Alíkovina

Čápi, kapři a filmy?

vydáno  •  Kultura
Že vám tahle trojice připadá poněkud popletená? Kapři jsou v třeboňských rybnících doma odedávna, čápi sem trefí také velmi dobře a zdá se, že ani animované filmy už hned tak někdo Třeboni neodpáře. Byť počasí příliš přívětivou tvář první květnový víkend neukázalo, nezabránilo stovkám milovníků "animáků" v návštěvě 6. ročníku Mezinárodního festivalu animovaných filmů AniFest.

Školička animace, AniFest 2007, Třeboň, © Radkaa

V soutěžích se utkalo 242 filmů z 38 zemí světa. Jihočeské lázeňské město navštívilo přes 100 zahraničních hostů z 24 zemí. Novinkou letošního ročníku byla soutěž v kategorii internetových animací. A mezi 30 000 festivalovými diváky byli také výherci Alíkovy soutěže.

Že jste se ocitli v hlavním městě animovaných filmů, to bylo poznat skoro všude. Ať už to byla šipka ke speciálnímu parkovišti a nebo obrovské červené A na náměstí. A hlavně na každém kroku spousta lidí. Kromě promítání soutěžních filmů nechyběly ani tématické kolekce. Navštívit jste mohli výstavu, projekci 3D filmů. A nemalým magnetem byly Školičky animace. Studenti filmových škol se proměnili v trpělivé učitele. O žáky neměli nouzi. Leckdy maminky poněkud závistivě pozorovaly první filmařské krůčky svých ratolestí a pak se osmělily a požádaly, zda by mohly tvořit taky. Jejich děti se nejprve trochu lekly – myslely, že jim maminky chtějí zasahovat do výtvorů, ale maminky chtěly mít svůj vlastní film…

A právě v takovéhle Školičce Animace jsme se potkala s výherkyní první ceny v Alíkově soutěži – víkendového pobytu na Anifestu pro celou rodinu, Simonu Chládovou z Ledče nad Sázavou. Simona se velmi trpělivě pustila pod vedením studentky UMPRUM Míši Prokopové do svých prvních filmových pokusů. Na první pohled to bylo snadné – pár kousků modelíny, barevný podklad velikosti běžné čtvrtky, kamera připojená k počítači. Jenže pak byl potřeba nápad a spousta času… Aby se postavičky ve filmu plynule rozhýbaly, je potřeba nasnímat velké množství záběrů a tedy před každým z nich s něčím maličko pohnout… Prostě jestli se nějaká činnost nedá uspěchat, pak je to určitě výroba sebekratšího animovaného příběhu…


Ze zápisníku Simony Chládové, výherkyně Alíkovy soutěže:

Už vím, co budu dělat za rok!

Většinu času jsem strávila ve Školce animace. Zde jsem si vytvořila své první animované filmy (Tučňáci, Hadi, upoutávka na Anifest a upoutávku na můj školní referát). Dva z nich (Hadi a Tučňák) vám zasílám k nahlédnutí v příloze.

Stihla jsem ale i jiné programy. Byla jsem v loutkovém divadle na promítání filmů, viděla jsem pohádku Čarodějův učeň. Také jsem byla na večerní projekci filmu Auta na Masarykově náměstí. V neděli jsem v hale Roháč zhlédla film Happy Feet.

Jsem velice ráda, že jsem účast na Anifestu vyhrála. A určitě budu příští rok s vámi o tuto cenu (pokud se soutěž bude konat) soutěžit znovu. A i když nevyhraji, určitě tento festival navštívím znovu.


Pokud vás zajímá, kteří tvůrci si letos odnesli z jihočeské Třeboně nejvyšší ocenění - skleněné plastiky čápů, pak se můžete podívat přímo na stránky Anifestu - www.anifest.cz.

Autor:
» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (0)

O tomto článku zatím nikdo nediskutuje. Buď první!