Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Chcete nahlédnout do pravěku? Chovejte listonohy.

  vydáno  •  Volný čas doma · Chovatelství
  Už jste slyšeli o živoucích fosiliích, živých pozůstatcích pravěku, listonozích? Jsou to korýši s dlouhým hřbetním ocáskem, kteří dorůstají do délky 5 centimetrů, na zádech mají velký krunýř. Chovat je můžete i doma.

  Listonoh, © Hogim

  Já  se o nich dozvěděl teprve začátkem prázdnin a rovnou jsem se je pokusil odchovat v pravěkém akváriu. Sadu na chování jsem koupil v obchodě, obsahuje plastové akvárium, pipetu, odměrku a hlavně sáček s vajíčky listonohů a substrátem, který pochází z vodního prostředí listonohů. K tomu jsem už jen dokoupil destilovanou vodu.

  Co je listonoh

  Listonoh je jeden z nejstarších živočichů dosud žijících na Zemi, poprvé se na Zemi objevil před 200 miliony let.. Je to korýš s dlouhým hřbetním ocáskem, dorůstá až 5 centimetrů. Má tři oči, dvě jsou dobře viditelné, třetí se nachází na spodní úrovni a je velmi citlivé na světlo.  Velmi rychle roste, žije až dva měsíce. Je velmi rychlý, umí plavat na zádech. Žije v malých vodních nádržích s čerstvou klidnou a teplou vodou.

  Všechno je jednoduché - naplnil jsem akvárium destilovanou vodou a nasypal do něj polovinu sáčku s vajíčky (zbytek jsem si nechal na druhý pokus).

  Fotogalerie

  Zajistil jsem dostatek tepla a světla, večer jsem svítil lampičkou, protože světlo je pro listonohy nepostradatelným růstovým faktorem. Pak nezbývalo než čekat.

  Podle přiloženého návodu se měli vylíhnout do 48 hodin. K mému zklamaní jsem ani po 5 dnech nezaznamenal žádný pohyb, a tak jsem akvárko vylil a začal připravovat druhý pokus.

  Alíkův Katalog dárků

  Dárky z DinoParku teď najdeš i v Alíkově Katalogu dárků, kde si je můžeš vyměnit za své bodíky. Můžeš tak mít vstupenky nebo třeba akvárium s listonohy. Více v Katalogu dárků.

  DinoPark - DinoAkvarium - listonozi

  DinoPark - DinoAkvarium - listonozi

  Třetí den jsem začal hladinu opět intenzivně sledovat a v tom jsem zahlédl mikroskopickou barevnou tečku, která se ve vodě hýbala. Konečně listonoh!

  Připravil jsem dávku krmení a nasypal ji do vody. Množství nesmí být velké, protože listonozi se snadno prežerou a uhynou.

  S každým dalším dnem se tečka zvětšovala, po týdnu už byl zřetelný dlouhý ocásek a tykadla. Na krunýři byly jasné oči. "Rybka" byla pěkně čilá, neustále se pohybovala a velmi rychle rostla.

  Každý třetí den jsem vyčistil akvárko a dolil destilovanou vodu, pravidelně jsem sypal krmení.

  Všechno jsem dělal podle návodu, bohužel i přesto jsem 15. den ráno našel listonoha břichem vzhůru. Chvilku jsem ještě doufal, že jen plave znak, ale pak jsem pochopil, že s chovem pravěké bytosti je konec.

  Ač se mi vylíhl jen jeden listonoh, bylo zajímavé sledovat jeho růst a chování. Možná si teď domů pořídím klasické akvárko s rybičkami.

  Autor: (12 let)

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (14)

  Příspěvek z 2. listopadu 2013 v 17:40.
  Bezzubka15 v něm napsala:

  neznám je

  Nemám je neznám je ale ted vím co to je díky Alíku!1924

  Příspěvek z 30. září 2013 v 18:51.
  kaho v něm napsal:

  listonoh

  měli jsme je taky jsou super25

  Příspěvek z 9. září 2013 ve 20:43.
  Marťa1222000 v něm napsala:

  super

  Super zajímavý článek moc se mi líbí.4