Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Chováme potkany aneb nebojme se ocásků

  vydáno  •  Mazlíčci
  Objevují se lidé, kteří by chtěli potkana, ale bez jeho ocasu. Potkaní ocas není zbytečný přívěsek, ale plní důležité funkce. Slouží jako pátá končetina, díky němu skvěle šplhá, udržuje rovnováhu nebo se dokáže postavit na zadní.

  Potkani jsou čilí hlavně v noci, nejvíce po setmění a před rozedněním., © Profimedia.cz

  A proč jsem si vybrala potkana já?

  • Je to nesmírně inteligentní zvířátko
  • Ideální pro děti
  • Pokud mu věnujete dostatek času je potkan schopný se naučit přiběhnout na   zavolání
  • Užijete si spoustu legrace
  • Nemusí se venčit jako třeba pejsek

  Chování potkánků

  Nejlépe uděláte, když si potkana pořídíte od chovatele, který se chovem potkanů zabývá, protože budete mít jistotu, že potkan nebude nemocný a že si na vás lépe zvykne. Když si zvíře berete ze zverimexu, nikdy přesně nevíte, jak je zvíře staré a jestli není nemocné.

  Nejlépe uděláte, když si potkana pořídíte ve věku, kdy je čerstvě odtržen od matky, protože se lépe ochočí . Ideální je koupit si potkany dva, aby jim nebylo smutno. I přesto je potřeba se jim hodně věnovat protože, na to, jaký vztah bude mít potkan k lidem v dospělosti, má velký vliv, jak se k nim člověk chová, když jsou malincí. 

  Co potřebujeme: klec

  Velikost klece závisí na tom, jak často budete potkana pouštět. Lepší je koupit klec spíš vyšší než delší. Klec by měla obsahovat několik pater, jelikož potkan miluje šplhání.

  Hračky

  Hodí se různé ruličky od toaletního papíru, nebo ubrousku, papírové krabice na schování. Pak jim můžeme do klece pověsit provaz na šplhání, nebo jim koupit kus trubky na prolézání. 

  Krmení a pití

  Jako hlavní jídlo dávám zrní, které se dá koupit kdekoliv ve zverimexu. Doplňkem krmiva jsou různé pochoutky, které se dávají jen v malém množství. Mohou se také použít jako odměny. Občas můžete podávat i mléčné výrobky (já třeba dávám vylízat kelímek od jogurtu) a ovoce, zeleninu. Pití samozřejmě musí mít pořád k dispozici a to obyčejnou vodu, ta se nalívá do mističek nebo napáječky.

  Potkaní ocas

  Objevují se lidé, kteří by chtěli potkana, ale bez jeho ocasu. Potkaní ocas není zbytečný přívěsek, ale plní důležité funkce. Slouží jako pátá končetina, díky němu skvěle šplhá, udržuje rovnováhu nebo se dokáže postavit na zadní. Dalším úkolem potkaního ocasu je ochrana před přehřátím. V ocase má tenké žilky a dokáže regulovat průtok krve těmito žilkami. Když je mu teplo, protéká ocasem hodně krve, ta se ochladí a ochlazená se vrací zpátky do těla.

  Autorka:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (2)

  Příspěvek z 28. března 2015 v 11:41.
  konemy v něm napsala:

  Skupina je lepší

  Já mám tři kloučky a myslím že je to tak nejlepší.

  Příspěvek z 13. března 2015 v 19:17.
  ginny_w v něm napsala:

  Můj potkan

  Já měla potkany dva, od chovatele. Měla jsem samičky, Sabinu a Miu. Bohužel, Sabina měla vchlípené střevo a nemohla pořádně přijímat potravu, takže nám jí na veterině utratili. Teď mám jenom Miu, ale ta prospívá v pohodě.
  Jinak klec jsme dělali s taťkou, koupili jsme prázdnou klec a vyráběli hračky z prkýnek co máme doma, nebo i ze starého oblečení (tunely, houpačky). Navíc, je to všechno ze dřeva nebo látek, u prvního potkana (ještě před Sabinou a Miou) jsme měli klec s plastovými hračkami a ty tam nedržely padali, jedno patro dokonce úplně křuplo.
  Kamarádčin potkan neměl ocásek (z nějakého důvodu mu ho museli amputovat) a pak nemohl vůbec šplhat a nedržel rovnováhu.