Alíkovina

Češi jsou nejlepší v hokeji? A co tenis?

vydáno  •  Sport
Myslíte si, že Češi jsou nejlepší v hokeji? To také, ale české tenistky jsou velmocí. Podívejte se na sezonu 2015 českých tenistek.

PORADA. Barbora Strýcová (vlevo) a Karolína Plíšková při čtyřhře ve finále Fed Cupu., © MAFRA

Rok 2015 byl pro české tenistky velmi úspěšný.

Začneme v Šen-Čenu. Petra Kvitová hrála tady poprvé a dostala se do semifinále, kde nestačila na Švýcarku Timeu Bacszinskou. Týden poté odjely české tenistky do Austrálie. Petra Kvitová porazila Karolínu Plíškovou a vyhrála české finále na turnaji Apia International Sydney. Špatně nehrála ani Barbora Strýcová, která skončila ve čtvrtfinále.

Na Australian Open se češkám moc nedařilo ve dvouhře došly Češky nejdál do 3. kola, ale v deblu triumfovaly Lucie Šafářová s novou parťačkou Bethanie Mattekovou-Sandsovou. Za týden začalo čtvrfinále FedCupu. Češky vyhrály nad Kanadou jasně 4-0 a to i bez Petry Kvitové a Lucie Šafářové. Na turnaji Dubai Duty Free Tennis Championships byla Karolína Plíšková ve finále, na kterém nestačila na první nasazenou Simonu Halepovou. V Kataru byla první nasazená Petra Kvitová, jenž nestačila na Španělku Suarez-Navarrovou, ale Lucie Šafářová se rozjela a pomstila se za Petru a ve finále porazila bývalou světovou jedničku Bělorusku Viktorii Azarenkovou.

13.dubna začalo semifinále FedCupu, na kterém Češky porazily Francii 3-1. Několik dní poté začal turnaj WTA v ČR. 6 Češek se dostalo do čtvrtfinále a do finále se dostaly také Češky! Další české finále na okruhu WTA, ve kterém Karolína Plíšková porazila Lucii Hradeckou. Na turnaj v Madridu zazářila Petra Kvitová, která porazila nejlepší hráčku světa Serenu Wiliamsovou (za tento rok jí porazily jenom 3 hráčky) Petra po dlouhé pauze kvůli monokuloze získává 2. titul v sezoně a to v Madridu.

Začíná druhý grandslam v sezoně French Open - jediný grandslamový turnaj na antuce. Nejlepší okamžiky ve své tenisové kariéře prožívá Lucie Šafářová, jenž se dostala ve dvouhře do finále, v němž prohrála s nejlepší hráčkou světa se Serenou Wiliamsovou a porazila ve 4.kole obhájkyni titulu Marii Šarapovou. Tím se poprvé v kariéře dostala do TOP 10 nejlepších tenistek světa. A to ještě na French Open nekončí! V deblu se Lucka Šafářová se svojí parťačkou Bethanie dostaly do finále a vyhrály, v mixu se Lucie Hradecká s Polákem Marcinem Matkowski dostali do finále, ale nestačili na americkou dvojici Bethanie Mattek-Sands a Mike Bryan. Končí antukové turnaje a začínají turnaje na trávě. V Birminghamu se Karolína Plíšková dostala do finále, ale prohrála s Němkou Angelique Kerber. Ve čtyřhře se český pár Hlaváčková/Hradecká dostaly do finále, ale také nestačily na Španělky Muguruza/Suarez-Navarro.

Ve Wimbledonu se očekával úspěch od českých tenistek, ale žádná se nedostala ani do čtvrtfinále. Ani Petra Kvitová, která obhajovala vítězství ve Wimbledonu. Začínají turnaje v Severní Americe a Karolína Plíšková se v Stanfordu dostala do finále, v němž opět nestačila na Němku Kerberovou, ale pronikla do žebříčku 10 nejlepších tenistek světa a poprvé jsou v TOP 10 nejlepších tenistek 3 Češky! Na Rogers Cup v Kanadě se daří jenom Lucii Šafářové, která vyhrála ve čtyřhře s Bethanie. Connecticut Open by jsme mohli nazvat jako Czech Open, protože se dostaly do finále Češky jak ve dvouhře, tak i ve čtyřhře! Ve dvouhře vyhrála Petra Kvitová v českém finále proti Lucii Šafářové. A ve čtyřhře se Lucii Hradecké a Němce Julii Görgesové podařilo získat titul. Na US Open se dařilo Petře Kvitové. Dostala se až do čtvrtfinále. To bylo nejdál v její kariéře na US Open. Lucie Šafářová skončila hned v 1.kole ve dvouhře a poté musela být v nemocnici kvůli bakteriální infekci.

Začínají turnaje v Asii. V Kantonu hrála Denisa Allertová a porazila Simonu Halepovou (světová dvojka) a Saru Erraniovou (bývalá hráčka v TOP 5) a tím pronikla do finále, kde nestačila na Srbku Jelenu Jankovicovou (bývalá světová jednička). V ostatních turnajích v Asii se Češkám moc nedařilo.

Začíná jeden z nejdůležitějších turnajů v sezoně - Turnaj Mistryň. Tam se kvalifikují jenom 8 nejlepších tenistek světa a rovnou 2 Češky se kvalifikovaly do dvouhry a 3 Češky do čtyřhry. Dvouhra: Lucie Šafářová, Petra Kvitová Lucie vyhrála jenom 1 zápas proti Angelique Kerber, ale díky Lucii se dostala Petra do semifinále. V semifinále porazila Petra bývalou světovou jedničku ve dvouhře Rusku Marii Šarapovovou, se kterou se potká ve finále FedCupu. Ve finále, ale Petra nestačila na Polku Agnieszku Radwanskou. Čtyřhra: Šafářová/Mattek-Sands, Hlaváčková/Hradecká Lucie a Bethanie se do semifinále Turnaje Mistryň nedostaly, ale Andrea Hlaváčková s Lucii Hradeckou se dostaly do semifinále, ale nestačily na Španělky Muguruza/Suarez-Navarro.

FED CUP - poslední zápasy v sezoně, obhajoba vítězství. Ve finále FedCupu proti Rusku byly nominovány: Lucie Šafářová s Barborou Strýcovou - čtyřhra, Petra Kvitová a Karolína Plíšková - dvouhra. Petra pro český tým získala 1 bod proti Pavlyučenkovové a naopak prohrála s Marii Šarapovovou. Karolína Plíšková získala také 1 bod proti Pavlyučenkovové a prohrála také se Šarapovovou. Turnaj byl do posledního setu vyrovnaný rozhodla čtyřhra, na kterém nastoupila místo Šafářové Plíšková. Češky nakonec dokázaly, že my Češi jsme tenisová velmoc a nemusíme se stydět za to, že jsme Češi. Na to, že jsme malá země ve Střední Evropě tak můžeme porazit v tenise kohokoliv. Tohle je konec sezony 2015 českých tenistek a také konec tohoto článku.

Děkuji, že jste si přečetli celý úspěch tenistek v tomto roce a přejme, ať se českým tenistům vydaří rok 2016, stejně jako v tomto roce, možná i víc.

Jak na tom jsou české tenistky na žebříčku WTA? (28.11.2015 )