Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Chci být programátorkou. Prý je to chlapské povolání.

  vydáno  •  Škola a poznání · Povolání
  Poslední rok na základní škole. Páni, ještě teď mi připadá, jako kdyby to bylo včera, co jsem nastupovala do 1. třídy. Těch 9 let uteklo jako voda. Ale kam dál? Já už mám jasno. Chci být programátorkou.

  ilustrační snímek, © Profimedia.cz

  Vím určitě, že mě toto povolání bude bavit, a s mými jedničkami se na obor informačních technologií (doufám) dostanu. Jenže každý se mi vysmívá, že jsem si vybrala "chlapské" povolání. No a co je na tom?

  Kamarádky a kamarádi mi říkají, abych šla na jinou školu s holčičím zaměřením. Ale já jsem si vybrala toto a stojím si za svým rozhodnutím. Jsme přece v 21. století! Povolání, která dříve "patřila" jen mužům, teď vykonávají i ženy. Na tom není nic špatného.

  O tom, že i žena může dělat "mužské" povolání, mě přesvědčila naše paní učitelka Volby povolání. Loni nám totiž říkala, že její kamarádka ze základní školy nevěděla, kam má jít na školu. Dala si přihlášku na automechanika a vzali ji. Když se pak potkaly po pár letech a povídaly si o svých zkušenostech v životě, kamarádka naší paní učitelky prý řekla, že je ráda, že si vybrala právě toto povolání.

  Pokud i vy chcete jít na školu s více klučičím zaměřením, nenechte se od ostatních odradit, protože to, co budete jako dospělí dělat, je vaše volba. Hlavně by vás vaše práce měla bavit a měli byste do ní chodit s radostí. Já si vybrala snad dobře. Na školu už jsem přijatá a doufám, že i vy jste se dostali tam, kam jste chtěli.

  Autorka:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (48)

  Příspěvek z 25. července 2011 v 9:58.
  katka4 v něm napsala:

  Programátorka? Proč ne!

  Jestli k článku můžu něco dodat (je velmi pěkně napsaný), tak bych řekla
  asi to, že i když je nějaké povolání považováno za "klučičí" či za
  "holčičí", neznamená to, že ho právě opačné pohlaví bude vykonávat hůř.
  Já sama to znám z mojí rodiny: typicky "ženské" povolání zdravotní
  sestry studuje můj bratranec, jeho sestra studuje na policistku... Oba
  to baví a já jim i Vám všem přeju, abyste se hlavně dobře rozhodli a
  nedbali na nějaké "klučičí" a "holčičí" řazení. 16

  Korunka147 v něm napsala:

  Můžeš to dělat taky

  Zdravím všechny, nejdůležitější je abys s tím byla spokojená a bavilo Tě to, já osobně jsem se také vydala na "chlapské" povolání, studuji IT budu ve čtvrťáku a vše je OK, pořád se dozvídám, že je to klučičí zaměření - chci být správkyně webu či sítě - dletoho co mi vyjde. A co? To že jsme my holky na "klučičí" škole s "klučičím " zaměřením je naše věc a chceme to dělat, tak si za tim jdi a nenech se odradit. Můžeš to dělat stejně jako kluci. Právě proto, že je 21 století. Korunka147

  Deligolden v něm napsal:

  Povolání

  Pokud to můžou dělat i ženy tak proč bys nemohla a je to pravda pokud tě to baví tak to je to nejlepší16