Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Chia, zázračné semínko

  vydáno  •  Recepty
  Chia semínka jsou novinkou, kterou můžete spatřit v obchodech se zdravou výživou. O co se vlastně jedná?

  Chia [čia] semínka se nacházejí na rostlině jménem šalvěj hispánská (Salvia hispanica L.), která je původem ze Střední a Jižní Ameriky. Dají se pěstovat i na jiných místech, ale bývá to složitější. Chia semínka jsou díky svému složení a vlastnostem řazena mezi superpotraviny.

  Co obsahují chia semínka?

  Semínka, jež nemají téměř žádnou nebo lehce oříškovou chuť. Obsahují velmi mnoho vitamínů (A, C, D, E, K, vitamíny skupiny B), minerálních látek (vápník, hořčík, zinek, železo, měď, jód,...), vlákninu a velké množství omega-3 mastných kyselin. Semínka obsahují mnoho bílkovin, kvalitních tuků a důležitých sacharidů. Jak můžete vidět, jedná se vitamínovou bombu, na kterou byste rozhodně neměli zapomínat.

  Pro koho jsou vhodná?

  Semínka jsou vhodná pro všechny. Od dětí, těhotných, vegetariánů až po sportovce a diabetiky. Vzhledem k tomu, že neobsahují lepek, jsou vhodná pro celiaky. Doporučená denní dávka jsou dvě polévkové lžíce, ale není známo, co se stane při předávkování. Můžeme je dát i zvířatům.

  Použití semínek

  Semínka můžete konzumovat samotná, rozemletá nebo v kombinaci s ostatními potravinami. Oblíbené je přidávat je do kaší, těst, pečiva, jogurtů, pomazánek nebo do nápojů. Protože chia semínka dodávají sílu, jsou velmi oblíbená mezi sportovci a při vysoké námaze. Vzhledem k významnému obsahu vápníku a omega-3 mastných kyselin se hodí do stravy každého z nás. Při smíchání semínek s vodou se vytvoří okolo nich gel, který není vůbec na škodu. Můžete je také naklíčit nebo pěstovat jako řeřichu.

  Já sama je jím. Pokud vás to bude zajmat můžu později i přidat recepty.

  Autorka:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (4)

  Příspěvek z 12. května 2016 v 7:36.
  Botanicula v něm napsala:

  hezky clanek

  jen chci podotknout ze chia nejsou novinka jen si toho ted lidi vsimli;)
  clanek byl moc pekny a ja osobne uz chia jim

  Příspěvek z 8. května 2016 v 9:44.
  panglaq v něm napsal:

  Reakce na Nikolka-Nikolka-Nikolka:

  Ahoj, děkuji! Panglaq

  Příspěvek z 8. května 2016 v 9:18.
  Nikolka-Nikolka-Nikolka v něm napsala:

  Reakce na panglaq:

  My u nás doma chia semínka jíme jeko pudink-dáme je na 10-20 minut do teplého mléka a potom tam už jenom přidáme sušené ovoce...