Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Chystáte se poprvé na půlnoční?

  vydáno  •  volný čas venku · kultura · Vánoce
  Zejména Rybova Česká mše vánoční láká každé Vánoce do kostelů na půlnoční bohoslužbu u nás statisíce lidí. Chystáte se poprvé na půlnoční a nevíte, jak se v novém prostředí správně chovat?

  V Měšťanské besedě bude k vidění Česká mše vánoční ve scénickém provedení. Nastudovalo ji 12 herců Divadla J. K. Tyla. , © DC Plzeň

  K vánocům patří vánoční tradice: domov provoněný cukrovím, stromeček, dárky, ale i krájení jablíček, lití olova a další. Vánoce, ale nejsou jen o jablíčkách, olovu, stromečku a dárcích. Co se o Vánocích stalo a proč vlastně Vánoce slavíme?  Křesťané oslavují narození Ježíše Krista, Bůh přišel na zem v podobě malého nevinného dítěte.

  Již mnoho staletí si narození Ježíše lidé připomínají bohoslužbou, která se koná o půlnoci, proto se jí říká půlnoční.  Ať již jste nebo nejste věřící, má půlnoční bohoslužba (správně mše svatá) své zvláštní kouzlo a k Vánocům patří.

  Můžu do kostela, když nejsem věřící?

  Asi i vás už někdy napadlo, zda můžete do kostela, když nejste věřící. Máte pochybnosti o tom, jak se tam správně chovat a zda vás nevyhodí, když zjistí, že neznáte pravidla mše? Každý kostel, chrám je otevřený všem a každý je zván, aby oslavil narození Ježíška.

  Jak se v kostele chovat?

  Je to stejné, jako když jdeme k někomu na návštěvu. Snažte se poslouchat, co nám chce náš hostitel říct, k tomu je potřeba být potichu.

  1. radaSnaž se naslouchat a moc nemluvit.

  Lidé se při mši svaté zapojují a odpovídají knězi, křesťané tomu říkají modlitba, rozhovor s Bohem. 

  2. radaPři bohoslužbě se neboj odpovídat a zazpívat si koledy s ostatními.

  Při mši křesťané zpívají. O vánocích zní v kostele koledy a vánoční "hitovkou" je Rybova Česká mše vánoční. Ta zní téměř v každém druhém kostele. Až tedy půjdeš na "půlnoční", neboj se, nikdo Tě nevyhodí jen pamatuj a to je má

  3. radaV kostele nevykřikuj a chovej se slušně.

  Až dojíte kapra a rozdáte si dárky, které jsou symbolem, že vás má někdo rád, zvažte, zda s rodiči nebo babičkou nezajdete na "půlnoční".  Babičce určitě uděláte radost a sami zažijete něco nevšedního. A to právě ke kouzlu Vánoc patří.

  Klidné Vánoční svátky plné pohody a lásky.

   

  Autor:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (21)

  AnezkaB v něm napsala:

  O půlnoci jsem už měla dávno půlnoc v posteli. A přiznávám, že bych tam stejně nešla.

  Příspěvek z 24. prosince 2018 v 9:42.
  číča800 v něm napsala:

  Hezký článek letos asi půjdu, snad to v půlnoci zvládnu protože dneska jsem šla spát v 11 a vstávala v 7...

  Příspěvek z 21. dubna 2018 v 15:10.
  _kebaba_ v něm napsala:

  Pěkně napsané:)
  Já byla na půlnoční poprvé na Vánoce 2017 a vůbec mě to nebavilo, čekala jsem asi víc. Napřed mi to přišlo jako pohřeb, tudíž se mi neustále chtělo brečet, pak jsem tam začla usínat. Kámoška, která tam byla se mnou, se mi později pochlubila, že se jí v kostele udělalo špatně a musela ven.
  No, už nemám potřebu tam někdy jít