Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Čerti do kostela nepatří!

  vydáno  •  Mikuláš · Vánoce
  Mnoho lidí slaví svátek svatého Mikuláše rozdáváním drobných dárečků, většinou sladkých, nebo pozváním čerta domů. Dospívající se jdou ten večer bavit do města, kde utíkají před zběsilými čerty a užívají si při tom mnoho legrace. Tak, jak ho mnoho lidí slaví, tak mnoho lidí neví, kdo to byl sv. Mikuláš. Nejen že to byl dobročinný dobrodruh a oslavoval pána Boha, jak jen mohl, ale také to byl biskup. Stal se jím však jen náhodou...

  Óčo, dj mikuláš, © Alík

  Mikuláš žil v dnešním Turecku, v městečku zvaném Myra (dnes Demre), kde také zemřel. Narodil se však ve městě Patras. Mikuláš věřil v Boha a mnohokrát ráno chodil do kostela, aby se pomodlil. Jeho strýc ho vysvětil na kněze, posléze se však stal biskupem. Ve městě totiž neměli biskupa, a tak vyhlásili, že ten, kdo první druhý den přijde do kostela, stane se biskupem. Mikuláš to nevěděl, a tak když druhý den přišel do kostela jako první, byl z něho biskup. Jak už jsem říkala, byl velmi hodný a vlídný. Zdědil velké bohatství, ale všechno rozdal.

  Jedna z mnoha legend o svatém Mikuláši vypovídá a jeho skromnosti: Jeden zchudlý šlechtic, vdovec, upadl do dluhů a měl starost, kde sežene věno pro své tři dospělé dcery, aby se mohly vdát. Mikuláš se to dozvěděl a vhodil v noci oknem tři dny po sobě vždy po jednom zlatém jablku. Tak byli všichni zachráněni před chudobou a dívky se brzy šťastně provdaly.

  Díky této legendě se k Mikuláši často přiřazují tři zlatá jablka na knize. Jako další atributy má většinou u sebe:        

  • mitru a berlu – mitra jako znak toho, že je biskup, a berla též
  • tři zlaté pruty, tři zlaté koule, pytlíky, chleby, měšce...

  Mikuláš je nejčastěji vyobrazován jako stařec s vousem, na východě ho kreslí jako plešatého dědečka. Po jeho boku s ním chodívá i anděl, jako znamení nebe, a čert, jako znamení pekla. Čert však není atribut Mikuláše odjakživa. V rámci vývoje a lidových tradic lidé chodili i jako čerti, jako symbol zla. Malé děti zlobí, proto chodí čerti, ale Mikuláš, jako znak dobra, rozdává nadílku.

  Jenže čerti nepatří do kostela, tak jako Mikuláš a andělé. V Lomnici nad Lužnicí se ve zdejším kostele pořádá každý rok akce Mikuláš, při které se o něm něco dozvíme a samozřejmě na konec dostaneme sladkou odměnu. Zazpíváme si písničky, ale nikdy děti nestrašili čerti. Hlavní je, abychom v podvečer 5. prosince, v podvečer svátku sv. Mikuláše, tedy dne, kdy Mikuláš zemřel, byli zase o kousek dál k poznání tohoto svátku.

  Vizitka autorky článku na Alíkovi Zuzík-n-s

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (11)

  Příspěvek z 8. prosince 2008 ve 20:50.
  rothtomas v něm napsal:

  Ahojik

  Jo máš pravdu to je snad jasné!!!

  Příspěvek z 7. prosince 2008 v 15:51.
  kaculinka777 v něm napsal:

  ale ne

  To je snad jasné ne???
  13

  Příspěvek z 6. prosince 2008 v 11:09.
  Xénie1999 v něm napsal:

  ano - ne

  242424111111ale andeli jo