Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Cesta pravého krále vede z Moravy až do Mongolska

  vydáno  •  Kultura · Knihy · Historie
  Pokud máte rádi vzdálené cesty nebo historii, případně oboje dohromady, pak bych vám ráda představila zajímavou knížku. Zavede vás do tajemných dálek Jeruzaléma, po Hedvábné stezce zalétnete do Číny. Nakonec se setkáte s velkým chánem Ogodejem, vládcem mongolské říše, ale i Konstantinem Filozofem, který v 9. století přinesl s Metodějem na Moravu křesťanství.

  © Radkaa

  Roku 1223 navštívil Mojmíra, pána Chropyně, jeho bratr Radim, v církvi známý jako otec Rathard. Mojmírova žena Aigiarn má brzy porodit jejich první dítě a tak Mojmír s bratrem, kterého dlouho neviděl, oslavuje. Chropyňský pán je ale během večera otráven. Z posledních sil vyhledá Aigiarn, řekne jí, aby utekla, a umírá. Děvečka Danica kryje její útěk a v záři červánků Aigiarn porodí svého syna Mojmíra v lánu ječmene...

  To je začátek příběhu knihy Mojmír. Cesta pravého krále z pera spisovatelky Renaty Štulcové. Ta se rozhodla na podnět ilustrátorky Renáty Fučíkové pro zkombinování moravských pověstí s cestopisem a poslala hlavního hrdinu na dalekou cestu přes půlku světa a zase zpátky.

  Právě ilustrace Renáty Fučíkové jsou pro knihu velmi důležité. V textu narazíte na černobílé obrázky s poznámkami panoše Jaryny, ale zároveň i na barevné kresby, které jsou pojmenovány čínskými znaky, jejichž vysvětlení najdete v zadní části knihy. Kromě toho se na předsádce i zadní straně barevných ilustrací seznámíte i se vzorem látek, se kterými se ve středověku obchodovalo.

  Renáta Fučíková (vpravo) vypráví o vzniku ilustrací v knize.

  Renáta Fučíková (vpravo) vypráví o vzniku ilustrací v knize.

  Pojďme ale pokročit v příběhu. Otec Rathard obvinil Aigiarn z vraždy a ta se tedy musí i se synem skrývat v tajemném lese Hlubočku nedaleko Vlčnova. Úkryt jim poskytla vědma Markyta a chrání je i obyvatelé Vlčnova. Z Mojmíra, kterému matka říká ve své řeči Mangu, vyroste zvláštní chlapec - má šikmé oči po ní, umí mluvit se zvířaty, číst myšlenky, vidí aury lidí i věcí, umí vyčarovat bílé růže a občas omdlí a bloudí mimo sebe. Ve skutečnosti, jak později v dalekém Orientu zjistí, bloudí ve své duši, která je dračí.

  Výtvarnice Renata Fučíková ukazuje vyobrazení čínských znaků.

  Výtvarnice Renata Fučíková ukazuje vyobrazení čínských znaků.

  Když je Mojmírovi 12 let, objeví na sadské výšině meč Svatý, který může patřit jen pravému králi Moravy. Opat Vitališ z kláštera ve Velehradu mu předává vědomosti ze staré moravské kroniky, ale během učení dorazí do kláštera otec Rathard s teutonskými rytíři, kteří Mojmíra stále ještě hledají. Jeho matku zabije jeden z rytířů a Mojmír se musí vydat spolu s jejím prstenem a tajemnou schránkou na útěk. Spolu s ním jde i 10 chlapců z Vlčnova a Hluku a pomáhá jim templářský rytíř Peyre de Trencavel se svým panošem Jarynou.

  Výtvarnice Renata Fučíková ukazuje důmyslné využití přebalu knihy.

  Výtvarnice Renata Fučíková ukazuje důmyslné využití přebalu knihy.

  Vskutku napínavý začátek příběhu, kde se mísí legendy, historické postavy i fantazie spisovatelky Renaty Štulcové vtáhne do děje jistě každého čtenáře. Pokud jednou začnete číst, je velmi těžké se odtrhnout. Když už vás totiž začnou bolet oči z písmenek, zahledíte se na obrázky a brzy zjistíte, že vlastně zase čtete a čtete, protože chcete vědět, jak to dopadne.

  Na to, abyste si Mojmíra oblíbili, nemusíte být experti ani na historii, ani na zeměpis. Obojí je totiž v knize dobře představeno a poskládáno dohromady tak, že si knihu užijí nejen všichni starší jedenácti let, pro které je určena, ale třeba i mladší sestřičky a bratříčkové, kterým můžete Mojmíra číst třeba na pokračování.

  Jedním z kmotrů knihy se stal vlčnovský starosta Jan Pijáček.

  Jedním z kmotrů knihy se stal vlčnovský starosta Jan Pijáček.

  Jak to ale bylo s chlapci dál? Ve chvíli, kdy se dali na útěk před teutonskými rytíři, ještě nikdo z nich netušil, že je jejich cesta zavede z templářské pevnosti do Benátek, do Svaté země a nakonec až do hlavního města mongolské říše jménem Karakorum. Kromě teutonských rytířů otce Ratharda ale Mojmíra pronásleduje i vnitřní nepřítel, kterého se postupně učí přemáhat. Když ale zjistí, že se velký chán Ogodej rozhodl dobýt Moravu, vydávají se všichni zase zpátky a doufají, že vše, co se na Dálném východě naučili, jim pomůže zachránit jejich zemi.

  Ilustrátorka Renáta Fučíková a Ondřej Müller z Albatrosu představují knihu Mojmír.To byl ve stručnosti příběh dvanáctiletého chlapce Mojmíra, ve kterém se prolíná moravská historie, legendy i lidové obyčeje, jako například slavná vlčnovská Jízda králů. Čeká vás cesta plná dobrodružství, poznání i pravé lásky, k jejímuž naplnění může dojít úplně jinak, než jste si mysleli na začátku knížky.

  Renatě Štulcové se daří dovedně skloubit legendy s kouzly i cestováním, čímž vytváří krásný příběh, který čtenáře rozhodně nenudí. Je jen na vás, zda si Mojmírův příběh najde cestu i do vaší knihovničky, ale já bych vám ho jen doporučila!

  Mojmír. Cesta pravého krále

  Napsala Renata Štulcová, ilustrovala Renáta Fučíková. Vydalo nakladatelství Albatros. Vhodné pro čtenáře od 11 let, 299 stran.

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (7)

  Příspěvek z 26. ledna 2011 v 16:43.
  Nanduk v něm napsala:

  Reakce na Hromnice:

  Jo ..21

  Příspěvek z 24. ledna 2011 v 17:34.
  Hromnice v něm napsala:

  Reakce na Nanduk:

  Fakt?

  Příspěvek z 24. ledna 2011 v 16:46.
  Nanduk v něm napsala:

  :-)

  Jééé Já jsem z Mongolska :-))