Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Čerti do kostela nepatří!

  vydáno  •  Vánoce · Čtenáři píší Alíkoviny
  Mnoho lidí slaví svátek svatého Mikuláše rozdáváním drobných dárečků, většinou sladkých, nebo pozváním čerta domů. Dospívající se jdou ten večer bavit do města, kde utíkají před zběsilými čerty a užívají si při tom mnoho legrace. Tak, jak ho mnoho lidí slaví, tak mnoho lidí neví, kdo to byl sv. Mikuláš. Nejen že to byl dobročinný dobrodruh a oslavoval pána Boha, jak jen mohl, ale také to byl biskup. Stal se jím však jen náhodou...

  Óčo, dj mikuláš, © Alík

  Mikuláš žil v dnešním Turecku, v městečku zvaném Myra (dnes Demre), kde také zemřel. Narodil se však ve městě Patras. Mikuláš věřil v Boha a mnohokrát ráno chodil do kostela, aby se pomodlil. Jeho strýc ho vysvětil na kněze, posléze se však stal biskupem. Ve městě totiž neměli biskupa, a tak vyhlásili, že ten, kdo první druhý den přijde do kostela, stane se biskupem. Mikuláš to nevěděl, a tak když druhý den přišel do kostela jako první, byl z něho biskup. Jak už jsem říkala, byl velmi hodný a vlídný. Zdědil velké bohatství, ale všechno rozdal.

  Jedna z mnoha legend o svatém Mikuláši vypovídá a jeho skromnosti: Jeden zchudlý šlechtic, vdovec, upadl do dluhů a měl starost, kde sežene věno pro své tři dospělé dcery, aby se mohly vdát. Mikuláš se to dozvěděl a vhodil v noci oknem tři dny po sobě vždy po jednom zlatém jablku. Tak byli všichni zachráněni před chudobou a dívky se brzy šťastně provdaly.

  Díky této legendě se k Mikuláši často přiřazují tři zlatá jablka na knize. Jako další atributy má většinou u sebe:        

  • mitru a berlu – mitra jako znak toho, že je biskup, a berla též
  • tři zlaté pruty, tři zlaté koule, pytlíky, chleby, měšce...

  Mikuláš je nejčastěji vyobrazován jako stařec s vousem, na východě ho kreslí jako plešatého dědečka. Po jeho boku s ním chodívá i anděl, jako znamení nebe, a čert, jako znamení pekla. Čert však není atribut Mikuláše odjakživa. V rámci vývoje a lidových tradic lidé chodili i jako čerti, jako symbol zla. Malé děti zlobí, proto chodí čerti, ale Mikuláš, jako znak dobra, rozdává nadílku.

  Jenže čerti nepatří do kostela, tak jako Mikuláš a andělé. V Lomnici nad Lužnicí se ve zdejším kostele pořádá každý rok akce Mikuláš, při které se o něm něco dozvíme a samozřejmě na konec dostaneme sladkou odměnu. Zazpíváme si písničky, ale nikdy děti nestrašili čerti. Hlavní je, abychom v podvečer 5. prosince, v podvečer svátku sv. Mikuláše, tedy dne, kdy Mikuláš zemřel, byli zase o kousek dál k poznání tohoto svátku.

  Vizitka autorky článku na Alíkovi Zuzík-n-s

  Autor:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (11)

  Příspěvek z 8. prosince 2008 ve 20:50.
  rothtomas v něm napsal:

  Ahojik

  Jo máš pravdu to je snad jasné!!!

  Příspěvek z 7. prosince 2008 v 15:51.
  kaculinka777 v něm napsal:

  ale ne

  To je snad jasné ne???
  13

  Příspěvek z 6. prosince 2008 v 11:09.
  Xénie1999 v něm napsal:

  ano - ne

  242424111111ale andeli jo