Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Canterbury – katedrála plná příběhů

  vydáno  •  Cestování · Anglie · Zahraničí · Historie
  Ne náhodou se katedrála v jihoanglickém Canterbury dostala na seznam světového dědictví UNESCO. Je totiž jednou z nejstarších a nejznámějších křesťanských staveb v Anglii. Prozradím vám, kdo byl Černý rytíř, jak přišel k pštrosím perům do erbu i proč místo hrobu Thomase Becketa uvidíte pouze svíčku.

  Ve zdech katedrály zní modlitby milionů poutníků, kteří sem mířili už od dob středověku. Jejich řady v moderní době rozšířili turisté. Například v roce 2001 navštívilo Canterburskou katedrálu asi 1,2 miliónů turistů.

  Kdyby katedrála mohla promluvit, pověděla by vám tisíce příběhů o zázračných uzdraveních i o činech osob, které jsou v ní pohřbené. Pojďme si některé z nich připomenout...

  Thomas Becket – arcibiskup, který vadil králům
  Svatý Thomas Becket je asi nejznámějším z canterburských arcibiskupů. Roku 1162 byl jmenován arcibiskupem z Canterbury na přání krále Jindřicha II. – ten v něm chtěl spojit funkci věrného kancléře a povolného arcibiskupa. Becket ale udělal pravý opak. Ihned po svém zvolení se vzdal funkce kancléře a plně se oddal papeži a církvi.

  katedrála na webu

  Zajímá vás canterburská katedrála? Chcete vědět za co se modlí každý den její arcibiskup? Nahlédněte na web www.canterbury-cathedral.org

  Virtuální prohlídku katedrály nabízí web

  www.clicksandclicks.com

  Často se dostával do konfliktu s králem, takže nakonec odešel do exilu ve Francii. V té době král porušil tradiční právo canterburských arcibiskupů na korunovaci krále a nechal svého syna korunovat arcibiskupem z Yorku. Následovala vyjednávání a Becket se v roce 1170 vrátil zpět do Anglie.

  Neshody pokračovaly a když se král v prosinci toho roku neovládl a vykřikl: "Kdo mě zbaví toho všetečného mnicha?" vyložili si někteří rytíři větu po svém. Pronikli do katedrály a 29. prosince 1170 Becketa zavraždili. Podle pověsti následovala série zázraků, takže hned v roce 1173 byl papežem Alexandrem III. prohlášen za svatého.

  Od té doby se katedrála v Canterbury stala proslulým poutním místem a mnoho lidí tam mířilo, aby se pomodlilo u hrobu zavražděného arcibiskupa za uzdravení i za své blízké. Jeho hrob byl odstraněn na příkaz krále Jindřicha VIII. po reformě církve. Na jeho místě dnes najdete hořící svíčku.

  Geoffrey Chaucer a jeho Canterburské povídky
  Ve 14. století žil básník Geoffrey Chaucer (naradil se kolem roku 1343, zemřel 1400). Je autorem známé sbírky nazvané Canterburské povídky. Bohužel nebyla dokončena. Ale i tak ukazuje na v té době stále živou tradici poutí do Canterbury. Rámec jednotlivých povídek tvoří cesta různých poutníků do canterburské katedrály.

  Ti si vypráví příběhy, aby jim cesta utíkala rychleji. Většina povídek je veršovaná a autor představuje i samotné vypravěče, kteří pocházeli z různých vrstev středověké společnosti. Z knihy pochopíte, že křesťanské poutě nebyly jen záležitostí nejchudších, ale i rytířů, bohatých a dokonce i žen.

  Kterak Černý princ k pštrosím perům v erbu přišel 
  V canterburské katedrále je pohřbený syn anglického krále Eduarda III., který měl stejné jméno jako otec. Ale je známý i pod přezdívkou Černý princ. To kvůli svému černému brnění. Zemřel však dříve než otec, takže sám nikdy nevládl – držel pouze titul prince z Walesu.

  K Černému princi se váže příběh, který spojuje české království se vzdálenou Anglií. V bitvě u Kresčaku stál roku 1346 na straně Francie i český král Jan Lucemburský. Proti němu, na straně Anglie, stál Černý princ.

  Jan už byl starý a slepý, ale toužil po tom zemřít jako rytíř. Proto se nechal připoutat na koně a odvést do nejprudší bitvy. Francie byla poražena a on padl jako hrdina. Aby mu Černý princ vzdal hold za jeho statečnost, vzal si jeho helmici se třemi pštrosími pery. Od té doby mají princové z Walesu ve znaku tři pštrosí pera a devízu Jana Lucemburského, která zní "Ich dien", nebo-li "Sloužím."

  Historie Canterburské katedrály

  V roce 597 připlul do Kentu misionář Augustin. Založil katedrálu a zároveň se stal prvním arcibiskupem z Canterbury (současný Rowan Williams je 104.). Později katedrálu přestavěli Sasové. V letech 1070-1077 ji nechal přestavět normanský arcibiskup Lafranc. Podle tradice může jen arcibiskup z Canterbury korunovat panovníka.

  Do roku 1540 fungovala katedrála i jako klášter, než přišla církevní reforma Jindřicha VIII., který v Anglii zavedl Anglikánskou církev. Důvodem pro to byl fakt, že mu papež nechtěl povolit rozvod s jeho první manželkou Kateřinou Aragonskou. Hlavou církve byl on sám a aby zabránil katolíkům v uctívání katolického světce Thomase Becketa, nechal jeho hrob odstranit z canterburské katedrály.  

  Další zajímavé články:

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (6)

  Příspěvek z 26. září 2009 ve 13:16.
  rosničák v něm napsal:

  nuda

  23nud co to tam vubec píše trochu zajímavější a možná by se mi to líbilo

  Příspěvek z 8. září 2009 ve 14:39.
  jacksonka8 v něm napsal:

  anglicko

  v cantenbury som bola toto leto aj v katedrale je tam super mozte tam ist setci
  4

  Příspěvek z 6. září 2009 ve 22:36.
  Piitra v něm napsala:

  nadpis xD

  Mm, pěkný článek:) Zase jsem se něco nového dozvěděla:) xD A to opravdu nemyslím ironicky :-P