Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Chůze – lidé chodí od pradávna

  vydáno  •  volný čas venku · sport · příroda

  Konec řečí – je čas vyrazit. Procházka vede na schůzku se světem. Spočítali jste si někdy, kolik za den uděláte kroků? Kolik toho nachodíte? Přemýšleli jste někdy o chůzi jako takové? Chtěla bych vás inspirovat, abyste vyšli ven a chodili. Stačí vykročit ze dveří.

  závod pro děti, © KittyEli

  Výzkumy ukazují, že nadváhou začínají trpět i děti a přitom stačí tak málo – hýbat se. Naše tělo je stavěné na pohyb, je pro nás nejpřirozenější.

  chůze na přehradu Baška

  Chůze je ta nejjednodušší a nejlevnější činnost, ke které nic extra nepotřebujete. Jen nazout boty a dávat jednu nohu před druhou. V dávných dobách lidé trávili chůzí hodiny a dny, doprava nebyla, a tak byla chůze v podstatě jediným možným způsobem, jak se dostat z jednoho místa na druhé. Občas není špatné si to připomenout a vrátit se zpět ke kořenům.

  Již 30 minut rychlejší chůze denně má zdravotní pozitiva a koho nebaví chodit jen tak, může u toho hrát třeba Pokemon Go nebo Ingress či poslouchat hudbu ve sluchátkách. Mně třeba vyhovuje ticho a plně vnímat okolí, hlavně na horách. Ze začátku mi 5 km denně přišlo jako nesplnitelné, ale postupem času je to snadnější a snadnější. Nemám problém přibrat kamarádku nebo rodiče, čas pak rychleji plyne příjemným rozhovorem a počet kroků naskakuje.

  Říká se, že by člověk měl ujít 10 000 kroků denně, některé průzkumy říkají, že stačí 6 000 kroků rychlejším tempem. Měřit si to můžete mobilní aplikací, sportovními hodinkami nebo náramkem.

  Někoho bude třeba bavit nordic walking (severská chůze), ta se od té klasické odlišuje holemi (ty se dělí na trekové, nordic walkingové a běžecké). Spálíte u ní více kalorií, jste rychlejší, budete mít rovná záda a protáhnete více svalů než u klasické chůze.

  relaxace u procházky

  Chodit můžete během celého roku, za každého počasí a lépe se vám určitě bude chodit v lese či v parku než někde po městě. Neomezuje vás věk nebo kondice, jde o jednoduchý a bezpečný sport. Teď o vánočních svátcích byla spousta hodování, a tak je fajn si zajít na procházku.

  Já osobně mám ráda chůzi po lese nebo na horách, kde si pročistím hlavu a udělím volnost svým myšlenkám, domů se pak vracím příjemně unavená a když k tomu přiberu i psa, je z toho dogtrekking
  – k tomu mi stačí opasek a vodítko s amortizérem (tlumičem tahu), pokud se mi nechce držet vodítko po celou dobu.

  Při chození se vyplavuje endorfin (hormon štěstí), což pomáhá při depresích, neurologických onemocněních, s bolestí zad i spoustou dalšího. Také je to super na sníženou imunitu, když chodíte za každého počasí, váš imunitní systém se zlepšuje. Jak ráda říkám, není špatného počasí, jen špatného oblečení.

  sbírání kroků u hledání hub

  K chůzi vás mohou motivovat i různé virtuální výzvy, například závody pro děti, ale i knihy, v nichž se dozvíte spoustu zajímavých věcí.

  Chůze je lék, když si chcete vyčistit hlavu, přijít na jiné myšlenky a mít dobrý vnitřní pocit.

  Autorka: (14 let)
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (3)

  Příspěvek z 13. ledna 2023 v 10:50.
  MedvidekBonnie v něm napsal:

  Skvělý článek :)

  Příspěvek z 13. ledna 2023 v 10:32.
  NikiTkd3 v něm napsala:

  Asi tak nějak:-D

  Příspěvek z 13. ledna 2023 v 9:49.
  Rapo v něm napsala:

  Takhle, vycházky mě baví, ale když přijdu v pět večer domů a jsem unavená už jenom z té školy a ještě mě čeká několik hodin práce, tak se úplně nestíhám projít. Ale když mám čas mezi školou a odjezdem vlaku, tak si ráda prodloužím cestu. Teda pokud moje taška neváží víc jak já :-D z toho bolí záda poměrně nesnesitelně :-E