž kvůli pašerákům odmítají exotická zvířata přepravovat.

  "Pašeráky to ale vůbec neovlivňuje. Mají zvířata schovaná v knihách nebo zašitá v kabátech," povzdechl si ředitel brněnské zoo Martin Hovorka.

  I když měli potřebná povolení, nemohli najít odpovídající přepravu. "Nejdříve nám nabídli letadlo se třemi přestupy, to bylo ale nemožné," podotkl Hovorka. Zvířátka nemají termoregulační systém a velké výkyvy teplot by je mohly zabít. Korovci se tak do Brna dostali později, než ředitel plánoval.

  Korovec jedový

  Jedovatí korovci podle Hovorky nejsou příliš nebezpeční. Na člověka útočí jen ojediněle, nicméně jsou známy i případy úmrtí. "Většinou se jedná spíše o důsledky stresu a šoku z kousnutí," vysvětlil Hovorka.

  Jed korovců působí jako neurotoxin a podle Hovorky kousnutí korovcem připomíná uštknutí kobrou. Na rozdíl od hadů však korovci vypouštějí jed všemi zuby.

  Páreček až osmdesáticentimetrových ještěrů si bude v zoo nejdřív muset zvyknout, o rozmnožování mohou chovatelé uvažovat až později.

  Medvědí dvojčata vystřídá otec

  Zoo sice opustí dvojčata ledních medvědů, Tom zamíří do Prahy a Bill do německého Gelsenkirchenu, odtud se ale do Brna vrátí otec medvíďat Umca. Chovatelé by chtěli, aby se Umca opět spářil s medvědicí Corou. Ředitel zoo se obává, že si Umca v německém Gelsenkirchenu zvykl na komfort, který mu brněnská zoo nemůže nabídnout.

  "Plave si tam v padesátimetrovém bazénu, nevím, jak se mu bude líbit v jeho starém příbytku," dodal Hovorka. Když se však Umca bude snažit, už na podzim by brněnská zoo mohla mít další mláďata. "Za odměnu bychom pak Umcu poslali zase do Německa," pousmál se Hovorka.

  Součástí rozloučení s medvíďaty bude i vyhlášení výsledků výtvarné soutěže. "Výherci dostanou volnou vstupenku do zoo v Gelsenkirchenu i s ubytováním, vstup do zoologické zahrady v Praze a do Zoo Brno," řekl mluvčí brněnské zoo Pavel Hrazdíra.

  Soutěž na rozloučenou s Billem a Tomem

  Zoo Brno vyhlašuje soutěž pro dětské i dospělé návštěvníky a příznivce, která se tematicky váže k blížícímu se odchodu medvíďat Billa a Toma do jiných zahrad. (Medvídci odcestují 14. a 15. 2.) Soutěž se dělí na část výtvarnou, literární a fotografickou.

  Na první narozeniny dostala medvíďata z brněnské zoo dvě žluté plastové bójky a rybí dort

  Děti rozdělené do tří kategorií (6–9 let, 10–13 let a 14–17 let) soutěží v kresbě volnou technikou na formát papíru A 4. Kresby je třeba zaslat do 9. 2. 2009 na adresu Zoo Brno, U zoologické zahrady 46, 635 00 Brno (do levého horního rohu připište heslo Bill a Tom), nebo osobně zanést na vrátnici zoo. Vítězi, které vybere porota složená se zástupců brněnské zoo i zástupců některé z brněnských uměleckých škol, obdrží volné rodinné vstupenky do Zoo Gelsenkirchen včetně ubytování, dále volné vstupenky do Zoo Praha a Zoo Brno a upomínkové předměty. Jejich práce budou vystaveny v hale nad restaurací U Tygra i na jiných místech v zoo.

  Současně zoo vyhlašuje soutěž pro děti do 10 let, které o medvíďatech Billovi a Tomovi složí básničku. Ta by měla mít minimálně dvě a maximálně čtyři sloky, složené vždy ze čtyř veršů. Básničky mohou děti či jejich rodiče posílat do 9. 2. 2009 na adresu zoo či na mail: hruska@zoobrno.cz. Nejlepší básničky budou zveřejněny na webu zoo a tři nejlepší soutěžící obdrží volné vstupy do zoo a upomínkové předměty.

  Pro zájemce bez omezení věku Zoo Brno vyhlašuje fotografickou soutěž na téma Bill a Tom. Od každého soutěžícího přijímáme pouze jeden snímek, pořízený během ledna či února 2009. Fotografii je nutno poslat do 9. 2. 2009 na adresu zoo či na mail: hruska@zoobrno.cz. Tři nejlepší snímky budou zveřejněny na webu Zoo Brno a jejich autoři obdrží volné vstupenky do Zoo Brno.

  Všechna soutěžní díla je třeba doplnit těmito údaji: jméno a příjmení, věk, kontakt (e-mail + telefon) a název. Práce zaslané do soutěže se nevracejí a autorská práva k nim přecházejí na Zoo Brno.

  Další informace, fotografie ledních medvíďat i přímý přenos z venkovního výběhu ledních medvědů najdete na webových stránkách zoo Brno www.zoobrno.cz

  Převzato z MF DNES

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (11)

  Příspěvek z 6. února 2009 v 11:02.
  sasova20 v něm napsala:

  medvídci

  Teď už tam tolik lidí chodit nebude! Já chci medvídky zpátky12

  Příspěvek z 25. ledna 2009 v 17:32.
  Piitra v něm napsala:

  omg..

  Ať odejdou..chudaci medvědi maji zkaženy život s takovyma jmenama:-!..Řekla bych, že to skotské zvíře bude lepčí..ptž všecko co je ze Skotska je nejlepčíí:-P

  Příspěvek z 25. ledna 2009 v 15:55.
  krteok v něm napsal:

  Reakce na Medúza:

  112781555