Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Česká studentka pilotovala let na Měsíc

  vydáno  •  Jak se stát... · Vesmír
  Laura Vohryzková, studentka z Prahy, se zúčastnila exkluzivní stáže v U.S. Space & Rocket Center v USA. Tam si vyzkoušela výcvik samotných astronautů, mimo jiné pilotovala i simulátor během letu na Měsíc.

  Space and Rocket Center v USA, © Alík

  U.S. Space & Rocket Center

  v Huntsville, v Alabamě je jinak také muzeum vesmírných artefaktů. Návštěvníci si v něm mohou prohlédnout vesmírné rakety či vybavení, které se ve vesmíru používá. Centrum vzniklo v roce 1970 a od té doby ho navštívilo více než 16 milionů lidí.

  Honeywell Leadership Challenge Academy

  je program, během kterého si studenti mohou vyzkoušet řídit simulátor vesmírné lodi a stíhačky nebo se potkat se skutečnými astronauty. Celkem se stáže zúčastnilo přes 300 studentů z celého světa.

  Z České republiky bylo vybráno 8 studentů. Přihlásit se mohli studenti z řad dětí zaměstnanců společnosti Honeywell s hlavním pracovním poměrem, kterým je od 16 do 18 let a studují střední školu.

  Samotné výběrové řízení zkoumá mimo jiné dosavadní studijní úspěchy zájemců a jejich zapojení do studentské komunity.

  Stáž v U.S. Space & Rocket Center v Alabamě je součástí programu Honeywell Leadership Challenge Academy. Výcvik studentů zahrnoval nejrůznější workshopy, týmová cvičení a interaktivní výukové metody. Studentům byly zadány nejrůznější úkoly, se kterými se museli vypořádat. Byli například postaveni před zadání sestrojit raketu.

  Jednou z účastnic stáže byla také Laura Vohryzková.

  Co ty a tvé dosavadní zkušenosti s kosmonautikou?

  O kosmonautice jsem nevěděla skoro nic, pouze nějaké základy ze školy a pár věcí od sestry, která se HLCA zúčastnila dva roky přede mnou. Ta mi ale mnohé zatajila, abych si program více užila.

  Jaký největší zážitek ze stáže máš a proč?

  Největším zážitkem byla možnost dělat co-pilota v simulátoru letu na Měsíc hned druhý či třetí den po příjezdu. Bylo to velmi obtížné, protože jsem ještě nebyla pořádně rozmluvená anglicky. Zvládla jsem to a bezpečně jsem přistála s celou svou posádkou. Byl to neuvěřitelný zážitek, ale hlavně to byla neuvěřitelná sranda. Celý tým mě pak obdivoval, jak jsem to zvládla.

  Fotogalerie

  Také jsme stavěli svojí vlastní raketu, kterou jsme poté měli za úkol vyzkoušet. Cílem bylo nerozbít vajíčko, které mělo být připevněné na této raketě. Touto aktivitou jsme měli rozvíjet naši týmovou práci a hlavně komunikaci - museli jsme si rozdělit role tak, abychom všechno včas stihli. Samozřejmě jsem si také rozšířila technické a inženýrské znalosti ohledně raket. Kromě toho jsem si mohla vyzkoušet i centrifugu a další atrakce, které by mi alespoň trochu nastínily, jak se člověk cítí ve vesmíru.

  Co tě nejvíce během programu překvapilo ?

  Úžasné bylo, jak byli všichni vedoucí neuvěřitelně ochotní s něčím pomoci, měli pořád skvělou náladu. A také to, jak jsem si tam snadno našla spoustu kamarádů a to i přes moji otřesnou angličtinu.

  Jaký úkol by pro tebe nejobtížnější?

  Nejobtížnější bylo prezentovat jeden náš výtvor, takový pokus. Prezentovali jsme to před spoustou lidí a já se dost styděla, ale nakonec jsem to zvládla. A také neztloustnout, to jídlo, které tam bylo k dispozici, bylo neuvěřitelně dobré.

  Co ti absolvování stáže přineslo?

  Tato stáž mi nejvíce pomohla v komunikaci. Naučila jsem se lépe mluvit anglicky a nebát se projevit svůj názor. Také jsem schopná řešit krizové situace o mnoho lépe než předtím. Příkladem krizové situace, kterou jsme měli vyřešit, byl velký požár v nákupním centru. Já jsem byla ve zdravotním oddíle, tudíž jsem musela řešit, koho ošetřím, do jaké nemocnice pošlu zraněné a podobně. Bylo to velmi akční a zajímavé.

  Úkolem bylo vyřešit tuto situaci co nejlépe a pokusit se zachránit všechny zraněné. U této aktivity jsem musela rychle přemýšlet, komunikovat a samozřejmě rychle a efektivně se rozhodovat. Myslím si, že krizovému myšlení se člověk naučí pouze pomocí chyb.

  Čím bys chtěla v budoucnu být?

  V budoucnu bych nejspíše chtěla být architektem, ale na rozhodování mám naštěstí ještě času dost.

  Děkujeme za rozhovor.

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (6)

  Příspěvek z 17. dubna 2014 v 8:03.
  danielkovac v něm napsal:

  Měsic

  ja tam taky chci i s naši školou

  Příspěvek z 16. dubna 2014 ve 14:23.
  Zmrzlinka_12 v něm napsala:

  Reakce na a_u:

  Za 1. Nikoho to nezajima ten tvůj bratranec . Za 2. Nikdo ti to nevěří . Za 3 to sem ráčí psát ani nebudu -_-

  Příspěvek z 15. dubna 2014 ve 20:35.
  a_u v něm napsala:

  No páni

  Téda, závidím :D
  Tay bych tam moc ráda jela, zní to zajímavě :)
  Akorát bych se tam asi nedomluvila :DD