Odhalení pomníku, který vytvořil profesor hořické kamenickosochařské školy Michal Moravec, bylo velmi slavnostní. Nechyběl ani Karel Smyczek, režisér televizního zpracování stejnojmenné knihy. Pozvání přijali také představitelé klukovských rolí v seriálu. Poznáte kdo je kdo v onom sousoší? Zleva stojí Josef Zilvar z chudobince, Čenda Jirsák se psem Pajdou, Éda Kemlink, Petr Bajza a Tonda Bejval.
Jak velký ohlas a oblibu si román Bylo nás pět získal, to se jeho autor nikdy nedozvěděl. Kniha poprvé vyšla až v roce 1946, zatímco Karel Poláček zahynul 21. ledna 1945 v koncentračním táboře Gleiwitz. Velkou oblibu získala také zvuková nahrávka knihy v podání herce Františka Filipovského (1907 – 1993). Ten se, kromě mnoha divadelních rolí, proslavil svým hereckým uměním před kamerou a také jako vynikající dabér, kde nezapomenutelně propůjčil svůj hlas například Louis de Funèsovi.
Karel Poláček spolupracoval jako sloupkař, fejetonista a soudní zpravodaj Lidových novin. Napsal celou řadu knih pro dospělé. Na jeho poněkud zvláštní vztah ke knížkám vzpomíná jeho dcera Jiřiny Jelinowitzová:
"Otec byl horlivý čtenář. Nikdy si však knihy nevypůjčoval a ani nebyl ochoten někomu knihu půjčit. Tvrdil, že se knihy mají kupovat, protože je třeba podporovat autory. Rozrostla se mu tedy časem knihovna na dobrých tisíc knih. Já jsem také četla, což otec vítal. Dovolil mi číst všechno, co bylo v jeho knihovně, nevěřil moc v cenzuru. Říkal mi: Když to pro tebe nebude, sama to odložíš. A měl úplnou pravdu."
Karel PoláčekKarel Poláček (22. března 1892, Rychnov nad Kněžnou – 21. ledna 1945, Gleiwitz – dříve se uvádělo 19. 10. 1944 v Osvětimi) byl český spisovatel, humorista, novinář a filmový scenárista. Dílo Karla Poláčka představuje jednu z nejvýznamnějších hodnot české meziválečné prózy. Ve svých humoristických románech se zaměřil na zobrazení tragikomedie maloměstského života. Více v internetové encyklopedii Wikipedie nebo ve vzpomínkách jeho dcery Jiřiny Jelinowitzové Můj otec Karel Poláček |