Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Být levák není žádná hrůza

  vydáno  •  Škola a poznání · Rodičům · Alík radí dětem · Učení
  V anketě jste odpovídali na otázku Kterou rukou píšeš nejraději? Dozvěděli jsme se, že z 1 655 odpovídajících píše pravou rukou většina z vás, konkrétně 80%. Můžete si to představit i tak, že z každých deseti dětí píše 8 pravou rukou. Pouze levou rukou píše téměř 12 % kluků a děvčat.

  levák - levorukost - ilustrační foto, © Profimedia.cz

  Nejméně je těch, kteří si rádi občas obě ruce prostřídají a obratně vládnou pravou i levou rukou – 7,6 %. Naštěstí doby, kdy leváci bývali násilím přeučováni na praváky, jsou už minulostí. I když ani dnes to ještě všude nemají leváci lehké…

  "Náš Vojta maluje a píše dosud pravou i levou. Volně jsme ho nechávali, ať si vybere. Ale ve školce dostal přes ruku, když vzal lžíci do levé, takže to dělal schválně a tvrdil, že mu pravá nevyrostla a že musí do levé…" vzpomíná jedna maminka na nelehké hledání té "správné" ruky svého syna.

  Ale jsou i učitelé, kteří vědí, že se jim ve třídě vždycky nějaký ten levák může objevit a jsou na takovou situaci připraveni: mezi pomůckami mají vždy i nůžky pro leváky. Problémy prý však nemají jen děti – leváci, ale také učitelé (rodiče) – praváci. Leváci občas nevidí, když je písmenka učí psát pravák. Někteří učitelé se proto naučili psát kvůli levákům i levou rukou.

  Mezi leváky patří i herec, moderátor a vítěz taneční soutěže Bailando Tomáš Krejčíř. Kvůli tomu, že je levák, se mu spolužáci posmívali. "Ve středověku to bylo ďáblovo znamení a leváci se přeučovali na praváky. V naší době jsem zažil naštěstí jenom ten výsměch. Je to drobný defekt, který nemá za následek těžký porod, nebo něco podobného, ale genetika. Můj otec byl levák, obě moje starší děti jsou leváci a u nejmladšího se uvidí, až začne psát," říká Krejčíř.

  Tomáš Krejčíř v obchodě pro levoruké, který spolu s herečkou Petrou Špindlerovou slavnostně otevřel

  Určitě to znáte. Ve škole řeknou: "kupte si učební pomůcky". Jenže pokud píšete levou rukou, není to vůbec snadné. Teprve letos vznikl první specializovaný kamenný obchod v ČR pro levoruké www.prolevaky.cz .

  Nakoupit v něm můžete levoruké potřeby pro psaní, kreslení, malování, rýsování, stříhání i didaktické pomůcky. Nechybí tu například sešit, který se otevírá na druhou stranu než je obvyklé, takže levák nemusí psát přes jeho hřbet.

  Jak jsem zjistil na webu www.levaruka.cz (součástí je také internetový prodej potřeb pro leváky), pokud píšete levou rukou, neznamená to, že musíte být nutně na všechno „leví“.

  Nejeden levák to dotáhl ve svém oboru hezky daleko: herec a režisér Charlie Chaplin, zpěvačka Marylin Monroe, malíř Leonardo da Vinci, fyzik Albert Einstein, tenisté Martina Navrátilová a Rafael Nadal, generál a císař Napoleon Bonaparte, američtí prezidenti Bill Clinton nebo Barack Obama, básník, spisovatel a učenec Johan Wolfgang Goethe.

  ze slovníku

  máš obě ruce levé

  levý jako šavle

  levárna

  levičák

  levoboček

  levota

  je to nalevačku

  Levorucí prý nejčastěji nakupují ocelové ořezávátko na tužky, nástěnné hodiny jdoucí pozpátku (vč. baterie), nůžky na nehty, dětské bezpečné nůžky pro leváky.

  Na webu najdete mnoho odpovědí na všechno, co by vás mohlo o problémech s levou rukou zajímat: jak může pravák naučit leváka zavazovat tkaničky, proč mají pravítka pro leváky číselnou řadu zprava doleva, jaký je rozdíl mezi písankou pro leváky a pro praváky, jak má správně levák držet příbor?

  Přídech neobratnosti už levé ruce asi nikdo neodpáře. V našem slovníku už asi jednou provždy zdomácněla rčení a výrazy, které nejsou slovu levý/levá příliš lichotivé.

  Další zajímavé články:

  Autor: (9 let)
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (1)

  Příspěvek z 2. ledna 2013 v 9:39.
  SRDÍČKO0123456789 v něm napsala:

  pravák

  já jsem pravák ale na levé ruce nic není6666