Česká republika má mnoho významných dnů. V tyto dny si připomínáme slavné události, které se během nich staly v minulosti. Ne všechny významné dny jsou ovšem státními svátky. Existuje dělení, které nám prozrazuje, co je a co není státní svátek. Budeš-li číst dál poradím ti, jak se v tom vyznat. Neboj není to složité.
Státní svátky i významné dny jsou v kalendáři většinou označeny červeně. Červeně se však také značí každá neděle, i když není významná žádnou jinou historickou událostí. V tyto dny nemusíš chodit do školy a rodiče si odpočinou od práce.
A teď malý přehled státních svátků:
Den obnovy samostatné České republiky po rozdělení Československa se slaví 1. ledna. K rozdělení Československa došlo na přelomu let 1992 a 1993. Hádej, který náš soused slaví tento svátek také? :-)
Den vítězství se připomíná 8. května. V tento den, roku 1945, osvobodila americká a ruská armáda Českou republiku od Německa. Německo už několik let neprávem obsazovalo naše území. Tímto dnem si také připomínáme konec druhé světové války.

Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje oslavujeme 5. července. Je to den, kdy tito šiřitelé křesťanství přišli na naše území. Více si o nich můžeš přečíst v předchozím článku "Kdo je svatý a proč?"

Den upálení Mistra Jana Husa následuje hned po předcházejícím svátku. 6. července si připomínáme jednu smutnou část naší historie. Mistr Jan Hus byl významným českým kazatelem. Pro své názory na církev však byl roku 1415 upálen jako kacíř. Dnes už však dávno víme, že jeho učení a názory byly správné.
Den české státnosti připadá na 28. září. Tento den se stal významným opět smutnou historickou událostí. Byl totiž zavražděn sv. Václav (více o něm se dozvíš v článku "Kdo je svatý a proč?"). Každoročně se na jeho památku koná svatováclavská pouť ve Staré Boleslavi, kde byl svým bratrem zabit.
RepublikaVíce informací o vzniku samostatného Československa najdeš v článku Výstava Republika. Nechybí ani kvíz věnovaný historii naší republiky. |
Den vzniku samostatného Československého státu se připomíná 28. října. Roku 1918 se první československý prezident, TGM (více o něm najdeš v článku Osobnost TGM), zasloužil o vznik samostatného Československa.
Možná se ti zdá zvláštní proč oslavujeme vznik i zánik Československa. Obojí je ale významnou historickou událostí, která vždy byla ku prospěchu české i slovenské strany. Oba svátky jsou slaveny v obou zemích.

Den boje za svobodu a demokracii připadá na 17. listopadu. R. 1939, když začala druhá světová válka, konala se spousta demostrací. Jednu z nich vedli studenti proti obsazení Československa Německem. Při pouličních bojích byl jeden student zabit. Později v ten samý den, r.1989, vypukla demonstrace znovu. Tentokrát proti vládě. Tato demonstrace už měla sice jiný účel, ale je také součástí dějin. Tyto dějiny je třeba si stále připomínat, protože významě ovlivnili běh událostí nejen u nás.
Významnými dny se pak označují například: Nový rok (ten připadá, stejně jako Den obnovy samostatné České republiky, na 1.leden), Velikonoční pondělí (to jsme si mohli vychutnat nedávno), svátek práce (každoročně oslavovaný 1. května), nebo Štědrý den doprovázený 1. a 2. svátkem vánočním. Mnoho dalších významných dnů najdeš na stránkách Pražské informační služby www.pis.cz.