Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Chobot, sopraninka, bas... a další zobcové flétny

  vydáno  •  Volný čas doma · Hudba
  Zobcová flétna je dřevěný dechový hudební nástroj. Říká se, že je dřevěný, protože dříve se vyráběl pouze ze dřeva. Dnes tomu tak není - vyrábějí se totiž nástroje jak dřevěné, tak plastové.

  © archiv souboru Sarabanda

  Rozlišujeme šest druhů zobcových fléten. Liší se vzhledem i v hloubce a výšce tónu. Například nejmenší flétna - sopraninka - má nejvyšší možný tón a používají se altové hmaty. Dále tu máme sopránku, na kterou se hraje sopránovými hmaty. Má o něco hlubší tón a je o trochu větší, než sopraninka. Ještě větší je altová flétna, zvaná „altka“. U té používáme samozřejmě altové hmaty. Patří k mým nejoblíbenějším a zařazuji ji k nejpoužívanějším flétnám.

  Teď je na řadě tenorová flétna (tzv. tenorka). U té už musí být pomocná klapka na dírku, která je úplně dole. Na tenorku se hraje sopránovými hmaty a k hraní jsou zapotřebí dlouhé prsty, protože tu jsou dírky docela daleko od sebe a ne každý hraní na ni zvládne.

  U těchto čtyř fléten hrajeme z houslového klíče. U další flétny tomu tak není a většinou hrajeme z basového klíče - proto této flétně říkáme basovka nebo basová flétna. Lidově jí říkáme „chobot“, protože je docela dost velká a tlustá, a zobec, do kterého se fouká, musí být zahnutý směrem k ústům. Kdyby chobot nebyl zahnutý, nebylo by možné na něj hrát, protože je prostě moc veliký.

  Zbývá nám ještě jeden, mě největší známý nástroj. Je to sice bas, ale jmenuje se velký bas, protože je ještě větší než normální bas. O tomto nástroji toho moc nevím, protože jsem ho viděla jen párkrát a neměla jsem možnost si na něj zahrát. Vím, že se na velký bas dají zahrát i některé tóny pod notovou osnovou. Přesně nevím které to jsou, protože tento nástroj mi není moc blízký. Já nejvíc ovládám soprán, alt a bas. Když je nouzová situace, musím sáhnout po tenoru nebo po sopranince. Nejradši mám ale stejně svůj bas.

  Na zobcovou flétnu hraji už od mala, tedy asi od šesti let. Nejdříve jsem se chodila učit soukromě k dědovi mé kamarádky, poté jsem přešla na ZUŠ v Rychnově nad Kněžnou. Teď je mi 12 a dostala jsem se do flétnového souboru Sarabanda. Se Sarabandou jsem stihla být 2× za hranicemi České republiky - poprvé v Polsku a podruhé ve Francii. Na stránky Sarabandy se můžete podívat na této adrese: www.sarabanda.ic.cz.

  Vizitka autorky článku na Alíkovi Zazuza

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (9)

  Příspěvek z 13. února 2009 ve 21:41.
  SuzieP v něm napsal:

  Reakce na králičisko:

  týýjo vypadáto že nejsem jedinej úchyl na světě...ale flétnově sem na tom asi líp než vy mám doma 5 druhů fléten z toho 4 dřevěný 10

  Příspěvek z 13. února 2009 ve 21:39.
  SuzieP v něm napsal:

  zdáse že o tom moc nevíš

  jen tak pro tvoji informaci fléten druhů je 10!! 23 

  Příspěvek z 15. prosince 2008 v 18:51.
  králičisko v něm napsal:

  Reakce na _Anar_:

  tyjo mohli bychom si podat ruku 26 akorát že ty těch fléten máš asi více ale mně to strašně moc moc baví7