Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  CD klasických českých pohádek

  vydáno  •  Kultura · Rodičům · Předškolákům · Pohádky
  Pokud bych měla napsat pohádku o české pohádce, asi bych si na úvod vypůjčila jeden z oblíbených pohádkových začátků: Před dávnými a dávnými časy… Jak moc dávné ty časy byly vám snad napoví, že tenkrát neexistovala televize ani rozhlas, ale ani psací stroje či elektrické osvětlení. Lidé nejčastěji cestovali pěšky nebo za pomoci koňského spřežení.

  4 CD s pohádkami Boženy Němcové a Karla Jaromíra Erbena vydal Supraphon, © archiv

  I knížek tenkrát bylo málo. V domácnostech bývaly spíš ilustrované a texty provázené kalendáře. Pokud se lidé chtěli bavit, pak jim nezbývalo než si vyprávět. Čeština byla v té době u nás tak trochu popelkou. Mluvili s ní hlavně lidé na venkově, ale na úřadech či ve vyšších školách, tam kralovala němčina.

  Díky aktivitám Karla Jaromíra Erbena nebo Boženy Němcové se podařilo uchovat tehdejší příběhy i jazyk až do dnešních dnů. Některým slovům nebo slovním spojením bychom už těžko rozuměli. Proto jsou v moderních vydáních nahrazena srozumitelnějšími výrazy. Ale jádro příběhů těch nejoblíbenějších českých pohádek zůstává už víc než 150 let stejné!

  Těžko si dnes představíme, kolik času a energie museli sběratelé vynaložit při naslouchání příběhů a jejich zapisování. Neměli k ruce žádnou nahrávací techniku. Jen a jen svou paměť či krátké poznámky. A přesto dokázali shromáždit ty nejkrásnější příběhy, které si lidé za dlouhých zimních večerů v nejrůznějších koutek naší země vyprávěli.

  Pokud máte pohádkový svět rádi, pak vás potěší CD Klasické české pohádky, které vydalo české hudební vydavatelství Supraphon. Na kompletu čtyř CD se můžete zaposlouchat do nahrávek 22 nejznámějších pohádek čtených či dramatizovaných, v každém případě však interpretovaných slavnými českými herci. Místo obrázků, na které jsme zvyklí jako ilustrace v knížkách, si při poslechu nahrávek můžete užít množství zvuků, které navodí tu pravou pohádkovou náladu.

  Klasické české pohádky

  Pohádky vyprávějí herci, z nichž mnozí prosluli i svými rolemi na scéně Národního dívadla: Karel Höger, Jana Preissová, Luděk Munzar, Jana Hlaváčová, Jiří Adamíra, Růžena Merunková, Antonín Jedlička, Ladislav Pešek, František Filipovský, Jan Čenský, Bořivoj Navrátil, Josef Kemr, Julie Charvátová, Petr Štěpánek, Bohumil Bezouška a další.

  Nejstarší verze pohádky Dlouhý, široký a Bystrozraký je z roku 1952 s Františkem Filipovským. Pokračují pohádky čtené Karlem Högerem z let 1956 až 1973 a nejmladší je Hloupý Honza z roku 1992, dramatizace s Janem Čenským.

  Na své si přijdou jak nejmladší děti: O Budulínkovi, O Červené Karkulce, O perníkové chaloupce, O neposlušných kozlatech, O Popelce, O Smolíčkovi, Otesánek, O kohoutkovi a slepičce, Zlatovláska, Hrnečku vař!; tak i mladší školáci, kteří se pobaví humorem v pohádkách Čert a Káča, Kmotr Matěj, O kocouru, kohoutu a kose, Jak se Honzík učil latinsky. Zajímavá je velká dramatizace pohádky O bílém hadu. Nechybí ani Tři zlaté vlasy Děda Vševěda, O dvanácti měsíčkách či Drak dvanáctihlavý.


  Sběratelé českých pohádek

  Portrét Karla Jaromíra Erbena na turistické známce č. 1138.Karel Jaromír Erben (1811 – 1870) se narodil v podkrkonošském Miletíně. Studia filozofie a práv nedokončil. Místo u soudu později změnil za sbírání listinného materiálu k české historii. V roce 1851 byl zvolen archivářem města Prahy. Do historie české literatury se Erben zapsal nejen svou vlastní tvorbou – nejznámější je sbírka Kytice, ale také sbírkou pohádek.

  Souborně vyšly v roce 1865 pod názvem Sto prostonárodních pohádek a pověstí slovanských v nářečích původních. Na CD Klasické české pohádky jsou od K. J. Erbena tyto pohádky: O Červené Karkulce, Otesánek, Zlatovláska, Dlouhý, Široký a Bystrozraký, Hrnečku, vař!, Drak dvanáctihlavý, O bílém hadu, O dvanácti měsíčkách, O kocouru, kohoutu a kose, Živá voda.

  Božena NěmcováBožena Němcová, dívčím jménem Barbora Panklová, chodila do školy v České Skalici. O datu a místě jejího narození se dodnes vedou spory. Uvádí se, že žila v letech 1820 – 1862. Každopádně za svého života procestovala po boku svého muže, úředníka finanční stráže Josefa Němce, hodně koutů naší vlasti. Němec nebyl kvůli svým pokrokovým aktivitám u nadřízených příliš oblíben a tak se neustále stěhovali. Bydleli například v Červeném Kostelci, Litomyšli, Polné, Josefově, Praze, Domažlicích.

  Na CD Klasické české pohádky, se můžete zaposlouchat i do příběhů, které sesbírala Božena Němcová: O Budulínkovi, O Smolíčkovi, Čert a Káča, Hloupý Honza, Jak se Honzík učil latinsky, Kmotr Matěj, Tři zlaté vlasy děda vševěda, Král času

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (0)

  O tomto článku zatím nikdo nediskutuje. Buď první!