Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Cesta do Země trilobitů: Vydejte se do Barrandienu

  vydáno  •  Volný čas venku · Příroda · Prázdniny · Podzim
  Znáte chráněnou krajinnou oblast Český kras? Pak zřejmě také tušíte, že se jedná o nádhernou vápencovou oblast protkanou celu řadou roklí, pahorků, skal, rozmanitých lesů, slunných luk i vodních toků. Ale věděli jste, že se tenhle Český kras nachází na rozsáhlém území, které nese název Geopark Joachima Barranda?

  Údolí Berounky, © Josef Mottl

  Geopark Joachima Barranda se rozprostírá od západního okraje Prahy ku Berounu a ještě dále za město Zdice. Zve vás k výletům, na kterých poznáte něco více, než jen tradiční Karlštejn či Koněpruské jeskyně.

  Na vybraných místech si zdarma vyzvedněte originální putovní knížku s názvem Cesta do Barrandienu a nechte se unášet příběhem. Putovní knížkou provází dva vskutku netradiční průvodci - koník a trilobit.

  Fotogalerie

  Průvodci vás zavedou do mnoha zajímavých starých lomů i na bohatá naleziště zkamenělin a geologii vám představí tak, že vás možná začne i bavit. Budou vám vyprávět tajemné pověsti a legendy, ve skanzenech vám představí, jak se dříve těžil vápenec a železo a seznámí vás se všemi tajemnými bytostmi lesního království. Možná budete překvapeni, kolik druhů nejen živočichů a rostlin se tu dá potkat.

  Doprovodí vás také na stará hradiště Slovanů a Keltů, na mnohé rozhledny, do malých vesniček s bohatou historií i do podhradí Karlštejna, kde vám ukáží to, na co běžní průvodci zapomínají. Dají vám také tipy, kde se dá projet na koni nebo jaké si můžete na výletě zahrát hry.

  Během vašeho putování můžete plnit malé kvízy a získávat za ně samolepky, které si do putovního sešitu vylepíte. Každé území má svůj příběh. Někdy je ten příběh jen těžko k uvěření.

  Putovní sešit si můžete také zdarma stáhnout ZDE >>.

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (1)

  Příspěvek z 13. září 2016 v 5:56.
  MikiRoth v něm napsal:

  Geografická nepřesnost

  Barrandov je spíše jihozápadní část Prahy.