Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Být jiný neznamená být horší

  vydáno  •  Škola a poznání · Handicap · Šikana
  Navštěvuji už třetím rokem gymnázium. Vše běželo jako na drátkách, ovšem v pololetí k nám přistoupila nová žačka. Byla naprosto normální, jen v jednom byla jiná. Byla to Vietnamka.

  Začátek školního roku v mezinárodní škole International School of Brno , © MF DNES

  Byla a pořád je moc milá, hodná a ochotná. Dokonce i velmi chytrá. Jenže všichi v ní viděli zlo a cítili k ní nějaký odpor. Nikdy jsem je nepochopila, nesmála se s nimi, ale ani se proti nim nepostavila.

  Chvíli jsem je pozorovala, jak se jí smějí, pokřikují na ni a všelicos jiného. Křičeli na ni různé nadávky, jako: "Čongu!" "Trhovče!" nebo "Prodáš mi něco, ty malá prodavačko?" Ukazovali si na ni a volali: "Jé, hele, Číňan!" a smáli se na celé kolo.

  Byla z toho smutná. Velmi. Byla sama. Nikdo s ní nechtěl být ani sedět. A já to čím dál tím víc začínala chápat. Nikdy asi nebudu vědět, jaké je to být sama a zavrhovaná kvůli svému vzhledu a kvůli své národnosti, ale zčásti jsem ji pochopila.

  Přitom to byla Češka. Narodila se v Čechách, jen zdědila podobu Vietnamce po svých rodičích. A právě kvůli tomu se jí smáli.

  Ten den jsem jí podala ruku a představila se. Udělala jsem to, co v mé třídě nikdo neudělal. Přisedla si k ní a dnes jsme nejlepší kámošky.

  Tak vás prosím: zamyslete se nad tím, co děláte, a řekněte si, jak by to bylo příjemné vám.

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (26)

  Příspěvek z 21. září 2009 ve 20:57.
  Karolínka12345 v něm napsal:

  Reakce na kočka71:

  souhlasim

  Příspěvek z 21. září 2009 ve 20:56.
  Karolínka12345 v něm napsal:

  Reakce na ASHLEINKA-TISDALE:

  nic si z toho nedělej, oni jsou taky jiný,a já bych taky rozhodně nechtěla být se všemi stejná a jejich přesnou kopií, taková jaká jsi jsi a bzůstaň tak, určitě si najdeš nějakou kamarádku a oni se ti tak posmívat už nebudou

  Příspěvek z 21. září 2009 ve 20:54.
  Karolínka12345 v něm napsal:

  Reakce na BáraM:

  chudak :-(