Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Budou nějaké Alíkovské srazy?

  vydáno

  V minulosti se občas konaly srazy uživatelů Alíka, a to různým způsobem a na různých místech. Jaká je historie těchto srazů? A budou se zase nějaké konat?

  Účastníci srazu Alíka u meteorologické stanice Praha-Klementinum, © Pralinka2

  První srazy
  Jak je známo, internetová stránka Alík vznikla dne 1. června 2000, byla založena firmou Silcom Multimedia z Opavy. Uživatelů přibývalo, bavili se spolu v klubovně i na nástěnkách, a objevovaly se i snahy uživatelů se poznat i osobně. Možná se někteří z nich i setkali, je to dost pravděpodobné. Netrvalo dlouho a objevily se snahy o uspořádání nějakého srazu, kde by se potkalo víc uživatelů najednou. A posléze se podařilo tuto myšlenku uskutečnit.

  První takový zveřejněný sraz kamarádů Alíka se konal dne 12. října 2001, takže před několika dny to bylo již 16 let. Sraz zorganizovala jedna tehdejší uživatelka Alíka, v podstatě sama, za pomoci některých dalších uživatelů, ale tento sraz si zorganizovaly děti samy, prakticky bez pomoci dospělých. Později informace o průběhu tohoto srazu vyšla v Alíkovinách, je na adrese www.alik.cz/a/sraz-alikovych-kamaradu-v-praze.

  Druhý sraz se konal zanedlouho, a to 16. listopadu 2001, informace o něm vyšla v Alíkovinách na adrese www.alik.cz/a/druhy-prazsky-sraz-alika. A ještě téhož roku v prosinci se konal třetí sraz, o kterém vyšla informace na adrese www.alik.cz/a/treti-sraz-alika-v-praze.

  Jak se srazy dělaly
  Jak jsem již uvedl, tyto srazy se konaly z iniciativy dětí na Alíku, které srazy samy zorganizovaly, v podstatě bez pomoci dospělých. Nicméně pro usnadnění organizace takových srazů a taky pro větší bezpečnost účastníků byl v Alíkovinách dne 7. ledna 2002 uveřejněn článek s několika radami, jak při organizaci srazu postupovat, byly tam rady organizační, ale taky bezpečnostní. Článek je na adrese www.alik.cz/a/jak-se-dela-sraz-kamaradu-z-alika. Brzy na to následoval čtvrtý a pátý sraz Alíka, články o nich jsou na adresách www.alik.cz/a/ctvrty-sraz-alika-v-praze a www.alik.cz/a/sraz-alika-v-botanicke-zahrade-v-praze.

  Úpravy pravidel pořádání srazů
  Následovaly další srazy, které nemá smysl jednotlivě vypisovat. V lednu 2006 vznikla funkce správce Alíka, o několik měsíců později opavská firma Silcom Multimedia prodala Alíka pražské firmě MAFRA. Nedlouho poté vzniklo doporučení, aby se pro srazy Alíka stanovila nějaká pravidla, aby se snížila pravděpodobnost organizačních nebo i bezpečnostních problémů. V těch pravidlech bylo mimo jiné uvedeno, že na srazu Alíka by se měl podílet někdo ze správců Alíka a organizátorovi srazu pomáhat a současně hlídat bezpečnostní aspekty srazu. V roce 2008 přestaly být v Alíkovinách uveřejňovány pozvánky na srazy a srazy byly organizovány pomocí nástěnek, a informace o proběhlých srazech byly rovněž oznamovány jen na nástěnkách.

  V roce 2012 vlastník Alíka rozhodl, že se „srazy Alíka“ konat nebudou, a nakonec se došlo ke kompromisu, že srazy se sice konaly, ale nebyly to „srazy Alíka“, ale „srazy kamarádů Alíka“. Tyto srazy se konaly v podstatě donedávna, ale protože informace o nich byly jen na nástěnkách, nedověděli se o nich všichni zájemci.
  Všeobecně se na srazech, organizovaných uživateli, scházelo od několika lidí do několika málo desítek lidí. Vzhledem k počtu uživatelů Alíka to není moc. Ono je obtížné po malých dětech chtít, aby někam cestovaly přes půlku republiky, menší děti potřebují i doprovod rodičů, takže ta účast je obtížná. Nicméně ti, co přišli, měli možnost si popovídat s lidmi, které dosud znali jen z internetu, přesvědčit se, že tam "na druhém konci drátu" jsou to skuteční lidi, a ve většině případů byli účastníci srazů spokojení.

