Dokážete se postarat o zvíře?
Než mi rodiče koupili psa, chtěli vědět, jestli se dokážu starat o docela malé zvíře. Začalo to tím, že jsem byla nemocná (byl týden před jarními prázdinami) a máma mi šla pro úkoly. Všimla si našeho třídního křečka. Potom doma řekla taťkovi i mně, že byl moc hezký a že by se k nám domů jeden takový vešel.
V pátek o jarních prázdninách jsme jeli s tátou do bazénu a mamka šla obhlížet věci pro křečka. Pak jsme s taťkou dojeli k zverimexu, koupili jsme klec potom v druhém i křečka. Jmenuje se Julča a už je jí rok.
Starat se a starat...
I když máte kopu domácích úkolů, vždy si alespoň jednou za den najděte minimálně pět minut na to, abyste se vašemu zvířeti věnovali. Musíte ho nakrmit, dát mu čistou vodu a hrát si s ním. A u křečka a jemu podobných zvířat jednou za týden vyčistit klec. Já jsem se starala moc a moc, až mi nakonec rodiče koupili psa. Trvalo to asi rok.
Jaké vybrat plemeno?
Pokud chcete rodinného psa, nejlepší je zlatý retrívr a labrador. Pokud toužíte po hezkém a velkém psu na výstavy, pořiďte si dogu. Na hraní je nejlepší kavalír King Charles španěl nebo maltézáček. Klidně si ale můžete vybrat i jiné plemeno, to záleží jen na vás a vašich možnostech. Do paneláku si asi těžko pořídíte dogu nebo bernardýna.
Choďte někam, kde se pravděpodobně budou objevovat psi
Chodili jsme s naším pejskem na výstavy, kde jsme se ptali mnoha chovatelů, co a jak. Kavalír King Charles španěl není náročný pes. Nemusí se s ním chodit na procházky, ale pokud chodíte rádi, tento hafák ujde hodně kilometrů. Samozřejmě že ten, kdo bydlí v paneláku, s ním na procházky chodit musí. Na různých výletech navíc poznáte taky jiné psy, než jen ty pokojové.
Čtení a výběr
Když víte, že vaše rodina chce psa, tak si začněte kupovat knížky o výchově a katalog plemen. V katalogu si vyberte vzhledově i podle finančních možností svého miláčka. Když už víte, jaké plemeno se vám líbí a jste plně přesvědčeni o tom, že pejska chcete, začněte hledat správného chovatele nebo chovnou stanici.
Štěně si berte ve stáří 7-8 týdnů a počítejte s tím, že si minimálně týden počkáte - během toho týdne koupíte veškeré věci od vodítka až po hřebeny. Přeji vám příjemné zážitky s vašimi miláčky!
O psích plemenech se více dozvíš v ATLASU PSŮ na hobby.cz