Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Chcete psa? Dokažte rodičům, že se o něj dobře postaráte

  vydáno  •  Zvířata · Chovatelství
  Když jsem byla malá, moc jsem chtěla malého kavalírka - konkrétně kavalíra King Charles španěla. Rodiče ale nechtěli a já byla samozřejmě smutná. Nechtěla jsem se ale vzdát. Naši pochopitelně nejdřív chtěli vědět, jestli se dokážu starat o nějaké menší zvíře - třeba o křečka. Popíšu vám, jak jsem se postupně dopracovala k vytouženému pejskovi.

  Kavalír King Charles španěl, © Alík

  Dokážete se postarat o zvíře?

  Než mi rodiče koupili psa, chtěli vědět, jestli se dokážu starat o docela malé zvíře. Začalo to tím, že jsem byla nemocná (byl týden před jarními prázdinami) a máma mi šla pro úkoly. Všimla si našeho třídního křečka. Potom doma řekla taťkovi i mně, že byl moc hezký a že by se k nám domů jeden takový vešel.

  V pátek o jarních prázdninách jsme jeli s tátou do bazénu a mamka šla obhlížet věci pro křečka. Pak jsme s taťkou dojeli k zverimexu, koupili jsme klec potom v druhém i křečka. Jmenuje se Julča a už je jí rok.

  Starat se a starat...

  I když máte kopu domácích úkolů, vždy si alespoň jednou za den najděte minimálně pět minut na to, abyste se vašemu zvířeti věnovali. Musíte ho nakrmit, dát mu čistou vodu a hrát si s ním. A u křečka a jemu podobných zvířat jednou za týden vyčistit klec. Já jsem se starala moc a moc, až mi nakonec rodiče koupili psa. Trvalo to asi rok.

  Jaké vybrat plemeno?

  Pokud chcete rodinného psa, nejlepší je zlatý retrívr a labrador. Pokud toužíte po hezkém a velkém psu na výstavy, pořiďte si dogu. Na hraní je nejlepší kavalír King Charles španěl nebo maltézáček. Klidně si ale můžete vybrat i jiné plemeno, to záleží jen na vás a vašich možnostech. Do paneláku si asi těžko pořídíte dogu nebo bernardýna.

  Choďte někam, kde se pravděpodobně budou objevovat psi

  Chodili jsme s naším pejskem na výstavy, kde jsme se ptali mnoha chovatelů, co a jak. Kavalír King Charles španěl není náročný pes. Nemusí se s ním chodit na procházky, ale pokud chodíte rádi, tento hafák ujde hodně kilometrů. Samozřejmě že ten, kdo bydlí v paneláku, s ním na procházky chodit musí. Na různých výletech navíc poznáte taky jiné psy, než jen ty pokojové.

  Kavalír King Charles španěl

  Čtení a výběr

  Když víte, že vaše rodina chce psa, tak si začněte kupovat knížky o výchově a katalog plemen. V katalogu si vyberte vzhledově i podle finančních možností svého miláčka. Když už víte, jaké plemeno se vám líbí a jste plně přesvědčeni o tom, že pejska chcete, začněte hledat správného chovatele nebo chovnou stanici.

  Štěně si berte ve stáří 7-8 týdnů a počítejte s tím, že si minimálně týden počkáte - během toho týdne koupíte veškeré věci od vodítka až po hřebeny. Přeji vám příjemné zážitky s vašimi miláčky!

  Atlas psů

  O psích plemenech se více dozvíš v ATLASU PSŮ na hobby.cz

  Autorka:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (72)

  Chloupka v něm napsal:

  Reakce na Barůůžka:

  Tak. zeptla jsme s emamky .. a ona miř ekal že mit o oho psa nedovolí NIKDY! a já Proč a ona prostě ne !a nehcotho už ! . ale ját o nevzdám a navíc útulekt ady máme. já bydlým  Trávníku a hned na 17.listopadu mají útulek.. (kukněte na mapu) .Až budou prázdniny velký bo malý to je jendo taks e tam řpíjdu podívat =) A ještě k tomu náhodou moje kamarádka dostane na Vánoce pejska a Yorkšírka takže ho budu venčit   =)  =  ) =)10

  Barůůžka v něm napsal:

  Reakce na Chloupka:

  Ahoj, já jsem prosila o psa 6 let...
  Ale asi 2 roky před tím, jsem našla fintu..Vyhledala jsem si útulek´, který byl nejblíž a chodila se denně starat o pejsky...To rodiče asi pochopili, že to se mnou jinak nepůjde 16Koupili mi boloňáka Luckyho ( http://www.bafani.huu.cz/ ) A hned viděli,že neudělali chybu...Nebo zkus najít někoho, kdo potřebuje pohlídat pejska..Když ti to rodiče dovolí, tak by mohli zjistit, že se o něj umíš postarat...A nebo do nich pořád rejpej..NAPŘ. mami a kdy už mi dovolíš toho psa.A kdy užpochopíš, že to se mnou jiný nebude..Když budeš mít štěstí, tak je to brzo přestane bavit 425 Jinak, když budeš chtít, tak napiš...Mám v záloza ještě další lsti 21

  Příspěvek z 9. listopadu 2010 v 7:14.
  Chloupka v něm napsal:

  Reakce na pokek:

  Taky si myslým žet o není pravý důvod.. =(2727