Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Budu to k něčemu potřebovat?

  vydáno

  Budu to k něčemu potřebovat? Tato věta zaznívá na školách dnes a denně.
  Chci jen napsat o tom, že i zdánlivě nepotřebné věci se nakonec mohou hodit.

  Zdravotní jazykové a komunikační karty, které mají usnadnit cizincům komunikaci u lékaře, © Magistrát města Plzně

  Ve škole se člověk učí mnoho věcí. Od těch, co nás hodně baví, až po ty, co nás nebaví vůbec.

  Když jsem ještě byla na základní škole, taky jsem si o plno věcech myslela, že je v životě nebudu moct vůbec využít. Ale postupem času jsem dospěla k názoru, že i ty pro nás nepotřebné věci mohou být velice přínosné.

  Pro příklad: V hodinách němčiny jsme se museli neustále učit nazpaměť informace o městě, kde žijeme. To mě vážně vůbec nebavilo a už vůbec jsem si nemyslela, že to někde vůbec využiji. No každopádně jsem se pak přesvědčila o úplném opaku. Jelikož jsem se kvůli práci dostala do Německa, tak jsem ty naučené věci využila. A jsem velice vděčná za to, že se teď nemusím stydět za to, že nevím nic o městě, kde jsem bydlela.

  Samozřejmě že člověk v životě nevyužije úplně vše, co se ve škole naučil, ale i tak si myslím, že i ty pro nás nepotřebné věci je dobré znát.

  Autorka:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (5)

  Příspěvek z 4. července 2017 v 11:13.
  ALX75 v něm napsal:

  fyrefli: Samozřejmě, že je pravda, že někdo některé znalosti využije více, jiný méně, a další opravdu skoro vůbec. Ale (nejen) základní škola by Ti měla poskytnout právě nějaký všeobecný rozhled a vědění, které by Ti následně mělo usnadnit rozhodování, co Tě bude bavit, jakým směrem se chceš dále ubírat.
  Geometrii a obecně matematiku využiješ nejprve například při maturitní zkoušce z matematiky, která se Tě možná bude do budoucna týkat. Vše také jistě využiješ, pokud se později rozhodneš jít na nějakou školu s technickým zaměřením, ale i na některé učební obory.
  Můžeš jít studovat například i geografii/ zeměměřictví nebo nějaký podobný obor, kde využiješ obecně nějaké nákresy a znázornění (mapy, hranice pozemků....), můžeš vytvářet nějaké návrhy (třeba staveb). Zde se Ti hodí i znalost zeměpisu.
  Můžeš pracovat v cestovní kanceláři, kde bys měla mít určitý přehled o tom místě, které budeš někomu nabízet jako místo pro jeho dovolenou, znát místní specifika, názvy pohoří, řek, měst, umět se orientovat na mapě - a to se může týkat i České republiky. I v meteorologii bys dané znalosti jistě využila, a takových oblastí je jistě spoustu.
  Kreslení využiješ také v různorodých oborech, třeba i v případě, pokud by ses chtěla později stát učitelem výtvarné výchovy na nějaké škole, ale i mnohde jinde.
  Může se stát, že se později rozhodneš jít studovat obor s přírodovědním zaměřením, kde se Ti mohou hodit právě znalosti z přírodopisu, a to i v případě, pokud se rozhodneš pracovat se zvířaty (např. jako ošetřovatel, veterinář), to se Ti vše může hodit i pro nějaký domácí chov zvířat doma pro vlastní potřebu nebo budeš obecně pracovat v zemědělství.
  Němčinu můžeš využít, i když budeš pracovat u nás v České republice a to i v kanceláři. U nás je spousta firem, které obchodují nebo spolupracují s Německem a podobnými zeměmi, tudíž je často potřeba umět některé věci s místními obyvateli domluvit ať už telefonicky, nebo se vyznat v jejich účetních dokladech a to například i z pozice sekretářky. A i opět z pozice pracovnice cestovní kanceláře, nebo nějaké průvodkyně kdekoli, kde budou turisté z Německa.

  Příspěvek z 4. července 2017 v 10:39.
  Snuhlas v něm napsala:

  fyrefli: Tak geometrii jako takovou jsem k vzhledem k mému povolání truhláře využivala dost často. Malování věcí jako třeba tebou zmíněného jabka se taky hodí, vzhledem k tomu že malují obrazy. Znalost řek je podle mě taky dost užitečná. Když někam jedeš. Každý z nás, prostě využije něco jiného. To prostě už závisí na tom co člověk rád dělá, v jakém prostředí se nachází a jaké si vybere povolání. Ta němčina byla jen takový největší příklad z mého života. Ale jak napsal Pralinka2, takových příkladů by se dali uvést stovky.

  Příspěvek z 4. července 2017 v 9:00.
  Pralinka2 v něm napsal:

  Konkrétně rýsování trojúhelníku mě nenapadá, ale všeobecně vlastnosti trojúhelníků se hodí například v případě, když při prázdninových toulkách budeš chtít zjistit výšku nějakého objektu, například rozhledny, kostelní věže nebo osamělého stromu, a nebudeš mít u sebe zrovna laserový dálkoměr.
  Znání přítoků Vltavy se může hodit například když se při plavbě po Vltavě budeš potřebovat zorientovat. Ale může se hodit i při cestě autem nebo na kole, když budeš přejíždět po mostech nad těmi přítoky.
  Němčina se hodí nejen v Německu, ale i v případě, kdy někdo bude pracovat ne zrovna v kanceláři, ale například za pultem prodejny nebo v pokladně supermarketu nebo za přepážkou okýnka s informacemi. Stejně jako některým německým prodavačům se hodí znalost češtiny.
  A příkladů by se dalo uvést více.