Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Československé eso Martina Navrátilová v barvách Ameriky

  vydáno  •  Sport

  Skvělá tenistka i člověk, který se musel potýkat s nedobrými záležitostmi ve svém životě.

  Martina Navrátilová na US Open 2010, © Robbie Mendelson

  Tak se dá označit legendární Martina Navrátilová, která se narodila 18. října 1956 v Praze, ovšem jako Martina Šubertová. Příjmení Navrátilová nese po svém otčímovi, který si vzal její maminku Janu. Stal se též jejím prvním tenisovým trenérem. Je další z tenisových profesionálů, kteří mají ukončené jen základní vzdělání, gymnázium se jí dokončit nepodařilo. Když jí bylo teprve 15 let, vyhrála československý republikový šampionát.

  Vůbec první titul ve dvouhře získala v roce 1976 v Orlandu. Ve dvouhře odehrála neuvěřitelných 1442 zápasů a prohrála jen 219. Byla světovou jedničkou od roku 1978 na neskutečných 332 týdnů, což ji zařadilo na druhé místo za Steffi Grafovou. Získala 167 titulů ve dvouhře, což byl rekord tzv. otevřené éry, to je období od roku 1968 až dosud, a nyní je na druhém místě ve světových statistikách. Na grandslamech to bylo opět něco neuvěřitelného, jak ve dvouhře, tak i ve čtyřhře.

  Martina Navrátilová na turnaji v Haagu v roce 1980, © Hans van Dijk

  Všechna ocenění získala ve druhé polovině dvacátého století. Ve čtyřhře se jednalo v podstatě o to samé. Světovou jedničkou se stala v roce 1984 a strávila na tomto postu 237 týdnů, což je dosud nepřekonaný rekord. Získala 177 titulů, přičemž ze 747 zápasů prohrála jen 143. A vedla si stejným způsobem i na grandslamech.

  Turnaj mistryň, který je samostatnou jednotkou, ve čtyřhře vyhrála jedenáctkrát. Neobešel ji ani Fed Cup. Ten vyhrála čtyřikrát. Od roku 1975 je však americkou občankou, čili většina titulů je považována za americké.

  Co se týká soukromého života, tak v roce 1981 jako jedna z prvních tenistek a sportovců všeobecně přiznala homosexualitu. Momentálně žije s partnerkou Julií Lemingovovou, se kterou se stala i nevlastní matkou pro její dvě dcery. V roce 2010 překonala úspěšně rakovinu prsu. Jinak se také věnovala trénování. Od roku 2000 je členkou tenisové síně slávy.

  Martina Navrátilová na US Open 2010, © Robbie Mendelson

  Momentálně například často komentuje tenisové zápasy pro americkou CNN. Dále se věnuje různým charitativním projektům. Martina Navrátilová také miluje zvířata. Kariéru ukončila v roce 2006 v padesáti letech, což je neskutečný věk na profesionální sport vůbec. Hodně tenistů hraje pravou rukou, ale Martina Navrátilová byla vždycky levák a tím ničila soupeřky. Je považovaná za jednu z nejlepších tenistek všech dob.

  Je také bojovnicí za práva menšin, a to hlavně ve sportu. Nebojí se říkat, co si myslí. Měla i jeden takový spor s jedním z momentálně nejlepších tenistů současnosti Alexanderem Zverem. Mírně ho kritizovala, avšak ten komentoval tím, že ho názor této velikánky vůbec nezajímá, což bylo neuctivé jednak proto, že za mnohem kratší kariéru dokázala věci, které většina sportovců nemá šanci dosáhnout, a také proto, že je to žena. Zverev se sám označuje za gentlemana, ale tady to jaksi neprokázal.

  Autor:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (4)

  Příspěvek z 12. února v 18:02.
  jenetka v něm napsal:

  Děkuji za pochvaly.

  Příspěvek z 12. února ve 12:36.
  vikinka28 v něm napsala:

  Velmi naucny clanek, diky!

  Příspěvek z 12. února v 8:26.
  Viki_show v něm napsala:

  Skvělí článek i když se vůbec nedívám na sport v TV ani mě nějak nezajímá tak se mi článek líbil.