S nápojovými kartony se určitě většina z vás potkává často. Ať už mají podobu litrových krabic na mléko nebo džusy, nebo malých krabiček, z kterých je možné pít nápoje brčkem. Správně se obalům takzvaného krabicového typu říká nápojové kartony a vyrábí je firma Tetra Pak. Po spotřebování obsahu se tyto krabice třídí do nádob označených oranžovou nálepkou, někde se třídí prostřednictvím pytlů než kontejnerů.
Víte, jak s nápojovými kartony správně nakládat doma? Je to velmi snadné. Nápojový karton vypláchněte malým množstvím vody (může to být i ta špinavá po nádobí) a nechte okapat. Takto vymytou krabici můžete doma skladovat, jak dlouho budete chtít a rozhodně vás nebude obtěžovat žádný zápach. Pak už jen odložíte stlačený (sešlápnutý) nápojový karton (může být i s uzávěrem) do nádoby s oranžovou samolepkou. Pokud jej vytřídíte hned, tak ho ani nemusíte vyplachovat.
Pokud byste si vzali nějakou krabici, která chránila nápoj a pořádně ji rozcupovali, velmi snadno objevíte, že se skládá z několika vrstev. Hlavní složkou nápojového kartonu je vysoce kvalitní papír, který je charakteristický velmi dlouhými a pevnými vlákny a dodává obalu potřebnou pevnost. Papír je doplněn několika polyetylénovými vrstvami, které zajišťují potřebnou nepropustnost. V případě, že výrobce chce v obalu uchovávat trvanlivý nápoj, je základní struktura nápojového kartonu doplněna o tenkou hliníkovou fólii, která pomůže uchránit výrobek i před ultrafialovým zářením, a tak je možné nápoj skladovat i několik měsíců.
Přestože jsou nápojové kartony složeny z různých materiálů, jsou konstruovány tak, aby byly i recyklovatelné. Pro recyklaci nápojových kartonů je podstatná papírová část. Na celém světě totiž nápojové kartony recyklují převážně papírny.
Papírny zpracovávají nápojové kartony stejně jako papír, tedy rozmixují jej ve vodní lázni na kaši. Vysoce kvalitní papírová vlákna se pak použijí na výrobu jiných papírových obalů. Zbylý polyetylén a hliník se pak použije např. jako palivo do cementáren nebo se zpracovává na další výrobky.
Druhou možností recyklace nápojových kartonů je výroba stavebních desek. V tomto případě se nápojové kartony rozdrtí, vyperou, usuší a pak se při teplotách okolo 200°C lisují do desek.
Tyto desky mají mnoho vlastností podobných sádrokartonu a mají i podobné využití. Výroba desek z nápojových kartonů je populární v celé Evropě. Továrna se stejným zaměřením funguje i na jižní Moravě v Hrušovanech u Brna.