Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Bydlení v krabicích od mléka? I to je dnes možné

  vydáno  •  Ekologie · Tonda Obal
  V jednom z minulých dílů jsem vám prozradil, že z PET lahve se může vyrobit třeba fleecová mikina. Tentokrát vám ukážu, že krabice od nápojů se mohou proměnit ve stavební materiál. S trochou nadsázky je možné tvrdit, že bydlet se dá i v krabicích od mléka a džusů. Co všechno se s takovou krabicí musí stát, aby se proměnila ve stěny domu?

  © EKO-KOM

  S nápojovými kartony se určitě většina z vás potkává často. Ať už mají podobu litrových krabic na mléko nebo džusy, nebo malých krabiček, z kterých je možné pít nápoje brčkem. Správně se obalům takzvaného krabicového typu říká nápojové kartony a vyrábí je firma Tetra Pak. Po spotřebování obsahu se tyto krabice třídí do nádob označených oranžovou nálepkou, někde se třídí prostřednictvím pytlů než kontejnerů.

  Karton TomVíte, jak s nápojovými kartony správně nakládat doma? Je to velmi snadné. Nápojový karton vypláchněte malým množstvím vody (může to být i ta špinavá po nádobí) a nechte okapat. Takto vymytou krabici můžete doma skladovat, jak dlouho budete chtít a rozhodně vás nebude obtěžovat žádný zápach. Pak už jen odložíte stlačený (sešlápnutý) nápojový karton (může být i s uzávěrem) do nádoby s oranžovou samolepkou. Pokud jej vytřídíte hned, tak ho ani nemusíte vyplachovat.

  Pokud byste si vzali nějakou krabici, která chránila nápoj a pořádně ji rozcupovali, velmi snadno objevíte, že se skládá z několika vrstev. Hlavní složkou nápojového kartonu je vysoce kvalitní papír, který je charakteristický velmi dlouhými a pevnými vlákny a dodává obalu potřebnou pevnost. Papír je doplněn několika polyetylénovými vrstvami, které zajišťují potřebnou nepropustnost. V případě, že výrobce chce v obalu uchovávat trvanlivý nápoj, je základní struktura nápojového kartonu doplněna o tenkou hliníkovou fólii, která pomůže uchránit výrobek i před ultrafialovým zářením, a tak je možné nápoj skladovat i několik měsíců.

  Recyklační linka na stavební desky z nápojových kartonů.Přestože jsou nápojové kartony složeny z různých materiálů, jsou konstruovány tak, aby byly i recyklovatelné. Pro recyklaci nápojových kartonů je podstatná papírová část. Na celém světě totiž nápojové kartony recyklují převážně papírny.

  Papírny zpracovávají nápojové kartony stejně jako papír, tedy rozmixují jej ve vodní lázni na kaši. Vysoce kvalitní papírová vlákna se pak použijí na výrobu jiných papírových obalů. Zbylý polyetylén a hliník se pak použije např. jako palivo do cementáren nebo se zpracovává na další výrobky.

  Druhou možností recyklace nápojových kartonů je výroba stavebních desek. V tomto případě se nápojové kartony rozdrtí, vyperou, usuší a pak se při teplotách okolo 200°C lisují do desek.

  Tyto desky mají mnoho vlastností podobných sádrokartonu a mají i podobné využití. Výroba desek z nápojových kartonů je populární v celé Evropě. Továrna se stejným zaměřením funguje i na jižní Moravě v Hrušovanech u Brna.

  Domek z recyklovaných nápojových kartonů

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (17)

  lukanus v něm napsal:

  Hupsss

  nějak se mi vytratila nit o tomhle téma

  lukanus v něm napsal:

  Z plechovek od piva jde vyrobit lod

  Koukali jste se včera na zprávy ? australani nebo kdo pořádali nějaký závody to vypili třeba 1000 plechovek od piva jen aby si z toho postavili lod a potom na ní závodili mezi dalšíma takhle po domácku odpitýma plechovkama piva to musela být makačka.

  Příspěvek z 4. června 2011 v 16:49.
  terusak v něm napsala:

  supr

  muj tatka domy stavi4