Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Čarování s češtinou

  vydáno  •  Škola a poznání · Kultura · Knihy · Česká republika
  Nosočistoplena zrovna luštila křížovku a radila se se spěšnovedem. Zelenochrupka pochrupovala příjemně stulená v hlubokém a měkkém ušáku. Prstobřinkoklapka zlehka vyťukávala neznámou tklivou melodii do lesklých klapek piána a bručka vedle ní k tomu přibrukovala na basu.

  Proč mluvíme česky, kniha Daniely Krolupperové, © archiv

  Knihovtipník si cosi četl ve velmi tlusté knize, ránokladka upíjela čaj a prostranov si právě doléval z konvice... Nebojte, nezbláznila jsem se. Jen jsem se právě vrátila z výletu do Země slov.

  Vydala jsem se na něj prostřednictvím knížky Proč mluvíme česky? spolu se sestřičkami Vendulkou a Viktorkou. Průvodce nám dělal znalec češtiny malý car. Ten vypadl z knížky ve chvíli, kdy se o ni holky dost ošklivě přetahovaly. Knížka naštěstí vydržela a nás všechny vzal malý car kouzelným autíčkem na pohádkový výlet do Země slov.

  Mají jazyky rodiny?

  Kvíz Proč mluvíme česky?

  Své znalosti češtiny si můžeš ověřit v kvízu, který připravila pro Alíka spisovatelka Daniela Krolupperová. 

  Nejprve jsme společně navštívili hrad Slovník, konkrétně jeho podzemí. Tam bydlí slova, která se už nepoužívají (jako třeba ta, která sis mohl přečíst v úvodu), nebo ta, která získala jiný význam (třeba blatník - dřívější název pro člověka sbírajícího bláto dnes používáme pro kryt jízdního kola). A taky tu bydlí různé druhy písem - od egyptských hieroglyfů po azbuku či morseovu abecedu.

  Během druhého výletu jsme poznali jazykové rodiny - každý jazyk má totiž nějaké příbuzné. Nikdy vás nezarazilo, že anglické mother a německé mutter zní skoro stejně? To proto, že angličtina s němčinou jsou z jedné jazykové rodiny. Čeština je zase příbuzná se slovenštinou nebo polštinou. A jestlipak víte, co je to Slovomorna? To je obrovská jáma, ve které rezaví slovní fráze.

  Kouzlo slovního tance

  Pravidla on-line

  Nejsi si jistý, jak se píše nějaké slovo? Pomůže ti internetová jazyková příručka Ústavu pro jazyk český Akademie věd ČR.

  Náš třetí výlet směřoval do Země řeči. Tam jsme zjistili, že slova ve skutečnosti tancují a převlékají se. Nevěříte? Je to tak. Každé slovo se může převlečením kabátu či klobouku nebo botek dostat do jiného pádu, čísla nebo i času. Když řeknete Maminka chystala svačinu, znamená to něco jiného, než Maminka chystá svačinu. No a když jsme poznali přísloví a pranostiky, rozloučili jsme se s děvčaty s malým carem a opustili Zemi slov i Zemi řeči. 

  Proč mluvíme česky, kniha Daniely Krolupperové

  Pokud se tam chceš taky podívat, není nic jednoduššího. Stačí si přečíst knížku Daniely Krolupperové Proč mluvíme česky? V té jsou pohádkovou formou popsány různé jazykové jevy a zároveň je čeština srovnávána s jinými jazyky. Díky hravým úkolům si můžeš sám zahrát na jazykovědce a třeba se ti v Zemi slov natolik zalíbí, že se staneš spisovatelem a vymyslíš si svůj vlastní příběh. Ten si určitě rád přečte i znalec češtiny malý car.

  A malý slovníček na závěr. Chceš se dozvědět, co znamenala ta divná slova v prvním odstavci? Pokud jsi některá hádal, můžeš si teď svoje tipy zkontrolovat:

  Česko - český minislovník
  nosočistoplenakapesník
  spěšnovedpošťák
  zelenochrupkasalát
  prstobřinkoklapkapiáno
  bručkabasa
  knihovtipníkstudent
  ránokladkaobvaz
  prostranovnáměstí

  Proč mluvíme česky?

  Knihu napsala Daniela Krolupperová, ilustroval Milan Starý. Kniha Proč mluvíme česky? má 96 stran a vyšla ve vydavatelství Mladá fronta.

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (5)

  Příspěvek z 10. února 2012 v 8:22.
  BeatricezMontramartu v něm napsal:

  Reakce na frisianhorses:

  To teda není ani náhodou pravda. Teď se chováš jako naprostý borec, a kritizuješ dobrou a originální knížku, jen proto , že to asi není čtení pro tvou věkovou kategorii, ale pro trochu menší děti než jsi ty, ale chtěla bych tě vidět kdybys měl něco vytvořit ty. A ty komentáře, co napsali ti ostatní jsou úplně to samé!, prostě si myslíte bůhvíjak nejste "cool" a super, když něco zkritizujete, a přitom sami jste úplné nuly! Dělá se mi z vás zle!
  1212121

  Příspěvek z 4. ledna 2012 v 15:44.
  lilinka885 v něm napsal:

  Reakce na Adri10:

  SOUHLAAS11111111111111111111111111111

  Příspěvek z 24. prosince 2011 v 16:12.
  Adri10 v něm napsala:

  Reakce na frisianhorses:

  hm.. jo