Alíkovina

Chov sklípkanů

vydáno  •  Zvířata

Pokud si chcete pořídit trochu netradičního mazlíčka, měli byste vědět pár důležitých informací.

PHORMI, © Almon

Pokud byste si chtěli pořídit sklípkana, mám pro vás pár tipů:

1. Dovolte se rodičů
Toto je asi nejdůležitější bod, pokud nechcete, aby váš pavouček skončil v záchodě. Doporučuji je postupně seznamovat s pavouky a ukázat jim jejich světlé stránky.

2. Vyberte si toho pravého
Spousta lidí si neumí vybrat. Já vám radím, nevybírejte si agresivní nebo stromové pavouky, když jste začátečník. Také nedoporučuji extrémně jedovaté druhy. Koukněte se třeba na internet, poraďte se s chovateli... Nejlepší pro začátečníky jsou pavouci typu Megaphobema nebo třeba Grammostola, či Brachypelma.

3. Jeho nový domov
Nejvhodnějším bydlením není terárium, jak si mnozí lidé myslí. Je těžší na údržbu, je těžké, a když vám spadne, tak je nejen po terárku, ale i po pavoukovi. Znám levnější a lepší způsob: plastová bedna s pevným zacvakávacím víkem. Nesmíme zapomenout na dírky na dýchání! Dovnitř patří třeba rašelina nebo kokosová drť jako podestýlka a pak kousek kůry či nějaký úkryt. Je lepší koupit si dvě bedny, když se jedna zrovna umývá a nemáte kam dát pavouka.

4. Kde jej sehnat
Samotného pavouka, ale i vybavení a krmení pro něj koupíte na teraburzách, nebo i na internetu. Teraburzy jsou hlavně v Ostravě na Černé louce a v Praze v Holešovicích. Pokud si opravdu chcete pavouka koupit, nezapomeňte i na finanční náročnost některých druhů. Mládě průměrného pavouka může stát cca kolem 200 Kč, dospělí už pak spíš více. Ne vždy je správně určeno pohlaví!

5. Krmení
Pavouci obecně jedí hmyz. Pro sklípkany je dobré kupovat cvrčky, ale neuškodí jim, když jejich pozorný páníček chytí občas nějakou tu mouchu nebo saranče. Vybírejte optimální velikost krmení pro vašeho pavouka. Doba krmení je u různých druhů trochu odlišná, ale zhruba jeden nebo dva cvrčci za týden by rostoucímu mláděti měli vyhovovat.

Chtěli byste sklípkana?

To je asi vše, kdybyste se cokoliv potřebovali dozvědět, klidně mi napište.

Autorka:
» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (7)

Příspěvek z 14. ledna ve 14:08.
Terka488 v něm napsala:

Moc děkuji za tenhle článek. Díky němu jsem přesvědčila rodiče,že je můžu chovat i já(moje máma mi teda pomohla,ona měla Brachypelma vagans). Dnes mám už cca měsíc svoji milovanou Odulku,Brachypelma smithi(hamorii). Je to úžasné stvoření,když jsem si ji jednou vzala,kvůli tomu,že nám utekla,tak ani nepouštěla chloupky. Jinak si většina lidí stěžuje kvůli živému krmení,což mě nedělá problém,protože mám ještě Eublepharis macularius (Gekončíka nočního)

Příspěvek z 20. srpna 2018 ve 13:21.
Almon v něm napsala:

já se znám i s jedněmi z nejznámějších chovatelů. A mám kamaráda co je taky chová. není to samozřejmě na mazlení. Je na okrasu, na pozorování, krmení, čištění, jejich způsob života je zajímavý. Když zjistíte, že se svlíkl, máte z toho radost, a dobrý pocit pyšného rodiče....$>

Příspěvek z 20. srpna 2018 ve 12:37.
MartinVo v něm napsal:

Zvířata mám rád, ale pavouka bych nechtěl. :-$ Ne že bych se jich nějak extra bál, ale jako zvířátko na mazlení by teda nebyl a ostatní členy rodiny by kleplo. Ale i já znám lidi co je chovají.