Alíkovina

Chceme zpátky Ježíška!

vydáno  •  Vánoce
Vánoce u nás už nejsou to, co bývaly. Všude v oknech, ale i na zahradách a náměstích, se vyskytuje Santa Claus se soby. Ale jsou tohle ty naše tradiční české Vánoce?

Nejkrásnější Vánoce 2008, © Gabriela Habustová, 14 let

Nejsou. K nám Santa Claus zkrátka nepatří. Proč se opičit po jiných zemích? Každá země má svoji nadpřirozenou bytůsku, která hodným dětem nosí jejich vysněné dárky - například v Rusku je nosí Děda Mráz, no a u nás Ježíšek. Ale Santa Claus patří do Anglie.

Zrovna nedávno jsem se zhrozila, když jsem šla kolem jednoho domu a tam lezl po balkóně Santa Claus, jako nějaký zloděj. Jsou děti, které vám popíší tlustého dědulu v červeném obleku s bílými vousy, když se zeptáte, jak vypadá Ježíšek.

Přibližme se tedy k těm našim Vánocům a nekraďme je Angličanům. Oni mají své zvyky a my též. Pověsme si do okna raději andělíčky než soby a k nim třeba hvězdu místo Santy. Proč mít na zahradách sáně se soby, když nám vystačí chudě ozdobený stromeček? A proč chudě? Ježíšek se narodil v chudém chlévě, tak proč mít bohatě vyzdobená okna?

V předminulém století lidem o Vánocích stačilo zavěšené jmelí na stropě a stromeček ozdobený ovocem, na stole se vyskytoval tradiční český kapr a někde poblíž malý betlém s Marií, Josefem a Ježíškem.

Vizitka autorky článku na Alíkovi Zoombie17

Autor:

Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (128)

Příspěvek z 13. února 2009 ve 23:22.
Domes1 v něm napsal:

brrrr

proč se všude objevuje Santa Claus17 8když máme ježíška to potom nejsou ty pravý český vánoce2713

Příspěvek z 10. ledna 2009 ve 21:04.
Brčko9 v něm napsal:

Reakce na Rickine:

Co je to... za kravinu? 21

Příspěvek z 9. ledna 2009 v 18:03.
želvička2008 v něm napsal:

ano

chceme   ježíka     proč  ssanta  kdyzz   ježek  dává  dráky  už  dávna12