Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Cesta na Mars začíná u tvého počítače

  vydáno  •  vesmír · věda a technika · soutěže
  Blíží se léto a možná i tebe už přepadla cestovní horečka. Kam se tak ještě podívat? Na chatě u babičky už to znáš zpaměti, Chorvati jsou tvoje druhá rodina, sjezdil jsi půlku Evropy a náš svět ti začíná být těsný. Co se takhle podívat někam dál - třeba na Mars?

  © Dětská tisková agentura

  Asi si myslíš, že jsem se zbláznila, že tak daleko se lidé ještě dostat nedokážou. To je pravda, ty si ale můžeš takový let na Mars alespoň vyzkoušet - prostřednictvím simulátoru v pohodlí naší planety Země. Stačí se jen přihlásit do soutěže Expedice Mars 2012.

  Jak to udělat?

  Úplně jednoduše. Pokud ses narodil/a v rozmezí od 1. ledna 1995 do 31. ledna 2002 (nebo těsně kolem těchto dat - organizátoři možná přimhouří oko), stačí se přihlásit na webu www.expedicemars.eu. Ale pozor! Čas na přihlášení máš jen do neděle 20. května.

  Po přihlášení tě čekají nejprve tři série otázek, po jejichž úspěšném vyplnění dostaneš určitý čas na vypracování samostatného projektu. Ten se bude lišit podle toho, jakou si zvolíš specializaci. Můžeš letět na Mars jako palubní inženýr, lékař - biolog, letec dokumentarista, architekt a astronom - palubní navigátor.

  Do 30. června budeš mít čas na vypracování svého projektu. Odborná komise potom ze všech projektů vybere soutěžící, kteří se zúčastní semifinále. To letos proběhne ve slovenské Žilině. Jestli jsi i ty mezi postupujícími se dozvíš 5. srpna. Od 14. do 16. září pak proběhne semifinálové klání na Slovensku, kde budou vybráni finalisté, kteří se zúčastní týdenního kosmonautského výcviku v Belgii.

  Letu zdar!

  Přesně touto větou zahájil náš zatím jediný kosmonaut Vladimír Remek ve čtvrtek 12. dubna letošní 9. ročník Expedice Mars. Alík měl v roce 2009 v posádce dětských kosmonautů svou reprezentantku - čtenářku s přezdívkou Ančovička26. Ta o vyvrcholení expedice, tedy simulovaném letu, napsala: 

  Fotogalerie

  "Dopoledne jsme prošli teoretickou přípravou na odpolední let. Po obědě někteří z nás zasedli do kokpitu raketoplánu, jiní za počítače v pozemském středisku. Celý simulovaný let trval asi dvě a půl hodiny a přesto, že ve skutečném raketoplánu by naše posádka neměla moc šancí na přežití, všichni si ho opravdu užili."

  Pokud si tedy chceš také vyzkoušet, jestli by ses jednou mohl opravdu podívat na Zemi z vesmíru, neváhej a přihlas se. Pokud budeš mít štěstí a budeš vybrán/a, přejeme ti slovy Vladimíra Remka: Letu zdar!

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (7)

  Příspěvek z 23. května 2012 v 16:17.
  LibertyCityCzechGamer v něm napsal:

  to by byl výlet

  podívat se do vesmíru jupiter saturn měsíc a dokonce i země všechno by jsme viděli z ptačí vesmírné perspektivy to by byl výlet

  Příspěvek z 19. května 2012 ve 21:12.
  Kobila3 v něm napsala:

  proč?

  Po přečtení článku jsem teda hned šla na www a udělala ty vstupní testy, docela mě to nadchlo a tak jsem dost překvapená, že o to ani není moc velký zájem.... jo a ten kluk na fotce v první řadě třetí zprava vypadá úplně jak Howard z The big bang theory :D

  Příspěvek z 18. května 2012 ve 13:28.
  Sandy01 v něm napsala:

  hm