K vánocům patří vánoční tradice: domov provoněný cukrovím, stromeček, dárky, ale i krájení jablíček, lití olova a další. Vánoce, ale nejsou jen o jablíčkách, olovu, stromečku a dárcích. Co se o Vánocích stalo a proč vlastně Vánoce slavíme? Křesťané oslavují narození Ježíše Krista, Bůh přišel na zem v podobě malého nevinného dítěte.
Již mnoho staletí si narození Ježíše lidé připomínají bohoslužbou, která se koná o půlnoci, proto se jí říká půlnoční. Ať již jste nebo nejste věřící, má půlnoční bohoslužba (správně mše svatá) své zvláštní kouzlo a k Vánocům patří.
Můžu do kostela, když nejsem věřící?
Asi i vás už někdy napadlo, zda můžete do kostela, když nejste věřící. Máte pochybnosti o tom, jak se tam správně chovat a zda vás nevyhodí, když zjistí, že neznáte pravidla mše? Každý kostel, chrám je otevřený všem a každý je zván, aby oslavil narození Ježíška.
Jak se v kostele chovat?
Je to stejné, jako když jdeme k někomu na návštěvu. Snažte se poslouchat, co nám chce náš hostitel říct, k tomu je potřeba být potichu.
1. radaSnaž se naslouchat a moc nemluvit.
Lidé se při mši svaté zapojují a odpovídají knězi, křesťané tomu říkají modlitba, rozhovor s Bohem.
2. radaPři bohoslužbě se neboj odpovídat a zazpívat si koledy s ostatními.
Při mši křesťané zpívají. O vánocích zní v kostele koledy a vánoční "hitovkou" je Rybova Česká mše vánoční. Ta zní téměř v každém druhém kostele. Až tedy půjdeš na "půlnoční", neboj se, nikdo Tě nevyhodí jen pamatuj a to je má
3. radaV kostele nevykřikuj a chovej se slušně.
Až dojíte kapra a rozdáte si dárky, které jsou symbolem, že vás má někdo rád, zvažte, zda s rodiči nebo babičkou nezajdete na "půlnoční". Babičce určitě uděláte radost a sami zažijete něco nevšedního. A to právě ke kouzlu Vánoc patří.
Klidné Vánoční svátky plné pohody a lásky.