Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Bruntál a jeho okolí

  vydáno  •  cestování · města a místa

  V Bruntále mám svou babičku, takže tam jezdím docela často. Jsou tam i nějaká hezká místa, která vám chci ukázat.

  Zámek Bruntál, © KrálíčekSušenka

  Bruntál leží v Moravskoslezském kraji. Kousek od něj se nachází hory Jeseníky a vyhlášené lázně v Karlově Studánce. Nejvyšší hora Jeseníků se nazývá Praděd a je 1 492 metrů vysoká. Nejvyšší bod jejího vysílače je výše než Sněžka. Pokud se vydáte na vrchol, vezměte si teplejší oblečení, protože průměrná roční teplota je 1 °C.

  Praděd

  Nejdůležitější památka přímo v Bruntále je renesanční zámek. Tento zámek má velký park. V zámeckém parku se nachází Sala terrena – unikátní zahradní zámecký sál. Na nádvoří, které je volně přístupné, je i věž s hodinami. Na zámku se dochovala spousta historického vybavení, které můžete vidět v muzeu. Toto muzeum patří k nejvýznamnějším muzeím ve Slezsku. Byly zde natočeny i dvě pohádky – Císař a Tambor a Zlatník Ondra, na které se můžete podívat.

  Zámek Bruntál - nádvoří

  Za hranicí Bruntálu se nachází největší a nejzajímavější turistické místo v okolí – Uhlířský vrch. Je to jedna z nejmladších vyhaslých sopek na českém území a má nadmořskou výšku 672 m. Na vrcholu stojí kostel Panny Marie Pomocné, který je starý zhruba 370 let. Ze strany kopce vznikl lom, který byl prohlášen za přírodní památku. Na vrchol vede kilometr dlouhá křížová cesta s lipovou alejí. Od kostela jdou vidět vrcholy Nízkého Jeseníku a také Hrubý Jeseník.

  Výhled z Uhlířského vrchu + duha

  Bruntálské náměstí bylo zrekonstruované v roce 2004 a přibyl tam vodní prvek ve tvaru koulí a morový sloup. Pár kroků od náměstí je již zmíněný zámek.

  Náměstí v Bruntále

  Venušina sopka také sice není v Bruntále, ale ve vedlejší obci Mezina. Je to taky vyhaslá sopka. Má 643 m n. m. Nahoře je rovný kráter a ze stran lávové jeskyně. Je tam červenohnědá hlína po lávě i hodně minerálu – olivínu. Roste tam vzácná rostlina rozchodník žlutý. Kousek od této sopky je Lávový proud u Meziny, který je zařazen do přírodních památek.

  Sopka, © Tedmek

  Další přírodní památka je Vodní nádrž Slezská Harta, která u Bruntálu končí. Je to nejmladší a šestá největší přehradní nádrž v Česku. Je na ní i malá elektrárna. Přehrada je jako protipovodňová ochrana i pro chov ryb, sportovní rybolov, koupání a vodní sporty. Dodává i užitkovou vodu pro Ostravsko. Má kamennou hráz. Natáčel se tam film Johanka z Arku.

  Slezská Harta, © Malkoran97

  O sport v Bruntále taky není nouze, je tam velké wellness centrum a všechny bazény jsou se slanou vodou. Také tam najdete letní koupaliště se skluzavkami a hřištěm na míčové hry. Kousek od koupaliště je i sauna. V zimě je tam stadion na bruslení pro veřejnost i hokejové zápasy. Samozřejmě jsou tam i různá dětská i workoutová hřiště a velký park.

  A co vy, navštívili jste někdy tyto památky a místa? A líbilo se vám tam?

  Autorka: (14 let)
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (1)

  Příspěvek z 28. srpna 2021 ve 20:24, upravený vzápětí.
  DžungaráčekChlupáček v něm napsala:

  Hezký a zajímavý článek, Bruntál znám jen z Comebacku :-D