  Megaakce „Den s Alíkem“
  Kromě těchto srazů, které si organizovali účastníci sami, se konala i jedna akce, kterou organizoval přímo Alík, a to ve spolupráci s několika dalšími organizacemi. Tato akce se jmenovala „Den s Alíkem“, byla organizována nikoli domluvou jednotlivých uživatelů, ale prostřednictvím škol, a konala se 18. června 2014. Byla to skutečná megaakce, které se zúčastnilo několik tisíc dětí, konala se v pražské ZOO a v jejím rámci probíhaly například různé soutěže a taky vyhlášení hry „Staň se záchranářem“. Byla to docela zajímavá akce, kde se dětem mimo jiné i představili někteří pracovníci, kteří měli Alíka na starosti. Nicméně s možností poznat se s jinými uživateli to bylo poněkud problematické; program byl samozřejmě zajímavý, ale děti byly v kontaktu v podstatě pouze se svými spolužáky, protože kdo by se vzdálil od své třídy jen na pár metrů, by se v té tlačenici ztratil a už by ho nikdo nenašel.
  Pokyny k účasti na této akci vyšly mimo jiné v článcích www.alik.cz/a/den-s-alikem-v-zoo-praha-18-6-2014-pro-vsechny-tridy-za-1-kc a www.alik.cz/a/pokyny-pro-ucastniky-dne-s-alikem-v-zoo-praha-dne-18-6-2014 a informace o tom, jak akce proběhla, vyšla hned 19. června v článku www.alik.cz/a/den-s-alikem-oficialni-zakonceni-hry-stan-se-zachranarem.

  Budou další srazy?
  Od roku 2017 má Alík nové majitele, kteří nejsou proti tomu, aby se srazy Alíka konaly a aby informace o nich byly zveřejňovány i v Alíkovinách. Proto je možné, že se opět budou nějaké srazy konat a že se o nich dovíme i z Alíkovin. Přesná pravidla ještě nebyla schválena, ale asi by bylo vhodné se do jisté míry inspirovat těmi dosavadními, tedy že by z organizačních i bezpečnostních důvodů bylo dobré, aby se na organizaci srazu podílel nějaký správce Alíka. S tím, že když bude chtít sraz organizovat jiný uživatel, obrátí se na nějakého správce Alíka, který mu s organizací pomůže a současně nějak pohlídá ty bezpečnostní věci.

  Nejbližší plánovaný sraz
  Zatím to vypadá, že správkyně Alíka Mari1 chystá sraz na sobotu 2. prosince 2017 v Praze. Program už má z velké části připravený a zajištěný a v nejbližších dnech zveřejní konkrétní pozvánku. Na tento sraz byl pozván i nový spolumajitel Alíka. Praha je poměrně dostupné místo, takže doufám, že se tam sejdeme.

  Autor:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (12)

  Příspěvek z 25. října 2017 ve 12:12.
  Mateas v něm napsal:

  No, on takovej sraz uz byl i v Ostrave a dokonce i v Brne, takze myslim, ze to srazovani se v Praze nebude posledni moznost.. Jen je tedy znamo, ze vetsina ochotne „doselych“ lezi prave okolo Prahy, nez v blizkosti druheho konce.. Ale co, nekdo muze zkusit napsat Teferimu ;)

  Příspěvek z 25. října 2017 v 10:37.
  _kebaba_ v něm napsala:

  sprite01: ja bydlim docela kousek od tebe, skoda, ze nepojedu autem, urcite bych te vzala s sebou:D

  Příspěvek z 22. října 2017 v 18:36.
  SVETLO v něm napsal:

  Hmmm