Rodiče mi dovolili psa. Byla jsem velmi šťastná, protože jsem pejska vždy chtěla. A dokonce jsem si i vybrala z veliké nabídky.
Na co si dávat pozor při koupi psa?
Ano, musíte si dávat pozor. Velký pozor. Když hledáte vhodného pejska na inzerátech na internetu, buďte pozorní. Nikdy neposílejte peníze předem. Vždy se musíte domluvit s člověkem, co pejska nabízí po telefonu a pejska si jet vybrat. Poté si pejska pořádně prohlédnout a zjistit, jestli má všechna potřebná očkování.
Jak udělat pejskovi dobré zázemí?
Pejsek musí mít doma své zázemí. Než si koupíte pejska, pořiďte mu základní výbavu: měkký, pohodlný pelíšek, misku na pití a na jídlo, tašku na nošení a samozřejmě krmivo.
Jaké krmení pejskovi koupit?
Ze začátku pejska krmíme jídlem, které nám poradí v odborných obchodech, u veterináře popřípadě na veterinární klinice nebo někdo blízký, co vlastní také pejska. Ochotně vám poradí i chovatel, který vám pejska prodal. Obecně nelze doporučit jendo konkrétní, u každého plemena se to liší.
Zvládnete péči o pejska?
O pejska se musíte starat každý den. Základem je krmení a pití: k pití pro pejska musí být studená voda, musí se každý den měnit. Štěně krmíme přibližně třikrát denně, ráno, odpoledne a večer.
Jak často na procházky?
Na procházky se chodí ideálně čtyřikrát denně, samozřejmě můžete i vícekrát. Dávejte pozor na počasí, například v létě, v horku se psem choďte minimálně na slunce, pokud, tak spíše po stinných místech. Pravidelně kontrolujte, zda má pejsek dost vody k pití a doporučuje se i chlazení jeho srsti vodou, ideálně i za ušima.
V mrazu nesmíte být s malými pejsky venku více jak 10 minut, hrozí prochlazení. Vyhýbejte se posoleným chodníkům, polštářky, tlapky vašeho pejska, by mohly popraskat. A co dělat v případě popraskaných polštářků? Doporučuje se mazání tlapek klasickou indulonou, já to nezkoušela.
Koupání psa?
Ano, i pejsek se musí pravidelně koupat. Doporučuje se maximálně jedenkrát za týden a to speciálním šamponem pro psy. V žádném případě nesprchujte psa šamponem, který používáte vy. Pro psa musíte mít také jeho ručník, ten nesmíte používat na nic jiného. Sušit pejska můžete fénem, ale nenastavujte fén na maximální výkon.
Návštěva veterináře
Jedenkrát za rok vašeho pejska čeká očkování proti vzteklině. Když je pejsek ještě malý, čeká ho více očkování. Veterinář vašeho pejska prohlédne, zváží, změří mu tělesnou teplotu. Ničeho se nebojte.
Pejska je potřeba odčervit. Pejsek se má odčervovat jedenkrát za tři měsíce. Vašeho pejska vám odčerví veterinář nebo vám doporučí prášky a budete si ho odčervovat sami.
Kde bude váš pes spát?
Ano, ze začátku ho necháváte v pelíšku, ale to se mu přestane líbit. Pes chce být vždy na blízku svému pánovi a většinou tedy pejsek skončí u vás pod peřinou.
Výcvik?
Je vhodný pro každého psa. Mám doma jorkšírského teriéra a ten je velmi rozmazlený a uštěkaný. Pes by měl umět alespoň základní povely: sedni, lehni, nesmíš (používá se i varianta: "fuj") a měl by mít spolehlivé přivolání.
Pravidelně se musíte pejskovi věnovat, hrát si s ním. Je to pro jeho vývoj velmi důležité. Pejsek se musí chválit. Jak taková pochvala vypadá? Pejsek bere jako pochvalu málo věcí, jednou z nich je pamlsek v podobě granulek.
Sladkosti? Zákaz!
Pes v žádném případě nesmí sladkosti. Čokoláda psa může i zabít. Takže velký pozor.
Zvládnete to?
Musíte si promýšlet jestli výše uvedené věci zvládnete. Pokud ano, můžete si pejska koupit bez starostí. Pokud ne, zamyslete se. Proč tisíce psů končí ročně v útulcích? Kvůli tomu, že lidi nezvládnou péči o psa. Proto tenhle smutný scénář.
Spočítejte si čas, který je potřeba pejskovi věnovat a projděte si svůj rozvrh, zda jste mu ho skutečně schopni poskytnout. Pejsek s vámi bude každý den, v zimě, v létě, o prázdninách, během nemocí. Pokud nemáte někoho, kdo vám pomůže péči o pejska zastat, zvažte dobře, zda by nebylo lepší poohlédnout se po jiném mazlíčkovi, méně náročném.
Pokud přemlouváte rodiče k pořízení psa, přeji hodně štěstí. Hodně šťastných chvilek přeji šťastným majitelům nezbedných psíků.