Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Časová schránka – vzkaz pro budoucnost

  vydáno  •  Budoucnost

  Víte, co je to časová schránka? K čemu slouží? Nebo si ji dokonce chcete vyrobit? Pokud vás zajímá, oč jde, jste tu správně!

  Připravovaný dopis do časové schránky, © dennisvet

  Co je to časová schránka?
  Jde o nádobu, kapsli nebo prostě skrýš pro věci, které mají nalézt lidé v budoucnosti. Většinou se zakládá při významných příležitostech, jako je například stavba nebo rekonstrukce budovy. Samozřejmě ale může být vytvořena kdykoliv.
  Většinou je nějakým způsobem označeno, kdy má být schránka otevřena. To ale je podle nějakých lidí špatně a já s tím souhlasím – myslím, že by měla být objevena náhodně, ale tím může zase naopak dojít ke ztrátě. Navazuje na to i to, že se přesně uchovává, kde konkrétně se nachází.

  Pro zajímavost zmíním i to, že byla založena speciální organizace, jejíž cíl je právě mít přehled o všech kapslích.

  Kde leží známé časové kapsle?
  Jedna z nich, známá pod názvem Detroit Century Box, byla vytvořena v roce 1900, konkrétně 31. 12., ve městě Detroit. Nyní ale již ukrytá není, byla podle plánu otevřena přesně o sto let později.

  Jako další může být zmíněna schránka, která byla zjevně vytvořena 22. dubna 1934, při zahájení stavby komplexu výcvikového střediska nacistů. Získat ji ale bylo obtížné, jelikož se musel brát zřetel na to, kde se člověk nachází, a dát pozor na různé miny. Jak ale vedoucí archeolog Marcin Peterleitner řekl, obsah byl nepoškozen a dobře uskladněn.

  Jako poslední vzkaz pro budoucí lidi tu mám kapsli od samotného génia Alberta Einsteina, schovanou v New Yorku od roku 1939, přičemž byla odkázána lidem roku 6939.

  A jako přídavek i pokus o komunikaci ať už s budoucími lidmi, tak s mimozemšťany – čtyři schránky nám totiž létají vysoko nad hlavou, přesněji v kosmických sondách Pioneer 10, Pioneer 11, Voyager 1 a Voyager 2. Taktéž je v přípravě KEO, start již byl ale několikrát odložen.

  Co schránky obsahují?
  Tady je to hodně individuální. Jde totiž o to, kdo ji zakládá, ale povětšinou se v nich skrývají noviny, fotografie, případně rovnou i dopisy s popisem nynější doby, ale klidně i semínka rostlin, látky, kovy, mikroskop nebo slovník (případ Alberta Einsteina).

  Jak vyrobit vzkaz pro budoucnost doma?
  Pokud si chcete vyrobit vlastní kapsli, určitě nebude obsahovat těžké a vzácné věci jako v případě městských.
  Bude se vám hodit voděodolná krabička (třeba velikosti svačinového boxu) nebo jakákoliv krabice, kterou upravíte tak, aby bylo poznat, oč jde + olepíte ji například izolepou, aby se nerozmáčela.
  Vnitřek krabice je čistě na vás, ale opravdu se hodí něco z naší doby, tedy například noviny, pohledy, nějaký dopis. Určitě tam ale nedávejte potraviny, přesné osobní informace (adresa bydliště, telefon,...), velkou částku peněz a dále.
  Nakonec ještě upozornění – schránku neuschovávejte na místa, která někomu patří, nebo se tam pohybuje hodně lidí – zkuste se zeptat rodičů, určitě vám poradí i pomohou při výrobě!

  Autorka:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (19)

  Příspěvek z 24. března 2019 v 7:13.
  Rodé v něm napsala:

  super článek Určitě si nějakou schránku vyrobím

  Příspěvek z 24. března 2019 v 0:25.
  dennisvet v něm napsala:

  Tak to hodně opožděně všechno nejlepší, ale přesto ;-)

  Příspěvek z 23. března 2019 v 8:26.
  kačík24 v něm napsala:

  Jééé hele 24.1 mám narozeniny