Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Cesta na Měsíc 3D

  vydáno  •  Filmy · Vesmír · Předškolákům
  Tvůrci filmu Cesta na Měsíc 3D se po svém utkali s tématem, které patří do učebnic dějepisu. Ke 40 let starému příběhu skutečné cesty prvního člověka na Měsíc přidali příběh muších kluků, kteří tajně pronikli do kosmické rakety. Výhodou filmu je, že díky speciálním brýlím mohou třírozměrný snímek sledovat nejen diváci pražského kina IMAX.

  © Intersonic

  Film Cesta na Měsíc 3D umožní divákům být u prvního letu rakety Apollo 11 a následného legendárního přistání na Měsíci společně s americkými astronauty Armstrongem, Aldrinem a Collinsem a zároveň si užít legrace s třemi mušími uličníky.
  Muší snílek Nat toužil zažít aspoň tak velké dobrodružství tak jako jeho děda. Pro svůj nápad vypravit se společně s astronauty na Měsíc získal i své kamarády – bystrého IQ a nenasytného Cvaldu.

  Podobně jako v dobách studené války, americké misi nepřejí sovětští muší soudruzi, kteří se rozhodnou úspěch mise zmařit. Na předpremiéře filmu v kině IMAX se diváci seznámili nejen s těmi, díky kterým muší kluci mluví česky, tedy s Martinem Suchardou (Nat), Adamem Mišíkem (IQ) a Michalem Maříkem (Cvalda), ale také s prvním československým kosmonautem Vladimírem Remkem.

  S mouchami prý nelétal, ale vzpomněl si na jednu cestu s vosou. Prý to vůbec nebylo nic příjemného. Těsně před startem letadla zjistil, že má v pilotním prostoru vosu. Jen pár vteřin měl na rozmyšlenou, jaké všechny nepříjemnosti může tak malý tvor v kabině letadla způsobit. Do úst mu vletět nemohla, ta měl chráněná. Ale pokud by dostal žihadlo např. do oka, mohla by pro pilota nastat velmi obtížná situace.

  Nechtěl rušit start a tak se rozhodl, že poletí i s vosou. A tak nakonec ve vzduchu musel hlídat nejen ostatní letadla, která na něj cvičně útočila, ale i pěkně nazlobenou vosu. Myslel, že ji zamáčkl, ale místo toho ji pouze pořádně podráždil. Všechno prý nakonec dopadlo dobře.

  V řadách diváků usedla také velmi zvláštní skupina kluků a děvčat ve speciálních modrých kombinézách. Byli to účastníci zatím posledního simulovaného letu na Mars. Kdo ví, třeba někdo z nich ve svém zájmu o vesmír vytrvá a jednou bude mezi skutečnými vesmírnými cestovateli.

  Třírozměrná historie

  Vývoj třírozměrného kina (3D) začal již dávno. 3D film (3D video, stereo film, stereo video) umožňuje vidět natočené scény nikoli ploše, ale v celé jejich hloubce. O první 3D experimenty se pokusili již bratři Lumiérové. Během zlaté éry 3D kin v letech 1952 – 1954 Hollywood uvedl přes 50 3D filmů. Znovuoživení 3D přišlo v 80. letech 20. století s filmy Čelisti III (Jaws 3-D, 1983, režie Joe Alves) a Amityville – Dům hrůzy (Amityville 3-D, 1983, režie Richard Fleischer). V té době však byly 3D filmy spíše nekvalitním módním výstřelkem.

  Příchod digitálních kin však znamená změnu. V roce 2004 přišel obrovský úspěch 3D filmu Polární expres (The Polar Express, 2004, režie Robert Zemeckis). I filmy, ve kterých nehrály žádné slavné herecké hvězdy, vydělávaly jen díky 3D obrovské sumy. Velký úspěch měly také filmy, které byly ze 2D převedeny do 3D verze: Strašpytlík (Chicken Little, 2005, režie Mark Dindal), V tom domě straší! (Monster House, 2006, režie Gil Kenan), Robinsonovi (Meet the Robinsons, 2007, režie Stephen J. Anderson).

  Více o 3D filmech

  Střípky z dobývání vesmíru

  • Sputnik4. října 1957 vypustil Sovětský svaz první umělou družici Země – Sputnik. Byl to začátek nové epochy v dějinách lidstva – epochy pronikání člověka do vesmíru.
  • 12. dubna 1961 - loď Vostok 1 s Jurijem Gagarinem na palubě se vydala ze sovětského kosmodromu Bajkonur na cestu do vesmíru. První kosmonaut světa Jurij Gagarin se šťastně vrátil na Zemi po 108 minutách. Více v článku První byl Gagarin
  • Pocta vlajce, pod níž tam přiletěli20. července 1969 - po 102 hodinách 45 minutách 40 sekundách letu – ve 20 hodin 17 minut 39 sekund světového času čili v 15.17:39 centrálního letního času čili ve 21.17:39 středoevropského času – přistál na půdě jiného nebeského tělesa člověk. Místo přistání 0.67408 stupně severní šířky a 23.47297 stupně východní délky Měsíce. Více v článku Rusové podcenili Američany

  Pokud vás toto téma zajímá podrobněji, pak doporučujeme seriál, který vycházel na pokračování na stránkách www.technet.cz


   

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (11)

  Příspěvek z 1. března 2009 ve 20:52.
  makawi v něm napsala:

  makawi

  já jsem sklamaná, jo kdyby to byl normální animovanej film, tak by se na to koukat snad dalo, ale prostě a jednoduše stěmi brýlemi si všechno viděl v těch nejprimitivnějších barvách: černá, bíláb žlutozelená. z těch brýlí mě za chvilku začalo bolet levé oko (tam byla červená) a celkově to nezahrnovalo moje představy: chvílemy to 3D vůbec nebylo a chvílemy to bylo zase modročervený. až na to že ni každou chvíli něco lítalo u ksichtu to byl z pohledu na děj film hoden zlaté maliny (absolutní propadák), příště pro tvůrce rada: I KDYŽ TO JE 3D, TAK BEZ SKVĚLÉHO DĚJSTVÍ NEOSLNÍTE...55512

  Příspěvek z 1. února 2009 ve 14:59.
  Sinora v něm napsal:

  BYla jsem na tom ale Italsky

  Bylo to super  a  i když to bylo Italsky tak jsem tomu rozumněla jsem na půl Italka.
  To je pravda,
                            takže:
                                             Ciao Tutti254

  Příspěvek z 1. února 2009 v 11:23.
  vtipalek8 v něm napsal:

  už jsem na tom byla

  už jsem na tom byla...je to sranda.a ty brýle co jsem tam dostala ty byli jeste srandovnejsi!!!22