Alíkovina

Chtěl - chtěla - bych být...

vydáno  •  Škola a poznání
"Ahojky jsem v 8. třídě, ale vůbec nevím na jakou bych měla jít školu. Přijde mi, že mě nic nebaví - na vysvědčení jsem měla 5 trojek, takže si moc z ničeho vybírat nemůžu,a prostě nevím, kam bych měla jít. Prosím, poraďte mi..." Tak to je jen jeden z mnoha dotazů, které od vás míří do poradny Alík radí dětem. V rubrice POVOLÁNÍ už je docela pestrá nabídka odpovědí pro ty, kteří chtějí být:

spisovatelkou, modelkou, číšnicí, novinářem, psychologem, podnikatelem, zdravotní sestrou, architektkou, zpěvačkou, operátorkou, herečkou, lékařem, kosmetičkou, letuškou, řidičem kamionu, překladatelkou, scenáristkou, módní návrhářkou, veterinářkou, cestovatelkou, právničkou, advokátkou, policistkou, sekretářkou, manažerem, učitelkou v mateřské školce, režisérem…

Občas to vypadá, že hledáte především povolání, díky kterému budete SLAVNÍ nebo BOHATÍ, v ideálním případě obojí. Jenže když se kolem sebe pozorně rozhlédnete a spočítáte profese, s kterými se nejčastěji setkáváte, zjistíte, že je mnoho oborů, kde lidé nejsou slavní, ale zato jsou velmi důležití a že je jejich práce baví.

V Libereckém kraji začali přemýšlet jak se vypořádat s tím, že stále méně žáků míří do technických profesí. Ačkoli v tomto kraji působí 16 středních technických škol, z 5300 absolventů středních škol je ročně pouze 1500 techniků. Proto připravili internetový portál www.techyes.info. Na webu bude postupně představeno 137 oborů, informace o tom, kde se dají studovat, kde jejich absolventi najdou práci a jak za ni dostanou zaplaceno. Server má přilákat do technických profesí i dívky, o které mají firmy zájem pro jejich zručnost, pečlivost a systematičnost.

A vůbec nevadí, pokud nejste přímo z Libereckého kraje. Pokud hledáte informace o určitém technickém oboru, určitě na webu najdete mnoho cenných rad. A pak už bude zbývat jen dopátrat, kde se takový obor studuje u vás. Ale s tím už vám jistě poradí výchovný poradce ve vaší škole.

Kampaň pod názvem TechYes je určena dětem od deseti let, jejich rodičům, pedagogům, výchovným poradcům a zaměstnavatelům. Už teď si můžete přečíst například rozhovor s výtahářem, autoelektrikářem či nástrojařem. V sekci věnované holkám a klukům jsou připraveny žertovné a netradiční matematické úlohy, testy chytrosti a bystrosti.

Některé profese jsme představili i na stránkách Alíka v rubrice Jak se stát...?

Autor: (7 let)
» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (0)

O tomto článku zatím nikdo nediskutuje. Buď první!