Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Bylo nás pět

  vydáno
  Jen nejslavnější literární hrdinové se mohou pochlubit vlastním pomníkem. K takovým patří pět kluků z humoristického románu Karla Poláčka Bylo nás pět. Pískovcové sousoší najdete od roku 2003 v autorově rodném městě - Rychnově nad Kněžnou.

  Sousoší Bylo nás pět v Rychnově nad Kněžnou., © Krvesaj, Wikimedia Commons

  Odhalení pomníku, který vytvořil profesor hořické kamenickosochařské školy Michal Moravec, bylo velmi slavnostní. Nechyběl ani Karel Smyczek, režisér televizního zpracování stejnojmenné knihy. Pozvání přijali také představitelé klukovských rolí v seriálu. Poznáte kdo je kdo v onom sousoší? Zleva stojí Josef Zilvar z chudobince, Čenda Jirsák se psem Pajdou, Éda Kemlink, Petr Bajza a Tonda Bejval.

  Jak velký ohlas a oblibu si román Bylo nás pět získal, to se jeho autor nikdy nedozvěděl. Kniha poprvé vyšla až v roce 1946, zatímco Karel Poláček zahynul 21. ledna 1945 v koncentračním táboře Gleiwitz. Velkou oblibu získala také zvuková nahrávka knihy v podání herce Františka Filipovského (1907 – 1993). Ten se, kromě mnoha divadelních rolí, proslavil svým hereckým uměním před kamerou a také jako vynikající dabér, kde nezapomenutelně propůjčil svůj hlas například Louis de Funèsovi.

  Karel Poláček spolupracoval jako sloupkař, fejetonista a soudní zpravodaj Lidových novin. Napsal celou řadu knih pro dospělé. Na jeho poněkud zvláštní vztah ke knížkám vzpomíná jeho dcera Jiřiny Jelinowitzová:
  "Otec byl horlivý čtenář. Nikdy si však knihy nevypůjčoval a ani nebyl ochoten někomu knihu půjčit. Tvrdil, že se knihy mají kupovat, protože je třeba podporovat autory. Rozrostla se mu tedy časem knihovna na dobrých tisíc knih. Já jsem také četla, což otec vítal. Dovolil mi číst všechno, co bylo v jeho knihovně, nevěřil moc v cenzuru. Říkal mi: Když to pro tebe nebude, sama to odložíš. A měl úplnou pravdu."

  Karel Poláček

  Karel Poláček (22. března 1892, Rychnov nad Kněžnou – 21. ledna 1945, Gleiwitz – dříve se uvádělo 19. 10. 1944 v Osvětimi) byl český spisovatel, humorista, novinář a filmový scenárista. Dílo Karla Poláčka představuje jednu z nejvýznamnějších hodnot české meziválečné prózy. Ve svých humoristických románech se zaměřil na zobrazení tragikomedie maloměstského života. Více v internetové encyklopedii Wikipedie nebo ve vzpomínkách jeho dcery Jiřiny Jelinowitzové Můj otec Karel Poláček

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (5)

  Příspěvek z 6. května 2012 v 10:53.
  delfinka v něm napsala:

  My jsme tam byly na švp

  My jsme to viděli protože jsmešly na procházku a fotili jsme se ta a všichni tam dělali ksichty26 . Stojí to zato tam jet a kouknout se je to tam fajn. Doufám že tamještě někdy vyrazíme214.

  Příspěvek z 29. března 2012 v 19:29.
  Áňa99 v něm napsal:

  :)

  Taky v RK bydlím a chodím kolem pěti kluků :) nad nimi je i krásný park a úžasná kavárná Láry Fáry :) stojí to za to se tam někdy jít podívat když bude čas ;) 4

  Příspěvek z 20. března 2012 v 15:42.
  Prdloush98 v něm napsala:

  Rodačka

  V Rychnově jsem se narodila a žiju zde, proto těchto pět kluků potkávám každý den ;). Stezka je opravdu nádherná, stojí za projdutí.