Alíkoviny

Chameleon, zázračné zvíře

vydáno  v 21:13
Chceš si pořídit chameleona? Mrkni se, co to obnáší.
Nejkrásnější MAZLÍČCI, Chameleon Jemenský

Autor fotky: MF DNES

Chameleon. Je to nádherné zvíře, ale na chov obtížné. Pokud se chystáš pořídit si chameleona, musíš mu nejdřív zařídit terárium. V teráriu musí být: led žárovka a topná žárovka, topný kabel, nějaké ty rostliny, alespoň dvě platformy, aby měli chameleoni po čem lézt, pár větviček, na spodu terária kamínky, rašelinu nebo písek. 

To je ohledně bydlení, teď se vrhnem na krmení. Chameleoni žerou především hmyz (cvrčky a šváby). Jednou za týden mu můžeš dát ovoce nebo zeleninu např. okurku, jablko, rajče, čínské zelí, pomeranč, banán, ale pozor větší množství by mu mohlo způsobit průjem. 

A teď si přečti něco o chameleonovi samotném. Jak určitě víš, chameleoni se zbarvují. Tuto schopnost umožňují mimikry. Chameleon se zbarvuje podle pozadí, teploty nebo taky nálady. Pokud je mu zima nebo je naštvaný je tmavý. Když mu je zase příjemně teplo a je spokojený, je světlý. Mimikry se ale rozvíjejí až v dospělosti, proto od mláděte nečekejte, že se bude krásně zbarvovat.

Chameleonův způsob požírání je opravdu zajímavý. Má opravdu dlouhý jazyk smotaný v hltanu a když uvidí kořist vystřelí ho a kořist se na něj přilepí. Teď si řekneme něco o očích. Oči má mírně vystouplé a mohou se otáčet nezávisle na sobě (to znamená že, může být jedno oko otočené do předu a druhé do zadu).

Chameleon má taky zajímavý ocas, který slouží jako pátá noha při šplhání. V klidu je stočený do spirály. Samec od samice se rozlišuje tak, že samec má na zadních nohách kožní výstupky (takzvané ostruhy). Samec má taky na hlavě větší přilbu, dožívá se vyššího věku než samička a dorůstá asi 60cm. Samička dorůstá jen 30cm. Sameček je taky barevnější.

InsertSingleVideo

Chameleon není na mazlení a je dost finančně náročný.

Autor:
» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (1)

Příspěvek z 31. července 2015 v 1:02.
mirpir v něm napsala:

Chamík

Ahoj já jednoho Chameleona mám nedávno jsem si ho pořídila je to sedmiměsíční samička a jmenuje se Žofka, je opravdu úžasná, mám jí moc ráda a chovám jí je to úžasné zvíře!!!4101010