Alíkovina

Českem se o víkendu prožene Emma, nejsilnější vítr od Kyrilla

vydáno  •  Příroda
Českem se o víkendu prožene Emma, nejsilnější vítr od loňského orkánu Kyrill. Meteorologové varují, že na horách může dosáhnout rychlosti až 144 km/h. Výstraha platí pro celou zemi. V některých krajích navíc déšť může zvednout hladiny řek až na druhý povodňový stupeň. NAPIŠTE SVOU ZPRÁVU: Pokud se u vás bude v souvislosti s počasím dít něco mimořádného, napište svůj postřeh do názorů pod článek. Když má Alík tolik čtenářů, je to vlastně jako by měl zpravodaje po celé republice! Než se nad Prahou přehnala v sobotu dopoledne bouřka, tak jsme mohli pozorovat krásnou duhu.

Vítr začal hýbat vším, co šlo. Tedy i nezabržděným kontejnerem., © Radkaa

Vítr by měl začít zesilovat v noci. Na horách může dosáhnout v nárazech rychlosti až 125 kilometrů v hodině. Na hřebenech pak ještě o dvacet kilometrů víc.

V noci na neděli pak poryvy přechodně oslabí, během dne ale opět dosáhnou původních hodnot, uvedli meteorologové.

"Na většině území ČR se bude jednat o nejsilnější vítr od výskytu Kyrilla z ledna 2007," varovali odborníci.

Kromě větru očekává předpověď počasí i déšť. Na některých místech může napršet až 40 milimetrů.

"Vzhledem k předpokládaným srážkovým úhrnům bude docházet na tocích ke všeobecnému vzestupu hladin. Prudké vzestupy a dosažení stupňů povodňové aktivity předpokládáme během soboty na horských tocích v oblastech se sněhovou pokrývkou," uvedli meteorologové.

Na Emmu se proto připravují i silničáři. "Mají zvýšenou pohotovost a jsou připraveni odstraňovat případné následky - popadané větve, sněhové jazyky v horských úsecích a tak dále," říká Karel Hanzelka, tiskový mluvčí ministerstva dopravy.

Hladiny by měly stoupat hlavně na Šumavě, v západních Čechách, v Jizerských a Orlických horách a v Krkonoších.

Emma přinese chladné počasí
Po větrném víkendu má pondělí zůstat oblačné, teploty vystoupají maximálně na 13 stupňů. V úterý můžeme přes den čekat nejvýš 8 stupňů a déšť nebo i déšť se sněhem.

"Vyhlídka počasí do konce týdne počítá s chladnějším počasím," sdělil Marjan Sandev z Českého hydrometeorologického ústavu. Bude oblačno až zataženo, s občasným deštěm nebo deštěm se sněhem. Teplota v noci může poklesnout až na -5 stupňů, ve dne se nečeká vyšší než 8 stupňů.

Chlad a déšť nás bude provázet během celé první poloviny března, výrazně jarního počasí se dočkáme asi až v poslední březnové dekádě. To by se podle meteorologů mohly teploty vyšplhat až na 15 stupňů.

Jak se připravit na vítr − rady hasičů


− Před příchodem větru preventivně zajistěte okna, dveře, odstraňte nebo upevněte volně uložené předměty (např. květináče, zahradní nábytek), které mohou v důsledku větru ohrožovat okolí. Dávejte si pozor zejména na volně ležící plechy, skleněné výplně nebo jiné pevné a ostré předměty, z nichž se za silného větru stávají smrtící zbraně.

− Bezpečný úkryt před silným větrem poskytují budovy s nenarušenou statikou. Omezte pohyb venku a jízdy autem, neschovávejte se pod stromy nebo v okolí vyšších a starších budov, u kterých hrozí stržení střešní krytiny (tašky, plechy), rozhodně nechoďte do lesa.

− Neparkujte auta pod stromy či v blízkosti něčeho, co hrozí zřícením, dávejte si pozor na vysoké sloupy.

− Pokud za silného větru řídíte auto, jeďte maximálně opatrně a pomalu. Větrné poryvy mohou auto učinit neovladatelné a hrozí také zvýšené nebezpeční střetu s překážkou na silnici. Předem si zjistěte, zda trasa vaší jízdy je průjezdná a vozovka sjízdná, abyste neuvízli.

− Spadlých drátů elektrického napětí se nedotýkejte a vůbec se k nim nepřibližujte.

− Sledujte vývoj situace ve sdělovacích prostředcích.

− Pomáhejte blízkým i nemohoucím, starým i dětem.

− Nepodceňujte předpovídanou situaci a nepřeceňujte vlastní síly, schopnosti a možnosti.

− Nerozšiřujte poplašné a neověřené zprávy.

− Uvědomte si, že největší hodnotu má lidský život a zdraví a až potom záchrana majetku.

− Pokud je lidský život, zdraví, popřípadě majetek v bezprostředním ohrožení, volejte hasiče na číslo 112 nebo 150.


Převzato z iDNES.cz - Českem se o víkendu prožene Emma, nejsilnější vítr od Kyrilla.
Autor:
» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (4)

Příspěvek z 18. srpna 2008 v 16:48.
Michal5555 v něm napsal:

Byla by to dobrá kniha.

Byla by to dobrá kniha.

Příspěvek z 13. srpna 2008 v 10:27.
bibka41 v něm napsal:

haha

ja byla na slovensku ja tady nebyla ale tam byly takovyhle bourky az 3 a zaplavily mimu dedecku garaz 5a ja jsem  sla s mamou do tesca a ono zacalo prset tak jsme tam pockaly a prestalo to ale pak jsme sly a namohly sme projit protoze tam bylo asi 30cm vody tak jsme sly po plotu 21 a pak  jsem s tatou byla v garazi protoze muj dedecek nemuze protoze uz mel asi 3infarkty ale neumrel tak jsme sly s tatou vyklidit garaz a pak zacalo foukat a me sel pisek do oci a pak zacalo strasne foukat jeste ze sme meliu autoale to moc nepomohlo protoze stirace uz nestihaly ale dosly sme k mi tete protoze sme byly u ni na dovoleny a ja se bala ak jsem probehla a cekala na nas aby namotevrela vchod moje segra 21mama ji docela rada kdyz se nehadame 12 16 to je vse papa bianka10

Příspěvek z 12. srpna 2008 v 16:38.
Vendulík v něm napsala:

Ho?

já se bojím14